Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

DOĞUM BELİRTİLERİ NELERDİR?

Bu yazımızda sizlere hamilelikte olan kişilerin en çok merak ettiği konulardan biri hakkında bilgiler vereceğiz. Yazımızda, hamile olan ve doğumu yaklaşan bayanlar için oluşan belirtiler hakkında ayrıntılı ve açıklayıcı bilgiler vereceğiz. Sizlerinde bildiği gibi bu evre gerek anne için, gerekse çocuk için önem arz etmektedir. Bu durumda yazımızda verecek olduğumuz bilgiler yardımı ile sizlerde bilinçli bir şekilde hareket edebilirsiniz.

Hamilelik dönemi ortalama olarak 38 ile 42 haftalık bir süreç içinde gerçekleşmektedir. Doğum ise çocuğun anne karnından dışarı çıkmasıdır. Ancak 37 hafta öncesinde olan doğumlar, erken doğum olarak adlandırılmakta ve aynı zamanda erken doğum sonucunda çocukların hayati riskleri daha fazla olmaktadır. Günümüzde artan teknolojik gelişmeler sayesinde artık yaşama olasılıkları ve sağlıklı bir birey olmalarında herhangi bir sakınca olmamaktadır. Erken doğumlar yüzde 10 oranında görülmektedir. Ancak normal doğum dışında olan sezeryan gibi doğumlarda belirtiler aynı olmasına rağmen kişilerin yapmaları gerekenler biraz daha farklılık içermektedir.

Bu farklılıklar sadece doğum zamanı değişiklik göstermektedir. Sezeryan doğum gerçekleştirecek olan kişilerin, operasyondan önceki 1 gün boyunca herhangi bir şey yememeniz gerekmektedir.

Bunların dışında doğumunuz için sancılarınız hafif şiddetlerde de olsa, 28. haftanın sonunda başlamaktadır. Hamileliğin son haftalarına doğru ise, kişilerdeki sancılar giderek artmakta ve sonunda doğum gerçekleşmektedir. Ancak bu sancılara ek olarak, bazı belirtiler de yer almaktadır. Yazımızın devamında bu belirtileri ayrıntılı bir şekide bulabilirsiniz.

Doğum Belirtileri Nelerdir?

Doğum belirtilerin aşağıda yer alan belirtiler, doğumun yaklaşmasına yakın görülmektedir. Aşağıda sizlere verecek olduğumuz bu belirtiler istisnasız her kadının başına gelmektedir. Bu belirtiler ise şöyle sıralanmaktadır;

1.Baskının Azalması

belirtiler

Doğumun yaklaşması ile birlikte bebeğiniz karnınızın alt kısmına doğru hareket etmeye başlamaktadır. Bu nedenle bireylerin karınlarında oluşan baskı da azalmaktadır. Bu belirti henüz diğer belirtiler başlamadan önce gerçekleşmektedir.

2.Nişan Gelmesi

hamilelik-ve-gebelik-belirtileri-nelerdir

Kişilerin hamilelikleri boyunca rahim ağzını kapatan mukus adı verilen tabaka ile birlikte dışarıdan gelecek olan bakterilere karşı korunmaktadırlar. Bu sayede bebekler hastalıklardan korunmaktadır. Hamileliğin son aşamalarına doğru bu tabaka, incelerek vücudun dışına atılmaktadır. Nişan gelmesi olarak adlandırılan bu olay her gebe bireyde meydana gelmeyebilmektedir. Muslu ve kanlı gelen bu akıntı bazı kişilerde günlerce önce gerçekleşebileceği gibi bazı kişilerde yalnızca doğumdan saatler öncesinde de gerçekleşmektedir. Nişan gelmesi bu yüzden doğum belirtileri olarak sayılmaktadır. Nişan suyunun gelmesinden sonra ise, kişiler diğer doğum belirtilerini beklemeleri gerekmektedir.

3.Su Gelmesi

Doğumun başladığının en önemli belirtisi olarak suyun gelmesi sayılmaktadır. Bu suyun gelmesinin nedeni olarak ise amniotik kesesinin doğum başlamadan önce kasılmalar ve hareketlenmeler sonucu yırtılması ile meydana gelmektedir. Bu sıvı açık sarı renkte olmaktadır. Suyun gelmesi tam anlamıyla doğumun başladığının belirtisidir. Bu durumda vakit kaybetmeden doktora haber verilmeli ve hastaneye gidilmelidir. Suyun gelmesi bazen sancısız olabilmektedir. Bu yüzden asla sancıların gelmesini beklemeyin. Su gelmesinden sonra 24 saat içerisinde doğumun gerçekleşmesi gerekmektedir. Aksi durumda çocuğun hayati bir riski olabileceği gibi aynı zamanda doğum yapan kişinin enfeksiyon kaparak, hayati risk alması da söz konusu olmaktadır.

