Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Doğal Yollardan Kilo Vermek İçin Mavi Çay

Faydası yeni keşfedilen ve siyah ejderha çayı olarak da bilinen mavi çay hem lezzetli hem de sağlık açısından faydalıdır. Mavi çayın tadı, yeşil ve kırmızı çayın karışımı gibidir. Tayvan ve Çin’de yetiştirilen bu bitkiyi, doğal ve sağlıklı kilo vermek için çaba harcayan insanlar tercih eder. Hem sağlıklı olması hem de doğal yollardan kilo vermeyi kolaylaştırması onu oldukça popüler bir hal getirmiştir.

Doğal Yollardan Kilo Vermek İçin Mavi Çay Tarifi

Fazla kilolarından kurtulmak isteyen bireyler doğal yollardan zayıflamayı tercih eder. Yavaş yavaş, metabolizmayı alıştırarak kilo vermek herkes için en doğru ve sağlıklı olanıdır. Doğal yollardan kilo vermek için mavi çay kullanılan yöntemler arasında bulunur. Doğru miktarda tüketildiği zaman hem insan sağlığı üzerinde çok büyük katkı sağlar hem de doğal yollardan kilo vermenize yardımcı olur.

Malzemeler:

1 bardak çok sıcak su,

1 çay kaşığı mavi çay yaprağı

Hazırlanışı:

Mavi çayı hazırlamak için dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunur. İlk olarak 1 bardak suyu cam ya da çömlek çaydanlığın içerisine koyun. Metal çaydanlık kullanmayın, çünkü metal mavi çayın faydasını yarıya indirir. İyi ve kaliteli bir mavi çay hazırlamak için suyun çok sıcak olması ilk dikkat edilecek noktadır. Yani suyu 90 ya da 100 derece gibi yüksek sıcaklıkta demlemeniz gerekir. Mavi çay yaprağını sıcak suyun içerisine atın ve sadece 3 dakika demlenmesi için bekleyin. Daha uzun süre bekletirseniz mavi çabucak oksitlenir. Mavi çayın vitamin değerinin yok olmaması için içine limon sıkarak tüketmeniz daha faydalı olur. İçerisine herhangi bir tatlandırıcı ilave etmeyin.

Mavi Çay Nasıl İçilmeli?

Mavi çayın hem doğal yollardan zayıflamanıza yardımcı olacak etkisi bulunur hem de sağlığınıza fayda sağlar. Daha çabuk sonuç almak için çok fazla mavi çay tüketmeniz bir işe yaramaz. Bu yalnızca, vücudunuzun daha çok yorulmasına sebep olarak, sağladığı faydayı daha aza düşürür. Bu nedenle mavi çayın günlük olarak tüketimi en fazla 3 fincan kadar olmalıdır. Mavi çayı ana öğünlerden bir saat önce ya da bir saat sonra içebilirsiniz. Yemeklerden hemen sonra mavi çayın içilmesi, vücutta yer alan demirin sağlıklı bir şekilde emilmesine engel olur. Bu nedenle yemeklerden 1 saat önce ya da sonra içilmesinde büyük fayda vardır.

Mavi Çayın Faydaları

Genel olarak doğal yollardan zayıflama çayı olarak bilinen mavin çayın düzenli ve belirtilen miktarda kullanılması insan sağlığına büyük fayda sağlar.

1. Akciğer ve Kan Kanserini Geciktirir

Son zamanlarda oldukça ilgi gören mavi çay, günümüzde yaygın olarak görülen akciğer ve kan kanseri oluşumunu engeller. Mavi çay bu kanser türlerinin yenilmesi için tek başına yeterli olmasa da takviye olarak size fayda sağlar. İnsan vücudunun savunma mekanizması olan bağışıklık sistemini güçlendirir. Aynı zamanda mavi çay beyin tümörünün oluşma sürecini de geciktirir.

2. Yüksek Tansiyonu Düşürür

Yüksek tansiyon insanlar için büyük bir sağlık sorunudur. Bu nedenle tansiyon değerini düşürmek için düzenli olarak belirtilen miktarda mavi çay tüketebilirsiniz.

3. Yağ Yakmayı Sağlar

Mavi çayın içerisinde yer alan belirli miktarda kafein sayesinde, vücudu kalori yakmaya doğru programlar. Böylece düzenli olarak mavi çayın içilmesi durumunda insan vücudunda yer alan fazla sıvılar atılır ve kilo vermeye daha çok yaklaşılır. Aynı zamanda mavi çay çok güçlü bir antioksidan olduğu için metabolizmayı hızlandırır. Vücut ısısını yükseltir ve böylece iyi bir yağ yakıcı etki oluşmasını sağlar. Mavi çayın içeriğinde yer alan polifenol maddesi, glikoz sistemini de büyük ölçüde düzenleyerek Tip 1 diyabet gibi sağlık sorununu önler.

Mavi Çayın Yan Etkileri

Bitki çayları kullanırken mutlaka yan etkisi olabilecek durumları öğrenmek gerekir. Örneğin mavi çay çok faydalı olsa da bazı insanların metabolizmasına uyum sağlayamaz ve faydadan çok zarar oluşturur. Bu nedenle mavi çay hakkında çok ayrıntılı bilgi sahibi olmak gerekir. Mavi çayı çiğneme yoluyla tüketmek isterseniz, baş ağrısı, kabızlık ve iştahınızda artış görebilirsiniz. Çok fazla tüketildiği zaman cilt yüzeyinde tahrişe neden olur. İnsan vücudunun en önemli sistemlerinden biri olan merkezi sinir sistemini direkt olarak etkilediği için epilepsi hastalarının kullanmadan önce doktora danışmaları gerekir. Ergenlik çağına girmemiş çocukların tüketmesi hormon bozukluğuna sebep olabileceği için oldukça sakıncalıdır. Özellikle hamilelik döneminde bazı yan etkiler oluşturacağı için tüketilmemesi gerekir. Ayrıca ameliyat olmadan iki hafta önce mavi çay tüketimine ara vermiş olmanız gerekir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.