Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Doğum Kontrol Hapını İçmeyi Unutunca Ne Olur?

Doğum kontrol yöntemlerinden biri olan doğum kontrol haplarının işe yaraması için düzenli olarak içmek gerekiyor. Doğum kontrol hapları kimi zaman unutulabiliyor. Bu da farklı sonuçlar ve istenmeyen durumlar oluşturabiliyor. Doğum kontrol haplarını unutturduğunuz takdirde ne yapmanız gerektiğini merak ediyorsanız yazımızın sizler için faydalı olacağını düşünüyoruz.

Doğum Kontrol Hapları Ne İşe Yarar?

Doğum kontrol hapları gebelik durumunu önlemek amacıyla kullanılır ve hormonal bir haptır. Bu hapın içeriğinde ise kişinin hormon seviyesini adet döngüsündeki haline çevirmek için gerekli maddeler bulunur. Adet döneminde görülen östrojen hormonu yüksek seviyededir. Aynı zamanda diğer değişimleri de yine adet döngüsündeki haline çevirerek kişilerin bu dönemde hamile kalmaması özelliğinden faydalanılır. Bu nedenden dolayı hormonların kendiliğinden bir düzen oluşturmaması için doğum kontrol haplarının düzenli olarak içilmesi gerekilir.

Bu haplar sayesinde kişi gebeliğini dilediği kadar önleyebilir. Her doğum kontrol yönteminde ufak riskler söz konusudur. Doğum kontrol haplarında da bu risk mevcuttur. Kimi zaman doğum kontrol hapları farklı amaçlarla da kullanılabilir. Özelikle adet döneminde sıkça sancı çeken kişiler veya kist tedavisi gören kişilerde de yine doğum kontrol hapları kullanılarak tedaviye devam edilir.

Doğum kontrol haplarını düzenli olarak içmek mümkünse aynı saatte içmek gerekir. Aksi halde hiçbir işe yaramaz ve kişi istemediği bir gebelikle karşı karşıya kalabilir. Özellikle kırk yaş altı kadınlarda en etkili doğum kontrol yöntemlerinden biri olan doğum kontrol hapları her ne kadar cinsel hayatınızı yoluna soksa da bazı zararlarıyla da istenmeyen sonuçlar doğurabilir. Kullanmadan önce bunları bilmekte fayda vardır.

Doğum Kontrol Haplarının Zararları Nelerdir?

Doğum kontrol hapları maksadının dışında gereksiz dozda kullanılmadığı zaman bazı yan etkilerle birlikte kişiye yarar sağlayabilir. Ancak kişinin hassaslık derecesine göre bu yan etkiler yoğunlaşıp kişinin beklemediği sonuçlarla karşılaşmasına da neden olabilir.

  • Doğum kontrol haplarının en yaygın yan etkilerinden biri mide bulantısıdır.
  • Mide bulantısı kişinin gün içinde kusmasına neden olabilir.
  • Doğum kontrol hapları damarlarda tıkanıklık yapabilir. Bu da ciddi bir dolaşım bozukluğu demektir ve genelde bu durumun yansıması olarak baş ağrıları sıklıkla görülür.
  • Doğum kontrol hapları kişinin adet dönemindeki hormonlarının taklidi olduğu için bu süreçte de kişinin göğüslerinde ağırlık ve şişkinlik oluşabilir.
  • En istenmeyen yan etkilerinin arasında kıllanma ve tüylenme de söz konusudur. Genelde bu sebepten dolayı bu ilaç yerine başla alternatif yöntemlere başvurulur.

Doğum Kontrol Hapını İçmeyi Unutma Durumunda Neler Yapılır?

Doğum kontrol hapları tıpkı diğer haplarda olduğu gibi etkisini görmek için düzenli içilmeyi gerektirir. Doğum kontrol hapları tabletleri genelde yirmi bir adet hapı içerir. Bu da adet dönemini dışındaki yirmi bir günü işaret eder. Kişi bu süreç boyunca her gün bir tane aynı saatlerde ilacı içmelidir. Adet döneminde bu haplar kullanılmamalıdır. Eğer doğum kontrol hapınızı almayı unutmuşsanız ve bir önceki alımın üzerinden henüz yirmi dört saat geçmemişse kişinin hemen almasında fayda vardır ve bir sonraki ilaç alım saatini de değiştirmemesi gerekir. Bu şekilde uygulama yaparsanız doğum kontrol haplarının etkilerini düzenli olarak hala görebilirsiniz.

Eğer bir önceki hap alımının üstünde yirmi dört saat geçmiş ve o günde almayı unutmuşsanız, bu durum doğum kontrolünü biraz azaltabilir. Sizler yine bildiğiniz gibi ilaç saatine sadık kalmalı ve hiçbir değişiklik yapmamalısınız. Ancak o gün için bir cinsel ilişkiye girecekseniz kondom gibi başka bir doğum kontrolü de denemenizde fayda olur. Çünkü hormonların etkisi azalmıştır.

Bir sonraki düzenli alımda ancak etkisine kavuşur. Eğer birkaç günden fazla ilaç almayı unutmuşsanız ve bu sürece yine bir cinsel ilişki söz konusuysa kişi mutlaka prezervatif kullanmalıdır. Aksi halde istemediği bir gebelik durumuyla karşı karşıya kalınabilir. Kişinin hormonal dengesizliği de giderek artacağı için doğurganlık oranı da bu şekilde tehlikeye girebilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.