Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Doğum Sonrası Anüsteki Çatlak Nasıl Geçer?

Sindirim sistemindeki herhangi bir noktada bir aksama olduğu zaman bu olumsuz durumdan diğer sindirim organları da etkilenir. Özellikle halk arasında basur olarak bilinen hemoroid hastalığı genelde sindirim bozukluğundan kaynaklı bir sorundur. Ancak bu hastalık anüste olduğu için kişi bunu dile getirmekte her zaman çekinir ve hastalık bu şekilde ilerleyerek devam eder. Bu süreç içerisinde hem hastalık tedavi etmesi zor bir hal alır hem de kişi bu süreçte epey acı çeker. Hemoroidi bulunan kişi tuvaletini yaparken oldukça zorlanır ve ne yazık ki çatlakların da oluşmasına bu şekilde yardımcı olur. Bu durum bazen sindirim bozukluğundan değil, doğum nedeniyle de kişilerde görülebiliyor. Normal doğum yapmayı tercih eden annelerde oluşan çatlak biraz daha sancılı olabiliyor.

Doğum Sonrası Anüsteki Çatlak Neden Olur?

Vücudumuz temiz kan ve kirli kan devrini daima yaparak sürekli akış halindedir. Damarlar yoluyla kirli kan vücutta toplanır ve sonrasında ana toplardamara iletilip kalbe gitmesi sağlanır. Ardından kalp pompalama işlemiyle birlikte kirli kanı temizler ve temiz kan olarak damarlar aracılığıyla tüm bedene bunu gönderir. Makat ve kalın bağırsağın en son bölümü olarak bilinen rektum toplardamarı da o bölgedeki kirli kanı kalbe ulaştırmaya çalışır. Ancak önünde herhangi bir engel olması o damarın genişlemesine ve burada kanın göllenmesine neden olur. Hamile olan anne adaylarında bu durum daha fazla hissedilir. Çünkü bebeğin oluşturduğu baskı ve bağırsaklarda daha fazla dışkının bulunuyor olması bu göllenmeyi artırır ve baskı giderek artar. Doğum esnasında oluşan ıkınma sonucu bu damarlar hemoroidi oluşturur. Aynı zamanda bu süreçte ıkınma ve kabızlıkla beraber anne adaylarında anüs çatlağı görülür. Anüs çatlağı pek çok normal doğumda gerçekleşen farklı tedavileri mevcut olan bir rahatsızlıktır.

Doğum Sonrası Anüste Çatlağın Tedavisi Nasıl Yapılır?

Yara

Doğum sonrasında oluşan anüs çatlağı önlem alınması ve mutlaka uzmanlara danışılması gereken bir durumdur. Pek çok gebede bu durum görülse de ne yazık ki bunu dile getiren ve tıbbi çözüm arayanların sayısı oldukça azdır. Bunun bir sağlık problemi olduğunu unutmamalı ve en az diğer hastalıklarımız kadar bu rahatsızlığı da ciddiye almalıyız. Yapılan muayene sonucunda doktorunuz neyden kaynaklandığı sizlere soracaktır. Sizlerin belirtilerinin ne zaman ve ne şekilde başladığını anlatması üzerine doktorunuz en doğru tedavi seçeneğini sizlere sunar. Bunlardan biri yeme alışkanlığıdır.

Genelde kabızlıktan kaynaklanan bir anüs çatlağı için doktorlar lifli yiyecek kullanımının artırılmasını önerir ve bol su içmenizi tavsiye eder. Aynı zamanda her tuvaletinizi yaptığınızda çektiğiniz sancının süresini kısaltmanız adına sıcak su oturma banyolarını uygulamanızı ister. Destekleyici olarak dışkıyı yumuşatan bir ilaç vermesi de mümkündür. Bunun haricinde eğer çatlağınız ileri boyutlara gelmişse uygulanması gerekilen işlem genelde cerrahi müdahalelerdir. Lokal ya da genel anesteziyle birlikte anüse uygulanan küçük bir operasyon sonrasında çatlağınızdan tamamen kurtulmanız mümkündür. Bu tedaviyle iyileşen hastaların oranı %97 ile %100 arasında değişir. Ek olarak bu çatlağı fark ettiğiniz ilk an uygulayabileceğiniz bazı doğal kürler çatlağın geçmesine yardımcı olur.

Doğum Sonrası Anüsteki Çatlak İçin Bitkisel Çözüm

Zeytinyağı bazlı olan bu bitkisel karışımla birlikte zeytinyağının dışkıyı yumuşatma ve rahat tuvaletinizi yapma ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Aynı zamanda içeriğiyle birlikte cildi onarımını da kolaylaştıran zeytinyağı anüs çatlakları için en çok kullanılan bitkisel çözümdür.

Anüs Çatlaklarını Engelleyen Kür

Bu kürü kullanırken dikkat etmeniz ilk nokta anüs bölgesinin temiz olduğundan emin olmak aksi halde enfeksiyona neden olabilir. Kürü anüse sürerken yumuşak hareketlerle sürmeye özen gösterin. Aksi bir hareket kanamaya neden olabilir. Aynı zamanda bu kürü art arda üç gün kullanın. Bu süreçten sonra da beslenmenize özen gösterin. Eğer hala belirtiler şiddetleniyorsa bu kürü yine üç gün boyunca uygulayın.

Malzemeler:

  • Zeytinyağı
  • Balmumu
  • Bal

Hazırlanışı:

  • Öncelikle bir karıştırma kabının içerisine zeytinyağını, bal mumunu ve balı eşit miktarlarda koyun.
  • Tüm malzemeleri iyice karıştırın ve ardından bal mumu erinceye dek bu karışımı mikro dalgada ısıtın.
  • Sonrasında temiz olan çatlak alana bu karışımı sürün.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.