Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Doğum Kontrol Hapı ve Leke Arasında Bağlantı Var Mı?

Hormon içerikli olan doğum kontrol hapları, hamilelik düşünmeyen kadınların en sık kullandığı korunma yöntemlerinden bir tanesidir. Piyasada pek çok farklı ilaç markasının ürettiği hormon preparatları vardır. Ancak kadınların metabolizmasına ve bünyesine bağlı olarak en doğru ilaca doktor karar verecektir. Dolayısıyla gebelikten korunmak için ilacı tercih edecekseniz mutlaka kontrol önerisi ile başlangıç yapmalısınız. Doğum kontrol ilaçlarının etkilsi %99.9 oranlarındadır. Ancak doğru zaman aralığında alınmasına dikkat edilmesi gerekir. Örneğin; Evlilikten itibaren preparatlar ile korunacaksanız mutlaka düğününüzden bir ay öncesi ilaca başlamalısınız. Böylelikle düğün gününün ilk gününden itibaren ilacınız en yüksek etkisini gösterecektir.

Doğum Kontrol İlaçları Nasıl Etki Eder?

doğum kontrol hapı etkisi

Östrojen ve progesteron içeren doğum kontrol hapları, etkisini yumurta ve sperm hücresinin döllenmesini engelleyerek gösterir. İlaç kullanılmaya başlandığında, vücuda dışarıdan direkt olarak hormon girer. Böylelikle vücudun hormon dengesi değişeceği için yumurtlama da bir süreliğine engellenir. Yumurtlamanın olmaması ise sperm hücresinin döllenmemesi nedeniyle gebelik oluşturmaz. Ayrıca sadece progesteron barındıran minipill haplar da mevcuttur. Üstelik bu haplar, doğumdan sonraki emzirme döneminde de kullanım için uygundur.

Doğum Kontrol Hapları Nasıl Kullanılır?

doğum kontrol hapları

Oral kontraseptifler olarak da bilinen kombine ilaçların 21 gün ve 28 gün kullanılabilen 2 farklı türü vardır. 28 gün boyunca kullanılabilen doğum kontrol hapları, hiç ara verilmeden kullanılır. 21 günlük olan kombine ilaçlar ise en sık tercih edilenler arasında yer alır. Uzmanlar tarafından da sıklıkla önerilen haplara genellikle adetin birinci günü başlanır. Ancak adetin ilk beş günlük sürecinde de başlanıldığında etkisini gösterir. Olası unutma durumlarında hemen ilaç alınmalı ve ondan sonraki aşamalarda da bu süreye göre bir döngü izlenmelidir. Aradan bir gün geçtiğinde iki tane almanıza gerek yoktur. Ancak haftalar boyu unutulduğu zaman etkisini yavaş yavaş kaybedecektir. O nedenle bu unutma sürecinde herhangi bir cinsel birleşme gerçekleşirse hamile kalma riski doğabilir. 21 günlük aradan sonra 7 gün boyunca ara verilmesi önerilir. Böylelikle 28 günlük adet döngüsünün daha sağlıklı şekilde ilerlemesi sağlanır. Genellikle bu boşlukta adet kanının gerçekleşmesi beklenir. 7 günlük süreçte adet gerçekleşse veya gerçekleşmese dahi 8. günden itibaren yeni kutuya başlanmalıdır.

Doğum Kontrol Hapı Kullanımında Gerçekleşebilecek Olası Yan Etkiler Nelerdir?

doğum kontrol hapı yan etkileri

Günümüzde üretilen kombine hapların olumsuz etkileri neredeyse yok denecek kadar azaltılmış durumdadır. Dolayısıyla kullanılmasında hiçbir sakınca görülmez. Ancak bazı kadınlarda kullanımın 2-3 ayına kadar düzensiz kanama, cinsel istekte azalma, şişkinlik, hafif kilo alımı ve göğüslerde ağrı gibi birtakım yan etkiler görülebilir. Anne sütünün düzenli şekilde gelmesine engel olabilir.

Vajinal akıntının fazla gelmesi, sivilcelenme, tüylenme, tansiyon yükselişi ve kusma ise diğer olası yan etkileri arasındadır. Ancak yukarıda belirtildiği üzere yeni nesil doğum kontrol haplarının bu gibi olumsuz etkileri büyük ölçüde engellendi. Östrojen dozu azaltılıp progesteron dozu artırılan yeni nesil ilaçların aksine adet ağrılarının dinmesi ve gerginliğin önlenmesi gibi birtakım faydaları bulunur.

Doğum Kontrol Hapı Kahverengi Lekelenme Yapar mı?

doğum kontrol hapı lekelenme yapar mı

İlacın ilk başlangıç dönemlerinde kadınların büyük çoğunluğu lekelenme ve ara kanama durumlarından şikayet duyabilir. Lekelenme tarzındaki hafif kanamalar kadınları ürküterek zor duruma sürükleyebilir. Ancak bu tür lekelenmeler, ilacı bırakmanıza sebebiyet vermez. İlk 2-3 kutu preparattan sonra kanamalarınız azalacak ve kendiliğinden geçecektir. Kanamaların uzun sürmesi ve geçmemesi durumunda mutlaka doktora başvurmak gerekir.

Gebelik ve gebelik şüphesi olanlar, damar tıkanıklığı geçirenler, ağır karaciğer hastaları, vücudunda kötü huylu tümör bulunanlar, vajinal kanamaları olan kişiler ve şeker hastaları doğum kontrol hapı kullanmamalıdır. Göğüs ağrısı, görme bozukluğu, ani sarılık geçirilmesi ve bacak ağrısı olması durumunda ise hapın bırakılmasında fayda vardır. Doğum kontrol haplarının zaman zaman cilt üzerinde de birtakım lekelenmelere yol açması normaldir. Hormonal değişimler, cilt rengi üzerinde önem taşıyan melanin pigmentinde artışa neden olur. Dolayısıyla cilt üzerinde lekelenmeler oluşabilir. Dolayısıyla yaz günlerinde lekelerin artışına sebebiyet vermemek adına mutlaka cilde güneş kremi uygulanmalıdır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.