Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Doğuştan Kalp Hastalıkları

Yeni doğan bebeklerde oluşan kalp problemleri, daha çok doğumsal kalp hastalıkları temeline dayanır. Doğum öncesi anne adayının hamilelik sürecinde, bebeğin kalbinin tam olarak gelişememesi durumunda ortaya çıkar. Genelde her 1000 doğumun 8’inde kalp hastalıkları görülür. Bebeklerde oluşan doğumsal kalp hastalıklarının henüz tam olarak nedeni bilinmese de bazı çevresel faktörlerin doğumsal kalp hastalıklarına neden olduğu tahmin ediliyor Anne ya da babada, kardeşlerden birinde, doğumsal kalp anomalilerinden birinin bulunması gibi genetik faktörlü olabilir. Ayrıca anne adayının şeker hastası olması, hamilelik döneminde kızamık geçirmesi, HIV olması, hamilelik döneminde alkol, sigara ya da uyuşturucu madde kullanımı doğumsal kalp hastalıklarına yol açabilir. Anne ya da babada bu etmenlerden bir ya da birkaçının bulunması bebeğin kalp hastası olacağı anlamını taşımaz. Bu etmenlerin hiçbirinin oluşmaması durumunda da bebeğin doğumsal kalp hastası olma ihtimali bulunur.

Doğumsal Kalp Hastalıkları Nelerdir?

Yeni doğan bebeklerde doğumsal kalp hastalıkları bazı sebepler ortaya çıktığında oluşabilir. En çok görülen doğumsal kalp hastalıkları,

Atriyal ve Ventriküler Septal Defekt: Kalpte yer alan kulakçıkların sağ ve sol kısmını birbirinden ayıran duvarda bulunan deliğe septal defekt adı verilir. Eğer yeni doğan bir bebekte septal defekt hastalığı varsa, genel olarak kalbin sol kısmından sağ kısmına doğru bir kan geçişi olur. Kan geçişinin oranında bir azalma varsa, hastalığın belirtisi çok az ya da hiç görülmez. Ancak kan geçiş miktarı artış gösterdikçe, kalbe ekstra bir yük eklenir. Bu da kalbin ilerleyen zamanlarda büyümesine sebep olur. Septal defekt hastalığında bebek ya da çocuklarda nefes darlığı ya da gelişimde bir yavaşlama oluşur.

Atriyoventriküler Kanal Defekt: Bu hastalık türünde kalbin sağ ve sol kısmını ayıran alanda bir deliğin ortaya çıkar.

Patent Duktus Arteriyozus: Anne adayının hamilelik sürecinde, bebeğin akciğerleri tam olarak gelişmediği için kalbin sağına gelen kan akciğerlere ulaşamaz. Sol pulmoner arterden, aort damarına doğru kan akışını sağlayan bağlantı noktasının doğumdan sonra da devam etmesi durumunda hastalık oluşur. Bebek anne karnındayken kanın oksijenlenmesi akciğerlerde olmaz, bu işlevi plasenta gerçekleştirir. Bebeğin doğmasıyla birlikte akciğerleri çalışmaya başlar. Doğumdan sonra bu bağlantıya artık gerek duyulmaz. Bebeğin vücudu tarafından doğum sonra salgılanan maddeler kan akışını sağlayan bağlantının yok olmasına yardımcı olur. Bu bağlantı kendi kendine kapanmazsa bebekte patent duktus arteriyozus hastalığı ortaya çıkar. Bağlantı kapanmadığı ve açık kaldığı için aort damarında bulunan kanın bir kısmı tekrar akciğere doğru gönderilir. Bu hastalığa daha çok erken doğan bebeklerde rastlanır.

Aort ya da Pulmoner Kapak Darlığı: Doğumsal kalp hastalıklarından biri aort ya da pulmoner kapak darlığı olarak bilinir. Kalp kapağının dar olması ve kalpte bulunan iki ana damarın çıkış kısmında görevli olan kapaklarda oluşan daralma kastedilir. Aort damarındaki kapak daralması sol kalp, kapakların daralması nedeniyle vücuda olması gereken kadar kan pompalayamaz. Bu nedenle kalbin daha fazla çalışması ve daha fazla güç harcaması gerekir. Kalbin daha fazla güç harcaması ventrikülün hacminin daha çok artmasına ve ilerleyen zamanlarda da genişlemesine sebep olur. Bu hastalığın zamanında tedavi edilmesi gerekir. Aksi takdirde kalp yetmezliği hastalığı oluşur.

Aort Koarktasyonu: Aort damarı oksijen alarak, akciğerden gelen temiz kanı vücuda taşıma işlevini gerçekleştirir. Aort koarktasyonu hastalığı aort damarında ortaya çıkan belirli bir orandaki daralmadan kaynaklanır. Ayrıca bu hastalık başa ve kollara kan taşıyan atardamarlardaki kan basıncını çok yüksek hale getirir. Organları besleme görevini yapan damarlardaki basınç bunun aksine azalır. Kanda oluşan yüksek basınç ilerleyen zamanlarda kalbin gücünü arttırır ve genişlemesine sebep olur.

Doğumsal Kalp Hastalıkların Tedavisi

Doğumsal kalp hastalıklarından birine sahip olan bebeklerin bazılarında tedaviye gerek duyulmaz. Hastalığın hangi aşamada olduğu belirlenir ve hastalığın doğal gidişatına bakılarak bir tehlike olmaması halinde tedavi edilmez. Çünkü kendi kendine iyileşme durumu bulunur. Kalpte bulunan büyük delikler, damarların dar olması ve kapak hastalıklarında mutlaka cerrahi bir müdahale gerekir. Bazı kompleks doğumsal kan hastalıklarında tek bir cerrahi müdahale ya da farklı zamanlarda aşamalı bir şekilde cerrahi müdahale gerekir. Kalpte bulunan kas tamamen bozulur ve görevini yerine getiremezse, kalp nakli gibi bir tedavi yöntemine başvurulur.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.