Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Doğum Sonrası Denize Girmek Doğru mu?

Normal veya sezeryan yöntemi ile yeni doğum yapmış olan kadınların en fazla merak ettiği konulardan birisi denize girmektir. Özellikle ilk bebeğini doğuran anneler, bu konuda her zaman daha endişeli olabilirler. Ancak lohusalık döneminde birtakım hususlara dikkat edildiği zaman denize girmenin hiç bir sakıncası yoktur.

Sezeryan Olan Kişi Ne Zaman Denize Girebilir?

gebelik sonrası denize girmek

Lohusalık döneminde olan yeni anneler, denize girme konusunda dikkatli davranmalıdırlar. Doğum esnasında anne karnından bebekle birlikte uterus da çıkartılır. Dolayısıyla gerek normal gerekse sezeryan doğum cerrahi yöntemlerle yapılan bir operasyondur. O nedenle doğum sonrası iyileşme süreci hemen sonlanmaz. Dikişli kısımların enfeksiyon kapmaması adına uzun bir süre istirahat edilmelidir. Yani dikişlerin açık olduğu lohusa döneminde olabildiğince su ile temastan kaçınılmalıdır. Ancak dikişlerin tamamen kapandığı bir iki ay sonra gönül rahatlığı ile denize girebilirsiniz. Böylelikle tuzlu suyun vajinal bölgenize verebileceği zararlardan da kurtulmuş olacaksınız.

Emziren Annenin Denize Girmesi Sakıncalı mıdır?

Yeni doğum yapmış anne adayının sadece lohusalık döneminde denize girmesi sakıncalıdır. Dolayısıyla emzirme döneminin tamamında denize girilemez diye bir yorum yapmak yanlış olacaktır. Doğumdan yaklaşık 1-2 aylık süre sonra doktorunuzun da önerisini alarak denizde veya havuzda yüzebilirsiniz. Ancak doğumdan sonra göğüs uçlarınızda açık yara veya çatlaklık varsa tuzlu su enfeksiyon kapma riskinizi artıracaktır. O nedenle mutlaka toplu insanların bulunduğu deniz ve havuz bölgelerinden uzak durmalısınız. Aksi takdirde gögüslerinizde gözlenen rahatsızlığınız artış gösterebilir. Böyle bir durumla karşı karşıya kaldığınızda mutlaka bir doktora başvurmalı ve hekiminizin önerilerini dikkate almalısınız. Emziren annelerin bu dönemde en sık sorduğu sorulardan birisi ise tuzlu suyun anne sütünü kesip kesmeyeceğidir. Bazen yeni anneler, açık denizlerin tuzlu ve soğuk suyu nedeniyle sütün kesileceğini düşünebilir. Halbuki bu durum toplum tarafından ortaya atılmış bir belirsiz durumdur. Denize girmenin anne sütü üzerinde olumsuz bir etkisi yoktur. Sadece yukarıda da bahsedildiği üzere normal veya sezeryan doğumdan sonraki iki aylık evrede denize girilmemelidir.

Doğum Sonrası Bebeğim Denize Girebilir mi?

bebek ne zaman denize girebilir

Yaz aylarının başlangıcında doğum yapan annelerin doktorlara sıklıkla sorduğu sorulardan başlıcası bebekle birlikte denize gidilip gidilemeyeceği üzerinedir. Tatil yapmak, güneşlenmek, şezlong keyfi yapmak ve denize girmek her annenin istekleri arasındadır. Ancak yeni doğum yapmış kadınların ilk zamanlar hem kendilerinin hem de bebeklerinin sağlığı açısından dikkatli olmaları gerekir. Bebeklerin ilk altı aylık evrede bağışıklık sistemleri tam anlamıyla gelişmez. Dolayısıyla vücutları hastalıklarla ve bulaşan enfeksiyonlarla savaşmak için hazır değildir. O nedenle bu altı aylık evrede bağışıklık sistemlerini güçlendirmek adına aşılanırlar. Ayrıca anne sütü de oldukça büyük bir önem taşır. Çünkü anne sütü içerisinde yer alan besin değerleri, bebeğin bağışıklık sistemini korur. Pnömokok, hepatit B, rotavirüs, BCG ve beşli karma aşıları tamamlanan bebeğin denize girmesinde herhangi bir tehlike yoktur.

Deniz kenarına getirilen bebeklerin güneş ışınlarından zarar görme riski de vardır. Çünkü bebeklerin cildi oldukça hassastır. O nedenle bebeğinizle birlikte güneşlenerek D vitamininden yararlanmak istiyorsanız mutlaka güneş ışınlarının dik gelmediği 10.00’a kadar veya 16:00’dan sonraki vakitleri tercih etmelisiniz. Güneş bebeğinizin cildinde kuruluğa da neden olabilir. O nedenle plaja gelirken mutlaka yanınızda doktor önerisi ile aldığınız en az 30 faktör koruyuculuğa sahip güneş kreminizi bulundurmalısınız. Bebeğiniz için en ideal bölge serin ağaç altı bölgeleridir. Güneşi emen şemsiye altından olabildiğince uzak tutulmalıdır.

Ayrıca bebeğinizi deniz kenarındaki kumlarda da oturtmamalısınız. Kumların üzerindeki hayvan ve bitki artıkları, yiyecek ambalajları ve cam kırıkları gibi parçalar bebeğinizin direkt olarak mikrop kapmasına neden olacaktır. Ayrıca ıslak ve nemli ortamda oturacağı için idrar yolu enfeksiyonları kapma riski de yükselebilir.  Kısacası bebeğinizi serinletmek, eğlendirmek istiyorsanız ilk altı aya kadar denizden uzak tutmalı ve küçük şişme havuzlara girmesini sağlayabilirsiniz. Dilerseniz göğüs hizasına kadar gelen bir kova suyun içerisine koyarak evinizde oynatabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.