Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Doğum Kontrol Hapı Kullanırken Adet Gecikmesi Neden Olur?

Gebelik düşünmeyen kadınların en sık başvurduğu yöntemlerin başında doğum kontrol hapları gelir. Son derece ergonomik ve konforlu olan kombine ilaçlar, mutlaka doktor kontrolünde alınmalıdır. Çünkü günümüzde birbirinden farklı türlerde ve birbirinden farklı markalarda pek çok doğum kontrol ilaçları vardır. Doktorunuz sizin için en uygun olan ilacı belirleyecek ve ne zaman başlayabileceğinizi söyleyecektir. Bu yazımızda sık sorulan sorulardan birisi olan, doğum kontrol hapları kullanılırken adet gecikmesinin neden olduğu sorusunu yanıtlayacağız.

Doğum Kontrol Hapları Nasıl Koruma Sağlar?

doğum kontrol hapları

Tıp literatüründe oral kontraseptif ismiyle bilinen kombine ilaçlar, yumurtlamayı baskılayarak gebeliğin gerçekleşmesine engel olur. Böylelikle sperm girişi olsa dahi yumurtlama olmayacağı için gebelik oluşmayacaktır. Doğum kontrol hapları, progesteron ve östrajen içeren horman ilaçlarıdır. Ağızdan alınarak gebelik oluşumuna engel olurlar. Hamilelikten koruma oranları %100’e yakın seviyededir.

Korunma yöntemleri arasında etkililiği en yüksek olan bu ilaçların bırakılması durumunda gebelik riski doğabilir. Ancak günlük kullanımlarda saat bazında veya bir günlük unutulmalarda hemen etkisini kaybetmez. En az 2 gün boyunca alınmadığı taktirde ve bu süreçte birleşme olduğunda gebelik şüphesi oluşabilir. Tüm kadınlar, doğum kontrol hapı kullanabilir. 40 yaş altı kadınlar, gebelik istemeyen evli kadınlar, ağrılı adet geçiren veya adet düzensizliği yaşayan kadınlar tarafından sıklıkla tercih edilir.

Doğum Kontrol Hapı Kullanırken Adet Olunur Mu?

adet gecikmesi ve doğum kontrol hapları

Kombine ilaçlara başlanıldığı zaman ilk 2-3 aylık evreden birtakım ara kanamalar ve kahverengi lekelenmeler görülebilir. Bu gibi kanama durumları, hapın içerisinde yer alan progesteron hormonundan kaynaklanır. Herhangi bir endişe edilecek durum yoktur. Vücudunuz ilaca alıştıktan sonra kendiliğinden kanamalarınızda azalacak ve zaman içinde yok olacaktır.

Doğum kontrol ilaçları, zaman zaman içerdikleri hormonlar nedeniyle adet gecikmesi yaratabilir. Hatta bu ilaçlarla adet döneminin ileri tarihe veya erkene alınması da mümkündür. Düğün, balayı veya tatil gibi geçerli sebepler nedeniyle yapılacak olan bu durum doktor kontrolünde yapılmalıdır. Aksi taktirde adet döngünüz değişerek bir süre düzensiz hale gelebilir. Ayrıca ilaç bırakıldıktan 7-10 gün içerisinde adet olunmuyorsa bir doktora başvurmak gerekebilir.

Doğum Kontrol Hapları Nasıl Kullanılır?

oks ilaçları

Oral yoldan alınan kombine ilaçlar, günümüzde 21 gün ve 28 gün boyunca kullanılabilen 2 farklı türde üretilir. Genellikle 21 günlük kullanılabilen haplar daha fazla tercih sebebidir. Adetin birinci veya tercihen 5. gününe kadar başlanarak 21 gün boyunca alınır. Daha sonra bir tablet bitiminden sonra 7 günlük bir ara verilir. Bu 7 günlük süreçte büyük çoğunlukla kadının adet kanaması başlar. Ara verildikten sonra adet kanaması başlamasa dahi 8. günden itibaren diğer yeni kutuya başlanmalıdır. Böylelikle 28 günlük adet döngüsü tamamlanmış olur.

Günümüzde doğum kontrol hapları hormon içeriklerine bağlı olarak da değişiklik gösterir. Çoğunlukla östrajen ve progesteron içeren oral kombine ilaçlar tavsiye edilir. Ancak sadece progesteron içeren minipill ilaçlar da piyasada mevcuttur. Minipiller, içerdikleri progesteron sayesinde LH’yi baskılayarak ovulasyon oluşumunu önlerler. Servisk mukozası kalınlaştığı için sperm girişi de zorlaşır. Progesteron içeren minipiller, 28 gün boyunca hiç ara verilmeden kullanılır. Doğumdan üç hafta sonra başlanabilen bu ilaçların üstelik emzirme döneminde kullanımında da hiçbir sakınca yoktur.

Doğum Kontrol Haplarının Hamilelik Dışındaki Olumlu Etkileri Nelerdir?

kombine ilaçlar ve doğum kontrolü

Östrajen dozu düşürülüp progesteron dozu artırılan yeni nesil doğum kontrol haplarının gebelik dışında pek çok nedenden dolayı kullanılabilmesi de mümkündür. Adet düzensizlikleri en sık kullanılan nedenleri arasındadır. Günümüzde hemen hemen her kadının yıl içerisinden başına gelebilen adet düzensizlikleri; kanamanın fazla olması, az olması veya hiç olmaması gibi farklı belirtilerle kendini gösterebilir. Dolayısıyla adet döngüsünü düzenlemek adına jinekologlar tarafından sıklıkla önerilir. Adet dönemi sancılarının ve gerginliklerinin azaltılması için ideal bir tedavi yöntemidir.

Bazı yumurtalık kistlerinin geçirilmesi için de kullanılması istenilebilir. Olgunlaşan yumurtanın çatlamaması sonucu oluşan basit kistler, bir veya iki adet döngüsüne kadar kendiliğinden geçebilir. Ancak doktorunuz küçülmesi ve daha hızlı şekilde yok olması adına kombine ilaç reçete edebilir. Ayrıca aşağıda yer alan belirtilere karşı da olumlu katkılar sağlayabilirler;

  • Premensturel sendromu tedavisi,
  • Over tümörlerin kaybolması,
  • Menstruel migrenlerin yok olması,
  • Endometrium kanseri riskinin azalması,
  • Premenepzal sendromu tedavisi.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.