Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Doğal Nasır Kremi Tarifleri

Ayaklarımız vücudumuzdaki en önemli organlarımızdan bir tanesi. Çünkü günlük hayatımızı devam ettirebilmek adına yaptığımız hareketlerin bir çoğunu onlar sayesinde gerçekleştirebiliyoruz. Aynı zamanda ayaklar tüm iş yorgunluğunun da yükünü çekiyorlar. Bu yüzden ayaklarımıza iyi bakmamızın ve onların sağlıklı kalmasını sağlamamızın önemi bir hayli büyük. Genellikle ayak bakımı bir takım kremler ile birlikte yapılıyor. Ancak maalesef insanların çoğu ayak bakımlarına o bölgenin görünen bir yer olmaması nedeni ile özen göstermiyor. Oysa ayaklar ne kadar görünmeseler de bir sorun taşıdıkları zaman insanın günlük hayatını çok olumsuz etkileyebilir, hareketlerini kısıtlayabilir ve hatta büyük bir acı verebilirler. Bu nedenle ayakların bakımına özel olarak dikkat etmek gerekir.

Ayaklara çok iyi bir şekilde bakılmadığı zamanlarda ayaklarda hem kötü görünen hem de insanın canını yakan nasırlar ortaya çıkabiliyor. Kimileri nasırların bir çeşit cilt hastalığı olduğunu düşünüyorlar. Fakat aslında nasırlar ayakların karşılaştığı basınca ve sürtünmeye karşılık meydana getirdiği bir çeşit kalkandır. Yani ayakların hor kullanıldığı durumlarda ayaklarda nasırlar oluşmaya başlar.

Elbette ayaklarda nasır oluşmasının çok fazla farklı nedeni olabilir. Bu nedenler arasında en yaygın neden ise ayağa uygun olmayan ayakkabı giymektir. Örneğin ayak yapısına ve numarasına uygun olmayan ayakkabılar sadece şık diye sürekli giyildiğinde bir zaman sonra ayaklarda nasır oluşmaya başlayabilir. Bu nedenle kesinlikle ayağın yapısına en uygun olan ve de ayağın en çok rahat edeceği ayakkabıları giymekte fayda vardır. Bunun yanı sıra çok fazla yüksek topuklara sahip ayakkabılar giymek de nasırlara neden olabilir. Özellikle bu tip ayakkabılar ile çok uzun bir süre ayakta durmak nasır için iyi bir ortam hazırlamak anlamına da gelmektedir. Aynı şekilde ayakkabıların çorapsız giyilmesi durumlarında da bir süre sonra nasır oluşumunu görmek mümkün olabilir. Ayrıca yapılan işler ya da yapılan sporlar kişinin ayağına çok fazla baskı yaratacak şeyler ise bu da bir yerden sonra ayağın kendini korumaya çalışmasına yani nasır oluşturmasına neden olabilir. O yüzden ayakları fazla yorgunluktan ve fazla baskıdan da korumak gerekir nasır oluşumunun önüne geçebilmek için.

Nasırların iyileşmesi elbette ayak bakımının ve tedavisinin nasıl yapıldığına bağlıdır. Bunun için de kişi kesinlikle ya kendisi ya da bir doktor ile ayaklarında oluşan nasırın nedenini tespit etmelidir. Sonrasında bu nasır nedenine göre ayakları için iyi bir tedavi yöntemi uygulayabilir. Nasırların tedavi edilebilmesi için yaygın olarak çeşitli ilaçlar, çeşitli merhemler, çeşitli losyonlar ve çeşitli kremler kullanılır. Bu malzemelerin hepsi eczanelerde bulunur ve oradan rahat bir şekilde tedarik edilebilir. Fakat kişi eğer isterse kendi nasır ilacını kendisi de yapabilir. Üstelik bu şekilde kesinlikle ev yapımı, bitkisel ve doğal nasır kremi yapmak da mümkün bir hale gelebilir. Bu yöntem de uygun fiyatlı ve çok sağlıklı bir yöntem olabilir.

Doğal Nasır Kremi Nasıl Hazırlanır?

Doğal nasır kremi

Malzemeler:

  • 5 yemek kaşığı kadar lanolin (yaklaşık 50 gram)
  • 3 yemek kaşığı kadar badem yağı (yaklaşık 42 gram)
  • 3 yemek kaşığı kadar gliserin (yaklaşık 30 ml)
  • 1 tatlı kaşığı kadar lavanta esans yağı (yaklaşık 5 gram)

Hazırlanışı:

1- İlk olarak bir mikrodalga fırın içine atarak ya da benmari usulünü deneyerek beş yemek kaşığı lanolini iyice eritin.

2- Sonrasında erimiş lanolinin içine badem yağını, gliserini ve lavanta esans yağını ekleyin. Eğer lavantanın kokusundan hoşlanmıyorsanız başka bir kokunun esans yağını da kullanabilirsiniz.

