Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Doğum Sonrası Cinsel İlişki

Hamilelik, doğum ve doğum sonrası uzun süren ve zorluklar bulunan bir süreçtir. Bu süreçte anne ve baba birçok güzelliği tecrübe ederken, birçok zorluk da yaşar. Bu dönemde duygusal anlamda birbirine bağlanan çiftler cinsel anlamda birbirinden uzaklaşıyor. Bunun nedeni annenin cinsel ilişkiye uygun olmaması ve babanın de bebeğe zarar verebilme düşüncesi. Hamilelik, doğum ve doğum sonrası süreçte azalan cinsel istek ve cinsel ilişki sayısı bazı çiftler arasında sorunlara neden oluyor. Peki doğum sonrası cinsel ilişki nasıl olmalıdır? Ebeveynlerin çocuğa zarar vermeden tatmin edici bir seksi deneyimlemesinin yolları nelerdir? Hangi yöntemler uygulandığı takdirde doğum sonrası cinsel istek artar? Şimdiki yazıda sizlere bu soruların cevaplarını vermeye çalışalım.

Doğum Sonrası Cinsel İlişki Nasıl Olmalı?

Kadınlarda hamileliğin ilk 3 ayı ve doğumdan önceki son 1,5 ayda cinsel birliktelik bebek için tehlike arz eder. Bu yüzden doktorlar tarafından bu sürelerde cinsel ilişkinin yapılmaması ya da sınırlanması önerilir. Hamilelik dönemi boyunca erkek ve kadın duygusal manada paylaşım içinde olurlar. Bunun yanında bu süreci beraber yürütürler. Fakat kadının bu dönemde sürekli değişen hormonal dengesi cinsel isteksizlik yaşamasına neden olur. Bu yüzden hamilelik döneminde yapılan sekslerin her zamanki gibi olmayacağını kabul etmeleri gerekir. Ayrıca hamilelik sonrasında cinsel birliktelik için uzun bir bekleme süresi vardır. Bu durum çiftler arasında sıkıntılara sebep olabilir.

Kadınlar iki çeşit doğum ile bebeklerini dünyaya getirir. Normal doğum ve cerrahi doğum şeklidir. Doğum hangi şekli ile olursa olsun doğumdan sonra cinsel birliktelik kadına zarar verebilir. Doğumdan sonraki dönem ”lohusalık” olarak bilinir. Lohusalık 40 gün ile 6 hafta arasında değişir. Doğum ile beraber kadınlarda loşi adında bir sıvı akıntısı olur. İlk dönemlerde kanlı olarak gelen bu akıntı sonraki dönemlerde sarı bir sıvıya dönüşür. Bu sıvı rahimin bebeğin doğumundan sonra eski haline dönerken verdiği bir tepkidir. Doğal ve olması gereken bir süreçtir. Bu dönemde vajina ve rahimin kendini toparlaması için cinsel birliktelik önerilmez.

Hamilelik sonrasında kadında cinsel isteksizlik gözlenir. 3 ay ile 6 ay arasında cinsel isteksizlik devam edebilir. Bu isteksizliğin sebebi ise annede süt hormonlarını diye tabir edilen prolaktin seviyesinin yükselmesidir. Prolaktin hormonu annede östrojen ve progesteron hormonunu baskılar ve libidonun düşmesine neden olur. Yeterince salgılanmayan östrojen hormonu vajinada kuruluğa neden olur. Diğer yandan vajina ve rahimin kendini toparlayamaması yüzünden cinsel birliktelikte acı ve ağrı duyacağı düşüncesi kadında cinsellikten kaçmaya neden olur. Bu isteksizlik bazı erkeklerde de görülür. Kadında cinsel uyarı objesi olarak gördüğü göğüs ve vajinada oluşan değişiklikler veya deformasyonlar, kilo alımı ve doğum lekeleri erkeğin cinsel isteğinin azalmasına neden olabilir. Bu durumda çiftin arasında sorunlar baş gösterebilir.

Doğum Sonrası Cinsel İlişki Ne Zaman Yapılmalı?

Doğum sonrasında kadının vücudundaki değişikliklerin eski haline gelmesi yaklaşık 3 ay sürer. Bu sürede erkeklerin cinsel ilişki için biraz sabırlı davranması gerekir. Çünkü kadınlarda lohusalıktan sonra vajinanın yeterince ıslanmaması, vajinadaki dikişlerin ve yırtıkların iyileşmemesi ve cinsel isteksizlik, seksten kaçınılmasına neden olur. Bu dönemde kadın ile zorla ve mecbur hissettirerek yapılan bir cinsel münasebet kadının acı çekmesine ve vajinismus gibi problemlere neden olabilir. Bu yüzden kadınların hazır olacağı zamana kadar beklenmesi önerilir.

