Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Doğru Lens Seçimi

Günlük hayatta birçok insanın farklı sebeplerle kullandığı lens, genel olarak iki ayrı gruba ayrılır. Bu gruplar yumuşak ve sert lenslerdir. Yumuşak özelliğe sahip olan lensler genel olarak miyopi ve aynı zamanda hipermetropi rahatsızlığı olan insanların kullandığı lenslerdir. Sert özelliğe sahip olan lensler ise, genel olarak net görmeyen kişilere tavsiye edilen lenslerdir. Bu lenslerin kullanımına bağlı olarak ömrü tam olarak üç yıl olmaktadır. Aynı zamanda torik lensler de astigmatizma göz rahatsızlığında kullanılır ve yumuşak olan lenslerin KL grubunda yer alır. Bu seçeneklerin yanı sıra, sadece estetik amaçlı olarak kullanılan renkli ve günlük lensler de bulunur. Renkli lensler genel olarak herhangi bir göz rahatsızlığı olmayan kişilerin, sadece estetik amaçla kullandığı lenslerdir. Bu lensler de yumuşak özelliğe sahip olmaktadır ve günlük olarak rahatça kullanabileceğiniz bir imkan sağlar. Lens satın alırken genel olarak göz renginize ya da göz çevrenize göre tercih yapmanız gerekir. Çünkü yanlış yapılan lens seçimi gözlerinizde olumsuz sonuçların meydana gelmesine neden olur.

Lens satın alırken ya da kullanırken, bazı ihtiyaçların karşılanması beklentisi bulunur. Bazı insanlar sadece görme bozukluğu gidermek, görüşün daha net bir hale gelmesine yardımcı olması amacıyla lens kullanımına başlarken, bazı insanlar da sadece estetik amaçlı olarak lens kullanımına başlarlar. Her iki amaçta da lens kullanımının ve bakımının çok dikkatli bir şekilde yapılması gerekir. Çünkü doğru bir şekilde kullanılmayan ve hijyenine dikkat edilmemiş olan bir lensin göze faydasından çok zararı dokunur. Bu nedenle lensin kullanımına ve bakımına çok dikkat edin, gerekli olan tüm talimatları mutlaka yerine getirin. Biz de bu yazımızda doğru lens seçimi hakkında bilgiler paylaşacağız.

Doğru Lens Seçimi

Lensinizi almadan önce ilk olarak göz doktoruna giderek, göz muayenesini yaptırmanız gerekir. Göz doktorunuzun yaptığı göz muayenesinin ardından eğer gözlerinizde net görememe sorunu varsa, gözlerinizin sahip olduğu numarayı belirleyerek, ona göre lens reçetesi yazar. Ülkemizde lens kullanımının bilinçsiz bir şekilde yapılması sonucunda yeni bir yasa ile bu durumun önüne geçildi. Lenslerin satın alımında reçete zorunluluğu getirildi. Buna göre, yeni çıkan yasa ile göz muayenesinden geçmeyen kimse lens alamayarak, lens kullanımında bulanamayacak. Bu yasa ile artık bilinçsiz lens kullanımının da önüne geçilmiş durumdadır. İnsanlar göz doktoruna gidip, lens reçetesi almakla uğraşmak istemedikleri için, daha çok estetik amaçlı ve bilinçsiz bir şekilde kullanılan lensin de önüne geçilmiş oldu. Doğru bir lens seçiminde en önemli faktör doğru ve kaliteli bir göz muayenesinden geçmektir. Çünkü göz muayenesi sonucunda elde edilecek olan göz numaraları ve reçete ile lensler satın alınacaktır. Göz muayenesinin doğru bir şekilde yapılmaması, göz numarasının farklı olması anlamına gelir. Bu durumda da hayatımızı kolaylaştırma beklentisi içerisinde olduğumuz lensin, hayatımızı daha zor bir hale getirdiğini görürüz. Lensin tekrar kullanımı gibi bir durum artık mümkün olmaz. Çünkü lens görme sorununa göre, gözlerde eksik olan kısmı telafi etme amaçlı kullanılır. Eğer lensi böyle bir işlevi olmazsa, kullanılmasının da bir anlamı kalmaz ve lens bir fayda sağlamaz. Lens ölçümünün doğru bir şekilde yapılmaması sonucunda lensin gözden kayma, göze batma ve görüşte herhangi bir netliğin olmaması gibi birçok sıkıntılar meydana gelir.

İyi bir göz muayenesinden sonra ise ölçüleri tam olan ya da kendi göz ölçülerine bire bir uyum sağlayan lenslerin alınması gerekir. Göz ölçülerinizle uyum sağlamayan lensi de kullanmanız çok zor olacaktır. Bu nedenle lensin ölçüsüne çok dikkat etmeniz gerekir. bazı insanlar göz sorunlarını gidermek amacıyla renkli kontakt lensleri tercih ederler. Renkli kontakt lens sayesinde gözlerinizin rengini değiştirmek ya da yeni dokunuşlar katabilmek açısından büyük fayda sağlar. Renkli ya da renksiz kontakt lens kullanımında dikkat edilmesi gereken birçok faktör bulunur. Bu faktörlere mutlaka dikkat etmeniz gerekir. Bu faktörlerin en önemlisi doğru bir lens seçiminden geçiyor, daha sonra ise kullandığınız lensin bakımı ve temizliğidir.

