Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Doğumda Oksijensiz Kalan Bebekte Beyin Hasarı

Doğum, bilindiği gibi meşakkatli bir iş. İnsanoğlunun başına her şey gelebildiği gibi, anne adayları da doğum esnasında talihsizliklerle karşılaşabiliyor. Doğum esnasında, öncesinde ve sonrasında yaşanabilecek bazı sıkıntılar bebeğin yetişkinlikteki hayatını ve davranışlarını etkileyebiliyor. Bu sıkıntılardan biri de doğum sırasında bebeğin oksijensiz kalması. Bebeğin oksijensiz kalmasına neden olan iki etmenden biri annenin ciddi bir darbe alması iken bir diğeri ise doğum esnasında oluşabilecek plasenta yırtılması, kordon dolanması ve benzeri bebeği oksijensiz bırakabilecek talihsizliklerdir. Ayrıntılı bir şekilde size bunun nasıl oluştuğunu ve nasıl sonuçlar doğurduğunu açıklayalım.

Bebeğin Oksijensiz Kalması Nedir?

Bebeğin oksijensiz kalması aslında bebeğin tüm hayatını daha doğmadan zora sokacak, çok sık rastlanmasa da sonuçları hem bebek hem de ailesi için üzücü bir durum. Peki bebek nasıl oksijensiz kalıyor? Bunun birkaç sebebi var. Gebelik esnasında anne bir kaza geçirmiş veya ciddi bir darbe almışsa bebekle oksijen bağı kesilebiliyor. Doğum esnasında plasenta dediğimiz bebeğin bulunduğu büyük kese yırtılırsa doğum başladığında anne bebeği ittirirken yarattığı basınç plasentaya gidiyor ve ıkınma işlemini gerçekleştiremediği için bebek geç doğuyor, oksijensiz kalıyor. Bir diğer sebep de kordon dolanması; bebekle anne arasında su, besin, boşaltım gibi pek çok aktarımı sağlayan kordon yani göbek bağı doğum esnasındaki bebeğin hareketleri ya da pozisyon hataları sebebiyle boynuna dolanıp oksijensiz kalmasına sebep olabiliyor. Bildiğiniz gibi oksijensiz kalan vücut beyne de oksijen iletemiyor ve beynin uzun süre oksijen alamayan bölgelerindeki hücreler ölüyor, o bölge işlevini maalesef yitiriyor. Zeka geriliği, epilepsi, beyin felci gibi sonuçlar ortaya çıkabiliyor. Zihinsel engeller ve otoimmün hastalıklarının yanında fiziksel ve sinirsel engeller de gözlemlenebiliyor. Oksijensizliğe maruz kalan bebeklerde solunum yolu problemleri de çok sık gözlemlenen rahatsızlıklar arasında. Astım ve bronşit bunların başında geliyor. Yine bebeğin ne kadar zarar görebileceği, neresinin daha çok etkileneceği oksijensiz kaldığı süreye ve bünyesine göre farklılık gösteriyor. Her şeyde olduğu gibi bunda da erken müdahale en önemli nokta.

Bebeğiniz Oksijensiz Kaldı İse Ne Yapabilirsiniz?

Öncelikle yukarıda bahsettiğimiz hastalıklardan biri illaki gözlenecek diye bir şey yok. Bu bebeğin gücüne, doğum bittikten sonra bebeğe uygulanan tedaviye göre değişebiliyor. Bu yüzden doğumun en önemli yanı tam teşekküllü bir hastanede güvenilir bir kadın doğum uzmanı ile doğuma girmek. En doğru tedavi bebeğinize uygulandıktan sonra hayati değerlerinin normale dönmesi beklenir. Normale döndükten sonra ilerleyen zamanda nelerle karşılaşacağınızı artık zaman gösteriyor. Doktorunuzun da söyleyeceği gibi birçok risk mevcut. Bebeğiniz artık diğer çocuklara göre birçok hastalıkta daha büyük risk taşıyor. Dolayısıyla gözlem yapmalısınız.

  • Çıkardığı sesleri dinleyin: Bebeğiniz belli bir gelişimi tamamladıktan sonra ses çıkarmaya, size derdini kendi sesiyle ifade etmeye çalışacak. Neler dediğini, ağız kaslarını, göğüs kafesini nasıl kullandığını gözlemleyin. Duyduğu sesleri taklit edip edemediğini kontrol edin.
  • Fiziksel hareketlerini izleyin: Boynunu tutabiliyor mu, el ve ayaklarını senkronize hareket ettirebiliyor mu bakın. Bebekler genellikle ayağını ağzına sokmaya çalışırlar, eliyle ayağını tutabiliyor mu izleyin. Emeklerken kendini kaldırabilecek mi, kasları oyuncaklarını tutabilecek mi bakın.
  • Gözlerini takip edin: Daha doğrusu gözleriyle takip yapabiliyor mu bakın. Işığa hassasiyetini kontrol edin. Nesnelere odaklanabiliyor mu, gördüğü oyuncağa doğru uzanabiliyor mu; yani beyni gördüklerini doğru mu yorumluyor gözlemleyin.
  • Reflekslerini gözlemleyin: Yüksek ses duyduğunda, cildine dokunduğunuzda, canı acıdığında ne kadar hızlı tepki veriyor inceleyin.

Bu gözlemleriniz sonucunda bir farklılık sezerseniz doktorunuza başvurun. Doğum sırasında oksijensiz kalarak beyin hasarı yaşamış bebekler için birçok fizik tedavi yöntemi mevcut. Yaşadığı probleme, zarar gördüğü uzva göre pek çok yöntem denenecektir. Teknolojinin ilerlemesiyle de beraber birçok yeni cihazla bebeğinizin beyin ve sinir uçlarını uyarabilir hatta hiç yaşanmamış gibi tedavi edebilirler. Ancak tüm bunları yapabilmek için güçlü olmalı ve umudunuzu kaybetmemelisiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.