Doğumdan sonraki 6 haftanın ardından kadında iyileşme süreci başlar. Rahim kendini toparlar ve eski esnekliğine kavuşur. Vajinadaki yırtıklar ve yaralar kapanır, prolaktin düzeyi ise düşer. Böylece vücutta östrojen ve progesteron hormonları yeniden salgılanmaya başlar. Kadında ayrıca adet düzeni de yerine gelir. Bu dönem öncesinde eşinden destek gören kadınlarda iyileşme süreci daha kolay gelişir. Bu süreçte kadın ve erkek rahat seks pozisyonlarında cinsel ilişkiye girmeli. Aynı zamanda vajinayı kayganlaştıracak krem veya jellerin kullanılması gerekir. Bu süreçte daha çok kadının rahat edeceği ve kadının yönlendireceği bir cinsel ilişki önerilir. Böylece kadın vajinada ağrı veya acı hissettiğinde müdahale edecek durumda olur.

Doğum Sonrası Cinsel İlişkide Karşılaşılan Sorunlar

Doğum sonrasında rahimde ve vajinada esneklik kaybı yaşanır. Esneyen ve genişleyen vajinın penisi eskisi kadar kavrayamaması, bolluk hissi, penisi hissedememe, cinsel ilişki sırasında hava kaçırması, dikişlere bağlı olarak cinsel haz kaybı, çift üzerinde tatminsizlik ile beraber sorunlara neden olur. Ayrıca erkeğin bu süreçte kadına karşı tutumu kadında vajinusmus gibi sorunların yaşanmasına da neden olur. Doğum sonrasında ortaya çıkan bu tür fiziksel sorunlar cerrahi müdahaleler ile düzeltilebilir. Sarkan veya genişleyen vajina ve rahme vajinoplasti veya perine tamiri ile eski esneklik kazandırılır.

Sezeryan veya Normal Doğum Cinsel İlişkiyi Etkiler Mi?

Doğumunu sezeryan veya normal doğum yöntemi ile gerçekleştiren kadınlarda doğum sonrası sendrom aynı ilerler. Doğumdan sonra 40 günlük süreçte her iki yöntemde de kadın aynı durumları yaşar. İki doğum şeklinde de kadının vücudunu toparlaması için en az 1.5 ay gerekir. Fakat normal doğumda bebeğin kolay doğması için vajinadan makata doğru kesikler atılır. Doğumdan sonra da bu kısımlar dikilir. Bu dikişler 2 veya 3 hafta boyunca ağrı yapar. Bu yüzden bu süreçte cinsel ilişki yaşamak kanamaya ve kanamaya bağlı ölümlere neden olabilir. Öözellikle normal doğumda dikiş yapılan kadınların cinsel ilişkiden uzak durması önerilir.

Doğum Sonrası Cinsel İlişki Pozisyonları Nasıl Olmalı?

Doğumdan sonraki süreçte kadının kendini toparlamasının ardından cinsel ilişkiye girilebilir. Fakat ilk ilişkilerin çok daha yavaş ve yumuşak olmasına özen gösterilmeli. Kadınlarda bu süreçte yaşanan vajinal kuruluk nedeni ile mutlaka kayganlaştırıcı jeller veya kremler kullanılmalıdır.

Ayrıca çiftin güzel ve doyurucu bir cinsel deneyim yaşaması için de ön sevişmeye özen gösterilmesi gerekir.

Erkeğin kadının annelik yönünü değil de kadın yönünü ortaya çıkarmak için davranışları ve sözleri ile onu yüreklendirmesi gerekir. Böylece kadının cinsel isteği daha da artacak ve cinsel ilişkiye girmeye daha meyilli olacaktır.

Doğum sonrasında cinsel ilişki için rahat pozisyonlar tercih edilmelidir. Kadının vajina ve rahimine zarar vermeyecek ve kadını çok zorlamayacak pozisyonlar denenmesi önerilir.

Yumuşak bir zeminde misyoner pozisyonu veya kadının sertliğini ve hızını ayarlayacağı binizi pozisyonu tercih edilmelidir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.