3- Tüm malzemeler eklendikten sonra ve karışım yeteri kadar ısındıktan sonra iyice birbirine geçmeleri için güzel bir şekilde karıştırın.

4- Hazırlamış olduğunuz bu karışımı cam bir kabın ya da küçük cam kavanozun içine dökün. Fakat karışımın tam krem kıvamına gelmesi için bir kenarda soğumak üzere bırakın.

Doğal Nasır Kremi Nelere İyi Gelir?

Ayak

Doğal nasır kremi elbette öncelikli olarak ayakta oluşmuş olan nasıra iyi gelir. Düzenli olarak uygulandığı takdirde nasırlı bölge yavaş yavaş iyileşmeye başlar ve bir zaman sonra göz görülür şekilde geçer. Bunun yanı sıra doğal nasır kremi cildin yenilenmesine ve yumuşak bir görünüm kazanmasına da iyi gelir. Yani güzel ve cilt tipi olarak da kaliteli ayaklara sahip olmak için bu doğal nasır kremi kullanılabilir. Çünkü krem içeriği nedeni ile ayaktaki sertliği yok etmeye yönelik bir madde olacaktır. Aynı zamanda ayakların güzel bir şekilde kokmasına da olanak sağlayabilir. Tabii bu konuda ayağın hijyeni de çok ama çok önemli olmaktadır. Tüm bunların yanı sıra doğal nasır kremleri batıklar için de kullanılabilen kremler arasında yer alır. Ancak kesinlikle evde hazırlamış olduğunuz doğal nasır kremlerini soğuk bir yerde saklamanız gerekir. Yoksa krem kıvamını ve etkisini zaman içinde maalesef ki kaybedebilir. Bu konuda biraz olsun dikkatli olmak ve hazırlamış olduğunuz doğal nasır kremini iyi korumak gerekir. Ayrıca kremin bozulup bozulmadığını da zaman zaman kontrol etmekte fayda vardır.

Doğal Nasır Kremi Kullanımı

Nasır kremi

Doğal nasır kremini kullanmadan hemen önce ayakları krem için hazır bir hale getirmek gerekir. Bunun için de kesinlikle ilk olarak nasır bulunan ayağı ya da ayakları yaklaşık on ya da on beş dakika boyunca sıcak ile ılık arası bir suyun içinde bekletmek gerekir. Geniş bir leğenin içine dolduracağınız bu suya ayaklarınızı koyarak hem ayaktaki deriyi kreme hazır bir hale getirebilirsiniz hem de ayaklarınızın güzel bir şekilde dinlenmesine yardımcı olabilirsiniz. Ayaklar yeteri kadar suda bekledikten sonra hazırlamış olduğunuz doğal nasır kremini ayaktaki nasır olan bölgeye ya da nasır olan tüm bölgelere bol bir şekilde sürebilirsiniz. Krem iyice her yere sürüldükten sonra nasırlı bölge bir gazlı bez ile iyi bir şekilde sarılmalıdır. Çünkü kremin hiç bir yere bulaşmadan ayakta bir süre kalması gerekir. Aksi takdirde doğal nasır kreminin tam olarak etkisini görmek mümkün olmaz maalesef ki. Kremi sürüp gazlı bez ile de nasırlı bölgeyi sardıktan sonra böylece bezi ayağınızda sabaha kadar bekletmeniz gerekir. Gün içinde krem ve sargı bez ile vakit geçirmek pek kolay olmayacağı için bu işlemi gece yatmadan önce uygulayıp sabaha kadar ayakta tutup, sonrasında sabah da çıkarmak çok daha doğru ve etkili bir yöntem olacaktır herkes için. Sabah uyandığınızda ve gazlı bezi ayağınızdan çıkardığınızda ayağınızda oluşmuş olan yumuşaklığı kolay bir biçimde fark edebilirsiniz. Fakat elbette nasırlı bölgenin ilk denemede hemen iyileşmesini beklemek doğru bir davranış biçimi olmaz. O yüzden en etkili sonucu almak için biraz sabırlı olmak gerekir. Bunun için de ayaktaki nasırlar tam manası ile geçene dek bu işlemi uygulamakta fayda vardır. Fakat eğer ki hazırlamış olduğunuz krem ayağınızda beklenmedik bir etki yaratır ise mutlaka kullanımı sonlandırmak ve bir doktora görünmek gerekebilir. Çünkü herkesin cildi her farklı maddeye farklı reaksiyon gösterebilir. Bu yüzden cildi iyi takip etmek ve biraz da dikkatli olmak gerekir. Eğer ki doğal nasır kremi tedavisi işe yaramıyor ise muhakkak yine bir doktora görünmek gerekir. Çünkü en etkili ve en doğru tedavi yöntemini yine doktorlar uygulayacaklardır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.