Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Doğuma Yakın Vajinal Tablet Kullanımı

Hamilelik döneminde en sık tercih edilen ilaç türlerinden birisi de vajinal tabletlerdir. Doktorunuz vajinal tabletleri, gebelik süresince pek çok nedenden dolayı önerebilir. Tabletler, vajinaya bıraktıktan sonra kolayca erir ve içerisindeki ilacı serbest bırakır. Hekiminiz kendi sağlık probleminize veya şikayetinize bağlı olarak en doğru önerileri sunacaktır. Bu nedenle gebelik döneminde vajinaya bağlı herhangi bir rahatsızlığınız varsa vakit geçmeden jinekoloğunuza başvurmalısınız. Bizler de bu yazımızda doğum öncesinde vajinal tablet kullanımından bahsedeceğiz.

Hamilelikte Vajinal Tablete Neden İhtiyaç Duyulur?

gebelikte vajinal tablet

Gebelik döneminde alınan vajinal tabletlerin pek çok kullanım alanı vardır. Doğumdan önce kullanılan preparatlar, genellikle cinsel birlikteliği kolaylaştırmak için tercih edilir. Tablet kullanıldıktan sonra köpükleşme gerçekleştiği için ilişki esnasında vajene sperm girişi olmaz. Yani spermler oluşan köpük sayesinde öldükleri için rahime kadar ulaşamazlar. Cinsel ilişkiden yaklaşık 10 dakika önce uygulanmalıdır. Koruyuculukları 1 saat boyunca sürecektir. Ancak cinsel birleşmeden 8 saat sonra özel şırıngalar yardımı ile vajen temizlenmelidir.

Rahim içine veya vajen girişine bırakılan tabletler, yoğun antimikrobiyal, antifungal ve antiparazitel etkilere sahiptir. Dolayısıyla gebelikte birtakım mikrop, bakteri ve mantar gibi zararlı etkenlere karşı da tavsiye edilir. Çeşitli enfeksiyon risklerine karşı etkisini lokal olarak gösteren tablet, genellikle vajina bölgesinde yarası olan kişilerde kullanılmaz.

Dolayısıyla en doğru kararı ve tanıyı koymak adına jinekoloğa gitmek gerekir. Ayrıca doğuma yakın dönemlerde, doğum esnasında bulaşabilecek olası mikroplara karşı korunmak adına da kullanılabilir. Böylelikle vajen bölgenizin mikroplara karşı dayanıklılığını da artırmış olacaksınız. Doktor önerisinde tablet kullanmanızın herhangi bir sakıncası yoktur.

Vajinal Tabletin Olası Yan Etkileri Nelerdir?

vajinal tabletin yan etkileri

Yeni nesil vajinal tabletlerin yan etkileri minimum düzeyde azaltılmış olarak satışa sunulur. Ancak yine de bazı grup kadınlarda olası yan etkiler oluşturabilir. Bu yan etkiler şu şekilde sıralanabilir;

 • Deride meydana gelen birtakım döküntüler,
 • Kan basıncının ani olarak düşmesi,
 • Bilinç ve hafıza kayıplarının yaşanması,
 • Kalp ritminde görülebilen bozukluklar,
 • Birtakım halisinasyonların görülmesi,
 • Ruhsal olarak gözlenen bozukluklar,
 • Boğaz, yüz ve dudak bölgesinde bulunan şişlikler,
 • Nefes darlığı,
 • Sarhoşluk hissi veren yavaş yürüme,
 • Oksijenin dokulara yetişememesi nedeniyle kalp çarpması ve bazı bölgelerde morarıklıkların baş göstermesi,
 • Göğüs bölgesinde şiddetli ağrılar,
 • Epilepsi nöbetlerine benzeyen nöbetler,
 • Koma,
 • Kişi, zaman ve yer algısının bozulması,
 • Vücudun belli bölgelerinde uyuşukluk hissi.

Yukarıda da bahsedildiği üzere tüm bu olası yan etkilerin görülme riski, yeni vajinal tabletlerde daha azdır. O nedenle kullanımı esnasında kafanızda soru işareti oluşturmaya veya bebeğinize zarar gelebileceğini düşünmeye gerek yoktur. Doktorunuz bünyenize ve sağlık probleminize uygun en doğru dozdaki vajinal tableti önerecektir.

Gebelikte Vajinal Tablet Nasıl Kullanılır?

vajinal tablet nasıl kullanılır

Lokal yönden etkisini gösteren vajinal tabletin hekimler tarafından genellikle gece kullanılması tavsiye edilir. Çünkü gece yatarken hareket halinde olunmayacağı için tabletin düşme gibi bir riski olmayacaktır. Böylelikle kısa sürede etkisini gösterecektir. Kullanımı için öncelikle düz bir zemine uzanmalısınız. Vajen bölgesinin olabildiğinde derinine doğru yerleştirmeye çalışılmalıdır. Kolay şekilde ilerleyebilmesi için rahim kaslarınızı bir dakika sıkıp bırakabilirsiniz.

Bazen vajinal kuruluğa bağlı olarak ilaç erimeden dışarı çıkabilir. Böyle durumlarda korkmadan hafif ıslaklık ile birlikte yerleştirmeyi denemelisiniz. Tabletlerin içerisinde tamamen çözünmeyen birtakım maddeler de yer alır. Dolayısıyla bazen kadınlar vajinadan ilaç partiküllerinin geldiğinden şikayet duyabilir. Ancak bu durum son derece doğaldır. İlacın etkisini göstermediği anlamına gelmez.

Gebeliğin İlk Aylarında Tablet Kullanımı Uygun Mudur?

Hamileliğin birinci trimester evresinde genellikle diğer ilaç kullanımı gibi vajinal tablet kullanımına da dikkat etmek gerekir. İlk üç aylık evrede doktorunuz çok gerekmedikçe preparat ilaçlardan reçete etmeyecektir. Ancak aşırı düzeyde vajinal akıntı, vajinal kuruluk veya mantar gibi şikayetleriniz varsa kendi bünyenize uygun dozajda bir tablet yazabilir. Doktorun uygun bulduğu ilacı mutlaka zamanında düzenli olarak kullanmaya özen göstermelisiniz. Aksi taktirde hem ilacınız etkisini göstermeyecek hem de vajinal bölgede gözlenen sağlık probleminiz düzelmeyecektir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.