Su boşalması kimilerinde yoğun kimilerinde az olmaktadır. Bu durumda kişilerin paniğe kapılmasına gerek yoktur, çünkü bu normal durumdur. Bazen suyun gelmesi ile birlikte bebekte aynı zamanda doğum yoluna girmektedir. Böylelikle suyun çok gelmesi engellenmektedir. Bu bebek ya da anne için herhangi bir tehdit içermemektedir. Bazı hamile bayanlar hamileliğin son dönemlerinde idrar kaçırmaya başlamaktadır. Bu yüzden ise, bu sıvının idrar ya da doğumun başladığını anlamanıza yardımcı olan sıvı ile olan farklarını doktorunuza danışarak edinebilirsiniz.

4.Sancılar

Doğum belirtilerinin en önemlisi oluşan doğum sancılarıdır. Bazı anne adaylarında sancılar düzenli olmamaktadır. Bu sancılar son dönemlerde sıklaşmaktadır. Bu sancılar son dönemlerde bir o kadar da ağrılı olmaktadır. Genellikle bu sancılar 10 ile 15 saniye arasında sürmektedir. Bu sancılar ile birlikte rahim ağzında kasılmalar ve gevşemeler meydana gelmektedir. Gebeliğin son dönemlerinde bu küçük sancılar kendini gerçek doğum sancılarına bırakmaktadır. Bu sancılar ise daha uzun süre sürmekte ve daha şiddetli ağrılara neden olmaktadır.

Ortalama bir doğum 12-14 saatleri arasında sürmektedir. Bu yüzden sancıların ilk başladığı anda panik yaparak hastaneye gitmenin bir anlamı yoktur. İlk normal sancıları evde geçirmek bir anne adayı için daha iyi olmaktadır. Ancak sancıların artması ile birlikte derhal hastaneye gidilmesi gerekmektedir.

5 dakika içerisinde bir gelen ve yaklaşık olarak 1 dakikanın üzerinde süren sancılara sahip iseniz, doktora gitmeniz gerekmektedir.

5.Rahim Ağzında Oluşan Farklılıklar

adim-adim-resimli-dogum-ani-5

Doğumun son belirtisi olarak, rahimde meydana gelen incelme ve genişlemeleri sayabiliriz. Kasılmalar sonucunda ve doğumun yaklaşması ile birlikte rahim ağzı büyümektedir.

6.Sırt Ağrısı

Pregnancy backache

Hamileliğin son dönemlerindeki bir başka belirti ise oluşan sırt ağrılarıdır. Bu sırt ağrıları regl dönemlerinde olanlara nazaran daha şiddetli ölçüde gerçekleşmektedir.

Bunlara ek olarak aşağıda sizlere verecek olduğumuz durumlardan birine sahip iseniz, acilen doktorunuza görünmeniz gerekmektedir.

 • Kanamanız varsa
 • Akıntılarınızın rengi normalinden daha pembe ya da daha yeşil, kahverengi, sarı renklerinde olması durumunda
 • Bebek hareket etmiyor ise
 • Normalinden farklı bir şey hissediyorsanız
 • Sürekli kusuyorsanız
 • Dayanılmaz bir ağrıya sahipseniz vakit kaybetmeden doktora görünmeniz gerekmektedir.

37 haftanın altında iseniz bu belirtilerden farklı olarak, belirtiler sadece bel ağrısı, kanamanın olması ve suyun gelmesi olarak 3 belirti olarak karşımıza çıkmaktadır.

Doğum Başladığında Yapmanız Gerekenler Nelerdir?

Doğum başlamadan öncesinde, bir ebe ile konuşmak sizlere iyi gelecektir. Doğum başladığı zaman ise aşağıdaki eylemleri yapmanız sizlerin daha kolay doğum yapmanıza yardımcı olacaktır.

 1. Eğer yapabilirseniz küçük hareketler sancılarınızın acısını hafifletmede sizlere yardımcı olacaktır.
 2. Sizlere enerji verecek içecekleri tüketebilirsiniz.
 3. Birçok anne adayı bu evrede kendini aç hissetmese de, bir şeyler atıştırmak iyi gelecektir.
 4. Sancıların ve ağrıların artmış olduğu zamanda, nefes egzersizleri yapmanız sizleri rahatlatacaktır. Bu aşamada partneriniz size yardımcı olmalıdır.
 5. Aynı zamanda partnerinizin sizin sırtınızı ovarak yapacak olduğu küçük masajlar ile birlikte ağrılarınız hafiflemeye başlayacaktır.

Bunlara ek olarak hastane için doğum çantasını hazırlamanız gerekmektedir. Ayrıca hastaneye zamanında yetişebilmek için, önceden hastanenin yol haritasını hazırlamayı unutmayın ve olabildiğince en yakındaki hastaneyi tercih edin. Partnerlerin ise, anne adayını sakinleştirmek ve en iyi şekilde doğuma hazırlanmaları gerekmektedir. Sakin kalmaya özen gösterin.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.