Açık Renkli Gözlüler için Doğru Lens Seçimi

Ülkemizde az bir orana sahip olan renkli gözlü olan insanlar lens seçimi konusunda çok fazla zorlanırlar. Çünkü gözlerin standart bir renge sahip olmaması ve aynı zamanda açık bir renge sahip olması açısından her takılan lens istenilen sonucun meydana gelmesini engelleyecektir. Bu nedenle lens seçimi yaparken daha çok hareli olan lens modellerini tercih etmeleri daha uygun olacaktır. Hareli lens seçiminde gözün arka planında yer alan rengin çok kolay bir şekilde muhafaza edilmesi sağlanacak ve aynı zamanda yeni bir renk meydana gelecektir. Renkli göze sahip olan bireyler lens seçiminde doğal bir görünüş elde etmek istiyorlarsa, mutlaka gri ya da yeşil tonlarını tercih etmeleri gerekir. Özellikle de gözleri mavi olan bireylerde çok doğru bir tercih olacaktır. Gri ya da yeşil tonlarını kullanmak istemiyorsanız, bunun dışında yine sıcak renk tonları içerisinden bir renk tercih edebilirsiniz. Bu durumda gözlerde daha fazla belli olan ve aynı zamanda çok güzel bir görünüş sağlayan lenslere de sahip olabilirsiniz. Açık kahverengi lens seçimi de, renkli göze sahip olan bireylerin tercih ettiği renkler arasında yer alır.

Koyu Renk Gözlüler için Renkli Lens Seçimi

Ülkemizde büyük bir çoğunluğu koyu renkli göze sahip olan insanların, lens seçiminde çok daha fazla renk alternatifi olabilir. Çünkü zemin koyu bir renkten oluştuğu için üzerine takılacak olan her renk güzel bir şekilde göze uyum sağlayacaktır. Gözün kendi rengini tamamen kapatarak, lensle farklı bir renge sahip olmasına yardımcı olacaktır. Koyu renkli göze sahip olan bireylerin renkli lens tercihi yapması, renkli göze sahip olan insanlardan daha kolay olmaktadır. Çok koyu bir renge sahip olan gözler için hareli modelleri tercih edilebilir, çok koyu renk tonuna sahip olmayan kişiler de haresiz modelleri tercih edebilir. Koyu renge sahip olan bireyler renk seçimi yaparken çok fazla mavi rengi tercih etmemelidir. Gözlerinizin rengi ten tonunuzda koyuysa maviden kesinlikle uzak durmanız gerekir. Koyu renkli göze sahip olan bireyler renk olarak daha çok bal rengi tonları ile çok doğal bir görünüme sahip olabilirler. Aynı zamanda ela ya da açık kestane rengi de çok iyi bir tercih olacaktır.

Lens Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Günümüzde genel olarak bayanlar tarafından çok daha fazla tercih edilen lenslerde çok seçenek bulunur. Bazı lensler içerisinde yer alan nem maddeleri sayesinde kullanan kişilere gün boyunca konfor sağlarken, bazıları ise kontakt lenslerin daha iyi nefes alabilmesi için yüksek oksijen geçirgenliği gibi özelliklere sahip olan lensleri tercih etmek mümkün hale gelmiştir. Göz rahatsızlığını gidermek amacıyla kullanılan kontakt lensin markası ya da cinsi ne olursa olsun, kesinlikle sabah takılıp, akşam çıkarılması gerekir. Lensler gözyaşı üzerinde korneaya temas etmeden durmasını sağlar. Bu nedenle uyurken nasıl kalbiniz atıyorsa, gözyaşınızda buna bağlı olarak üretilmekte ve unutulan lensler direkt olarak korneaya temas ederek, gözlerinize zarar verebilir. Lenslerinizi satın alırken gözünüzde oluşturmak istediğiniz etkiye göre vurgulayıcı ya da opak renklere sahip olan lensleri tercih edebilirsiniz. Aynı zamanda sadece göz renginizin doğal rengini ortaya çıkarmak istiyorsanız, o zaman yarı saydam olan lensleri tercih edebilirsiniz. Bu tür lensler göz renginizi daha belirgin olmasını sağlayacaktır. Satın alacağınız parlak lensler gözlerinize ışıltı katacağı için göz yapınız farklı görünerek, gözlerinize belirli bir oranda derinlik de katacaktır. Eğer koyu bir göz rengine sahip iseniz ve daha önceki renkli lensler kullanıp çok memnun kalmadıysanız, bu durumda çok eski jenerasyon olan renkli kontakt lensleri kullanmanız gerekir. Bu kontakt lensler bakış açınızı tamamen değiştirecektir. Aynı zamanda yeni teknoloji yardımıyla renkli kontakt lensler koyu renk gözlerde daha iyi bir gönünüm elde edilmesine yardımcı olacaktır.

Kontakt lens satın alırken göz yapınıza uygun olup, olmadığının kontrolünü mutlaka sağlayın. Aksi bir durumda lensler gözlerinize batarak, zarar verebilir. Aynı zamanda size rahat bir kullanımda sunmaz. Eğer renkli lens almak istiyorsanız, göz renginizi arka planda bırakan bir renk seçimi yapmanız gerekir. Eğer kahverengi bir göz rengine sahip iseniz, mutlaka opak lens kullanmanız gerekir. Bunun haricinde seçeceğiniz lens renginin hem cildinize hem de saç renginize uyumlu olması gerekir. Aynı zamanda lens seçiminizde göz kapaklarınızın şekli göz büyüklüğü, çekikliği ya da çukur olup, olmamasına göre bir tercih yapmanız gerekir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.