Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Doğum Sonrası Karındaki Şişlik Nasıl Geçer?

Hamilelik sonrası her annenin karın kısmında şişlikler görülebilir. Genellikle ilk doğumunu yapan kadınlar, hamileliğin son dönemlerine doğru doğumla birlikte hafifleyeceklerini zannederler. Halbuki doğumdan sonra kadının kendini toparlayabilmesi için en az 40 günlük bir sürecin geçmesi gerekir. Lohusalık dönemi olarak adlandırılan bu doğum sonrasında, şişlikle beraber yorgunluk ve ağrı hissi görülebilir. Lohusalık döneminde karındaki şişliğin nasıl geçeceğini yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Doğum Sonrası Karında Neden Şişkinlik Olur?

doğum sonrası şişlik

Özellikle sezaryen ile doğum yapan kadınların en sık yaşamış olduğu sağlık problemi şişkinliktir. Karın bölgesinde yoğunluk gösteren şişkinliklerin asıl sebebi vücuttaki sıvı birikimlerinin ödem yapmasıdır. Gebelik döneminde, vücutta birtakım hormonal değişimlerin gözlenmesi, uterusun toplar damarlara baskı yapması karın ve ayak bölgesinde şişkinlik oluşumuna neden olabilir. Gebeliğin son dönemlerine doğru şiddetlenen şişkinler, lohosalık döneminde de bir süre devam eder. Kadın doğum sonrası hemen ödemini atamadığı için yaşanması son derece normaldir. Hemen hemen her doğum yapan kadında görülebilir.

Doğum Sonrası Oluşan Şişkinlik Ne Zaman Ortadan Kalkar?

doğum sonrası ağrılar

Hamilelik döneminin sonlarına doğru kilo alımının yanı sıra ödeme bağlı birtakım şişkinlikler de sıklıkla yaşanır. Çünkü anne adayı, bu dönemde olduğundan daha fazla su ihtiyacı duyar. İçilen suyun bir miktarının vücut içerisinde muhafaza edilmesi ise karın ve ayak gibi bölgelerde şişliklere sebebiyet verebilir. Oluşan şişliklerin lohusa döneminin bitimiyle birlikte geçmesi beklenir. Doğumdan sonraki ilk hafta istirahat edileceği için hareketsizlikten dolayı şişkinlik riski artabilir. Bu nedenle olabildiğince yavaş olsa hareket edilmelidir.

Doğumdan Sonra Karın Şişliği Nasıl İner?

karın şişliği

Su tutulmasına bağlı olarak görülen şişlikler, zaman zaman yeni anneler için sıkıntılı anlar yaşatabilir. Gündelik yaşamınızda rutin işlerinizi yapmanıza engel olabilir veya bebeğinizle yeteri kadar ilgilenememenize yol açabilir. Bu nedenle şişkinliklerin inmesine ve yok almasına yardımcı olacak birtakım hususlara dikkat edilmelidir. Bu dönemde şişlikten kurtulmanın en kolay ve etkili yolu bebeği emzirmektir. Emzirme yolu ile hem ödemden kurtulabilecek hem de bebeğinizin beslenmesin katkıda bulunabileceksiniz.

Beslenme, yine şişlikler üzerinde olumlu yönde etki yaratan bir kriterdir. Aşırı tuz tüketiminden kaçınarak dengeli beslenilmeye çalışılmalıdır. Ayrıca kıyafet seçimi konusunda da mutlaka titiz davranılmalıdır. Vücudu tamamen sarmayan pamuklu ve koton kumaş kıyafetlerin giyilmesi şişliklerden kısa sürede kurtulmanıza yardımcı olabilir. Evinizde alabileceğiniz bu tür basit yöntemlerle ödem ve şişlik problemlerinden kurtulmanız mümkündür. Ancak şişlikleriniz geçmiyor ve yaşam kalitenizi düşürüyorsa, her ihtimali karşı doktor kontrolünde olmanızda fayda vardır.

Doğum Sonrası Şişlik Önleyici Bitkiler Nelerdir?

doğum sonrası bitki çayları

Gebelik döneminde oluşan ödem ve şişliklerin geçmesi için birtakım doğal bitkilerde tercih edilebilir. Bitki çayları şeklinde sunulan otları düzenli şekilde kullanarak hem vücudunuzu rahatlatabilir hem de ödemlerinizden kurtulabilirsiniz. Destek tedavisi olarak kullanılan bitkiler, içerdikleri maddeler dolayısıyla kadını sıklıkla idrar yapmaya yöneltilir. Böylelikle oluşan ödemlerin zaman içinde kaybolması beklenir. Aşağıdaki bitki çaylarının ödem söktürme özelliği vardır;

  • Maydanoz Çayı: Diyet listelerinde de ismini sıklıkla duyabileceğiniz maydanoz çayı, antioksidan etkisi dolayısıyla vücudun temizlenmesine ve arınmasına yardım eder. Çayı ister maydanozun kurutulmuş yapraklarından isterseniz de sap kısımlarından hazırlayabilirsiniz.
  • Yaban Mersini Çayı: Son derece hafif bir tada sahip olan yaban mersini çayı, gerek karaciğeri sağlıklı tutmak gerekse yaşa bağlı hafıza sorunlarına karşı beyni korumak için önemlidir.
  • Karahindiba Çayı: Ödemin yanı sıra iltihaplı hastalıkların tedavisinde de etkilidir. Ödem söktürme özelliğinin haricinde şekeri dengesi üzerinde etkilidir. Yaşlanmanın cilt üzerinde oluşturabileceği olumsuz etkileri azaltır. Egzama ve mide bulantısı gibi rahatsızlıkların önlenmesi için tercih edilebilir. Özellikle cilt yüzeyinde gözlenen egzama tarzındaki rahatsızlıkların tedavisinde doğrudan etkilidir. Her gün düzenli olarak iki veya üç bardak içilebilir. Tadını tuhaf buluyorsanız bir iki kaşık bal ile zenginleştirebilirsiniz.
  • Ekinezya Çayı: Antioksidan değeri yüksek olan ekinezya çayı, ödem söktürücü işlevinin yanı sıra grip önleyici özellik de taşır. Vücudun güçlenmesine yardım ederek nezle ve grip gibi olası hastalıklara yakalanma riskinizi düşürür.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.