Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Doğum Korkusu

İnsanlar doğum korkusu diye bir fikir atmış ortaya, bazı anne adaylarının kötü geçen hamileliklerini anlatmalarıyla yeni anne adaylarını bu konuda olumsuz olarak etkilemekte, onların hamilelik ve loğusalık dönemini huzursuz olarak geçirmesine olumsuz şekilde sebep olmaktadırlar.

İlk kez anne olacak aday, hamileliğin tüm güzelliklerini yaşayabilmeli ki doğacak çocuğunun da bu güzel duygularla anne karnındaki gelişimi devam etsin.

Doğum Korkusu Nasıl Yenilir?

Anne adayı ve ben doğumdan korkuyorum diyen kişilere söylenecek en güzel nasihat, hamileliği bazı sebeplerden dolayı sıkıntı içinde geçiren ve doğumu yine bir takım sebeplerden dolayı zor olan kişilerin hamilelik hikayelerini asla dinlemeyin.

Sizin canınızdan bir can meydana geliyor, bu güzel duyguyu sonuna kadar yaşayın. Tabii ki karnınızda gelişen bebeği merak edeceksiniz, tabii ki hayatınıza yeni bir birey katılacak, tabii ki annelik duygusunu ilk kez tadıp yaşayacaksınız ve tabii ki hayatınızda bir takım değişiklikler ve farklılıklar meydana gelecek. Hamileliğinizden tutun da doğum ve loğusalık dönemlerini tadını çıkara çıkara yaşayın. Doğum artık anneannelerin, babaannelerin yaşadıkları gibi değil, tıp alanındaki teknoloji bu konuda inanılmaz şekilde anne adayının yardımcısı, ağrı bile çekmenize izin vermiyorlar.

İlk Kez Anne Olacak Adaylar Kendilerini Nasıl Hazırlamalıdır?

İlk kez anne olacak anne adaylarının endişeleri tabii ki olacak, ancak bu endişelerin hayatınızı mahvetmesine asla izin vermeyin. Normaldir bu endişeler kişinin elinde değildir, heyecan olmazsa bir anormallik vardır, çünkü anne adayı bir şekilde hamileliği üç farklı evrede yaşar, bunlardan biri karnındaki gelişmekte olan bebeği doğacak, anne adayının kimlik ve benliğine eklenecek olan annelik ismi ve bebeğin doğduğuna neye benzeyeceği. Doğum olayının gerçekleştiğinde aynı anda annelik süreci de başlamış olur. Bu endişe ve korkular bazı anne adaylarında gereğin üzerinde panik olmasına sebep olur ve en güzel şekilde geçirmeleri gereken zamanı kendi kendilerine kabusa çevirmekten başka bir işe yaramaz. Çünkü bir uzmandan bilgi almadan, yaşam kalitesini düşürürken hayatlarını zindan ediyorlar.

Doğum Sancısı Nedir?

Doğum sancısından korkan anne adayı, o sancı öylesine güzel bir sancı ki, ıstırap gibi gelir insana ama o sancının sonunda mükâfatınız size lütfedilen minik bir canlıdır. O sizin bebeğinizdir. O minik bebeğin yüzünü gördüğünüzde o sancılardan eser kalmıyor. Hatırlamıyorsunuz bile. Düşünün bir eğer o sancılar o kadar kötü ve sıkıntılı olsa annelerin ikinci hatta üçüncü bebek düşünceleri olur mu?

Gerçekten doğum korkusunu üzerinizden atamıyorsanız, içinizin rahatlaması anlamında yapmanız gereken birkaç öneri size.

Öncelikle doğru kaynaklardan, uzman kişilerden kafanıza takılan her türlü soruları sorup cevabını öğrenin, olmasının gerekliliğine inanıyorsanız nefes tekniklerini öğreten bir kursa katılın, doğum yapacağınız hastahaneyi belirleyebilir, gidip görebilirsiniz, sizi rahat doğum yapacağına inandığınız yerde doğum yapabilirsiniz, artık doğumlarda eşler de hazır bulunabiliyor, manevi destek anlamında eşinizin elini tutarken doğum yapabilirsiniz, suni sancılarla doğumunuzu rahatça yapabilirsiniz.

Maalesef ki bazı anne adayları doğum korkusu yüzünden bebeğini düşürüyor ya da hamile kalmaktan çekiniyor, bebek sahibi olma ve bu mutluluğu yaşamayı erteleyebiliyor. Eğer doktor değimiyle tokofobiniz yoksa yani çocuk doğurma fobisi, endişeleneceğiniz hiçbir durum yoktur. Çocuk doğurma fobisi olan kişi veya anne adaylarının korku sebeplerini şöyle sıralayabiliriz.

Doğum Korkusuna Sebep Olan Diğer Etkenler Nelerdir?

Anne olmaya karar verene kadar kişinin birtakım hastalıklar veya başka sebepler dolayısıyla çok fazla acı ve ağrı yaşamaları sonucunda, doğum sancısının da bu ağrı ve acılardan daha fazla olmasından korkmaları, oysa doğum anında salgılanan hormonlar bu sancının azalmasına neden olmaktadır. Doğum başlamasından itibaren bebeğiniz doğana kadar olan sürede de, bu uğraş içinde olan anne psikolojik olarak ağrıyı hissetmeyecektir.

