Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Doğumdan 40 Gün Sonra Kanama Durumunda Ne Yapılmalı?

Doğum sonrası lohusalık döneminde her kadının belirli düzeyde kanaması olur. Gerek sezeryan gerekse normal doğum yapan tüm kadınlarda kanama olması doğaldır. Genellikle kanamaların yoğunluğu üç hafta boyunca sürer. 3 hafta sonunda azalarak kendiliğinden yok olur. Ancak zaman zaman bazı kadınlar kanamalarının kesilmediği şikayetiyle hekime başvururlar. 40 günün ardından devam eden kanamalar, normal olmamakla birlikte her zaman endişe gerektirmez. Doğum kaynaklı birtakım nedenlere bağlı olarak kanamalar devam edebilir. Böyle bir durum ile karşı karşıya kalındığında korkulmadan jinekoloğunuza başvurulması doğru olacaktır.

Doğumdan 40 Günden Sonra Gelen Kan Normal Midir?

Kadınların lohusalık döneminde yaşadığı kanamalar, anne ile bebek arasındaki iletişimi sağlayan plasentadan kaynaklıdır. Doğum esnasında, plasenta ile birlikte plasentanın altındaki büyük kan damarları da kesilir. Bunun sonucunda kadında belirli bir süre devam eden kanamalar görülür. Sezeryanla doğum yapan kişilerde kanama daha azdır. Çünkü doktor, doğum sonrası gelebilecek kanın büyük bir kısmını o esnada boşaltır.

Kadınların sezeryan doğumda 1000 mililitre, normal doğumda ise 500 mililitre kan kaybetmeleri doğal bir durumdur. Ancak bu miktarların üzerine çıkan kanamalar aşırı kanama olarak nitelendirilir. Yani 40 günün ardından halen kanamalarınız devam ediyorsa altında yatan farklı bir sebep olabilir. Mutlaka bir jinekoloji uzmanından yardım almak gerekir.

Doğum Sonrası Aşırı Kanamaların Görülme Nedenleri Nelerdir?

lohusa dışı kanamalar

Kadınların doğum ardından fazla kanama yaşamalarının pek çok nedeni olabilir. En yaygın rastlanılan nedenlerden birisi atoni sorunudur. Atoni, rahmin kendini toplayamaması ve kasılamaması nedeniyle görülür. Normal şartlar altında doğumun hemen ardından rahim kasları kasılarak serviks ağzı yavaş yavaş normal ölçülerine geri döner. Dolayısıyla rahim ağzının kapanmasına paralel olarak zaman içinde kanama da duracaktır. Ancak rahim kasları kasılarak serviks ağzını kapatmazsa kanama bir süre daha devam eder. Aşırı kanamaların diğer nedenleri ise aşağıdaki gibidir;

 • Zor geçen doğumlar,
 • Uzun süren doğum anları,
 • İkiz veya üçüz gibi çoğul gebelikler,
 • Plasentanın rahim duvarına ve önüne yapışık olması,
 • Suni sancı ilaçlarının yan etkileri,
 • Rahmin içerisinde plasenta parçasının kalması,
 • Servikste miyom benzeri yapıların ortaya çıkması,
 • Amniyon zarı ve plasenta yapısı enfeksiyonları,
 • Bebeğin su fazlalığı,
 • Mesanenin dolu olması,
 • Annenin yaşının büyük olması,
 • Pıhtılaşmaya bağlı bozukluklar,
 • Genital bölge travmaları,
 • Serviks sertleşmesi veya kasılması,
 • Bebeğin duruşunun ters hale dönmesi,
 • Rahim ağzı yırtıkları.

Lohusalıktan Sonra Kanamanın Devam Etmesi Durumunda Ne Yapılmalıdır?

doğum sonrası aşırı kanamaların tedavisi

Kadının lohusalık dönemi bitmiş ve kanaması halen devam ediyorsa ilk yapılması gereken jinekoloğa başvurmak olacaktır. Atoni kanamaları, kadının hem yorgun kalmasına sebep olacak hem de bebeği ile ilgilenmesini engelleyecektir. O nedenle en kısa sürede tedavi edilmesinde fayda vardır. Hekiminiz öncelikle pelvik muayene ile vajina ve rahim durumunuzu inceler. Daha sonra soracağı sorular ile birlikte kanamanın asıl nedenini tespit eder. Kanamanın neden kaynaklandığını tespit etmek, uygulanacak tedavi yöntemi açısından oldukça önemlidir. İlk etapta kanamanın giderilmesi için gerekli tedbirler alınmalıdır. Kadının nabız ve tansiyon ölçümleri yapılması gerekir.

Tanının konulması hekim tarafınca oldukça basittir. Uterusun kasılıp kasılmadığı ve yumuşaklık derecesi el ile yapılan pelvik muayenesi esnasında kolayca belli olur. Yani tanının konulmasında direk ultrasonografi yönteminin faydası yoktur. Ancak diğer kanama ve rahim rahatsızlıklarının tespit edilmesinde etkili olabilir. Aşırı kanamalar, rahim ağzındaki yırtıklardan kaynaklanıyorsa yırtıkların dikilmesi ve toparlanması sağlanmalıdır. Rahim içinde plasentaya ait bir parça ve eklenti söz konusu ise kürtaj yöntemi ile parça çıkartılarak kanama durdurulmalıdır. Sıvı eksikliğinde anneye damar yolu ile sıvı takviyesi de mutlaka yapılmalıdır.

Doktorunuz aşırı kanamaların nedenini belirledikten sonra el masajını ve birtakım kanama durdurucu ilaçları tavsiye edebilir. El ile yapılan masaj teknikleri, rahimin günbegün kasılarak eski haline dönmesini amaçlar. Ayrıca metilergonovin, oksitosin ve prostaglandinler gibi uterus kasılmasını sağlayan ilaçlar da oldukça etkilidir. İlaç ve masaj yöntemine cevap vermeyen kanamalarda ise en son aşama olarak cerrahi operasyona başvurulur. B-lynch sütürü, uterin arter embolizasyonu ve hipogastrik arter ligasyonu başlıca cerrahi operasyonlar arasındadır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.