Kötü bir hamilelik yaşayan zor bir doğum yapan bazı kişiler bu olumsuzlukları abartarak anlatırlar, anne adayları bu gibi kişilerden dinledikleri için korkma eğilimi gösterirler, oysa her kadının hamilelik ve doğum olayı farklıdır, veya ilk doğumu zor olan anne adayları ikinci doğumun da aynı şekilde olacağını zannederler, oysa her doğumun zor olacağı gibi bir olay söz konusu değildir zaman farklıdır, şartlar farklıdır.

Bebek sahibi olmaya karar veren anne adayı yetersiz ve yanlış bilgi edinmesinden dolayı doğum olayından korkar, yetersiz ve yanlış bilgiler ön yargıyla birleşince anne adayı oldukça zorlu bir süreci de hamilelik boyunca yaşar. Oysa anne adayı bilmelidir ki doğum sancısı hiç bir şekilde kişinin dayanamayacağı kadar değildir.

Eşler arasında hamilelik öncesi yaşanan problemler de anne adayını doğum korkusuna iter. Oysa bazen problemli evlilikler doğan bebek sayesinde düzelir ve evlilik denen müessese rayına oturur.

Maddi olarak yeterli kazanç elde edemeyen kişiler de, özellikle anne adayı da doğum korkusu yaşar, bebeği doğduktan sonra ne olacak endişesi ile boğuşur durur, oysa nice gelir durumu düşük olup da iki üç çocuk sahibi olan aileler var. Bebeğimi büyütemem bakamam endişesini çıkarın atın aklınızdan belki de bebek sizin için büyük fırsatları yakalama şansına sahip olmanızı sağlayacaktır.

Bazı anne adayları kendilerini anne olabilmeye yetersiz görür, gereksiz olarak depresyona gidebilmeye varan kaygılar içinde yaşarlar, bu da aşırı şekilde doğum kaygısını ve korkusunu ortaya çıkarır, oysa anne adayı bilmelidir ve idrak edebilmelidir ki hiç kimse çocuk bakmayı bilerek dünyaya gelmiyor, anne olma iç güdüsü, anne olmanın verdiği koruyuculuk iç güdüsüyle bir çok varsa eğer problemler kolaylıkla atlatılabiliyor.

Bazı anne adayları da doğacak bebeklerinin sağlığı konusunda endişe duydukları için doğum korkusu yaşar, henüz doğmamış bebeğinizin sağlığından endişelenmenize gerek yok, zaten hamilelik boyunca düzenli olarak kadın doğum doktorunuza kontrole gideceğiniz için bir problemle karşılasanız bile erken teşhis yoluyla problem düzeltilecek veya önlem alınacaktır.

Bebek sahibi olmak istemediğiniz halde hamile mi kaldınız? Korkunuz bu yüzden mi? Siz ne yapacağınızı bilmiyorsunuz? Çaresizsiniz? Kötü kabuslar peşinizi bırakmıyor? Neredeyse delireceksiniz bunların hepsi kusura bakmayın ama cahilce bir şımarıklık düşüncesinden, korku, kaygı ve endişesinden başka bir şey değil.

İnanmak, kararlı olmak, doğru kararlar vermenin olmazsa olmazlarıdır. Kim istemez ki annelik duygusunu yaşamayı. Eğer kazara da hamile kaldıysanız lütfen o bebeğin canına kıymayın, doğurun ve bir annenin bebeği ile birlikte nasıl ayakta kalmayı başardığını, öncelikle kendinize ispat edin, gerisi önemli değil.

Kadın olmanın avantajlarından biri de güçlü olmaktır, güçlü olacaksınız ki doğurduğunuz bebeğinize bu gücü öğretebilin. Bu güç sayesinde korkularınızı yenebilin, ayaklarınızın yere sağlam basmayı başarmasıyla gereksiz endişelere takılmayın, korkular içinde boğuşmayın, kaygılarla dolu yıllar geçirmeyin.

Sevgili anne adayı senin doğum korkusu diye bir kaygın olmamalı, sen doğum sancısı çekene kadar nice acıları atlattın, nice ağrılara müptela olup, ağrılı zamanlar geçirdin, şimdi kalkıp silkelen, dök korkularını eteklerine ve silkele dışarıya. Cahil biri değilsin sen, sorduğun zaman öğrenir, öğrendiğin zaman uygular, uyguladığın zaman hayatın da korku ve endişelere yer vermezsin.

Haydi anne adayı biz size güveniyoruz, yeter ki siz de kendinize güvenin.

Yeter ki siz anne olma kararını verdikten sonra yapmanız gerekenleri eksiksiz bir şekilde yerine getirin. Bunlara rağmen korku endişe ve kaygılarınız doğum korkusu adı altında devam ediyorsa, eğer bir bebek sahibi olmak istiyor ancak bu endişelerden kurtulamıyorsanız mutlaka bir psikologdan yardım almalısınız.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.