Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Dökülen Saçlar İçin Saç Bakımı

Dış görünüşümüzde en çok dikkat çeken yerlerden biri de saçlarımızdır. Bu nedenle saçlarımıza ciddi anlamda büyük önem vermemiz gerekir.

Saçların uzun görünümü için ise sağlıklı olması gerekir. Sağlıklı saç ise dökülmeyen, yıpranmayan, dayanıklı saçlar demektir. Saçlara ayrı bir bakım göstermeden sağlıklı ve uzun saçlara sahip olmak imkansızdır. Aynı şekilde bu durum erkekler için de geçerlidir.

Günümüzde yaygınlaşan teknolojik gelişmeler sayesinde artık saç dökülmelerine epeyce önlem alınmıştır. Pek çok saç ekiminin yapıldığı merkezler bulunur. Fakat saç ekimi operasyonlarının hiçbiri sanıldığı kadar kolay ve düşük maliyetli değildir. İyi bir saç ekimi operasyonu için maddiyata ihtiyaç vardır. Tüm bunların yanında saç dökülmesine karşı sizler de şimdiden önlemler alabilirsiniz.

Saç Dökülmesinin Nedeni

Herkes daha dolgun, daha güçlü ve daha sağlıklı saçlara sahip olmak ister. Daha güçlü saçlara sahip olmak için de öncelikle saçlarınızın ne sorunu olduğunu belirlemelisiniz. Saçlarınız dökülüyorsa bunun mutlaka bir sebebi vardır. Hem genetik etkenler hem de dış faktörler kimi zaman saçlarımızın dökülmesini arttırabilir. Dolayısıyla bizler dökülen saçlar için saç bakımlarını denemeliyiz. Aşağıda dökülen saçlar için çeşitli saç maskelerinin tarifi yer alıyor. Saç dökülmesini önlemek için sizler evde hazırladığınız bu maskeleri uygulayarak saç dökülmesinin önüne geçebilirsiniz.

Dökülen Saçlar İçin Saç Bakımı Maskeleri

Saç dökülmesine karşı piyasada satılan saç bakım maskelerinin fiyatının yüksek olması nedeniyle evde yapılabilen doğal bakımlara sıklıkla ihtiyaç duyuyoruz. Saç bakım maskesi için tavsiye edilen tarifler yazımızın devamında yer alıyor. Bu maskeleri uygulayarak daha dolgun görünümlü, daha sağlıklı ve daha gür saçlar elde edebilirsiniz.

1. Sarımsak Maskesi

Sarımsak, ağır kokusunun yanında yemeklere verdiği lezzetle de bilinir. Oysa sarımsak sadece yemeklerde ve salatalarda kullanılmaz. Özellikle de sarımsak saç dipleri için çok faydalıdır. Saçkıran hastalığına da iyi gelir. Saç dökülmesi için de rahatlıkla kullanılabilir. Saç dökülmesinin nedeni saç köklerinin güçsüz olmasıdır. Saç köklerini güçlendirmek için de 3-4 tane sarımsak dişini havanda ezin. Üzerine de bir su bardağı kadar zeytinyağını ekleyin.

Zeytinyağı zaten kendi başına saç derisini besler. Sarımsakla birleşince saç dökülmesine karşı müthiş bir saç bakım maskesi olur. Dökülen kısımlar başta olmak üzere, saç derinize bu sarımsak ve zeytinyağı karışımını güzel bir şekilde yedirin. Masaj yaparak saç diplerinize bu maskeyi uygulayın. 5-10 dakika kadar bu karışımı saç diplerinizde bekletin. Bu şekilde saçlarınıza sarımsak ve zeytinyağının daha iyi şekilde emilmesini sağlayabilirsiniz. Bu uygulamayı 2-3 günde bir olmak üzere tekrarlayabilirsiniz. Belirli bir zaman sonra saçlarınızın canlandığını ve dökülen yerlerde saçların çıkmaya başladığını fark edeceksiniz.

2. Isırgan Otu Maskesi

Kullandığınız şampuanlarının büyük birçoğunluğu ısırgan özlüdür. Çünkü ısırgan otu saç gelişimi ve saç sağlığı için çok etkili bir besindir. Evde doğal saç dökülmesini önleyen bakım maskesi yapmak için de ısırgan kullanılabilir. Bunun için bir miktar ısırgan otu, biraz ceviz, kayın, mürver yaprağı ve kırlangıç otu gereklidir. Tüm bu malzemelerin hepsini soğuk bir suya koyun. Ardından ocakta karışımı kaynatın. Hafif hafif kaynamaya başladığında ocağın altını söndürün ve 3 dakika demlenmesini bekleyin. Ardından saçlarınızı Marsilya sabunu ile yıkayın. Ardından demlenen ısırgan otu bakım maskesi suyu ile saçlarınızı durulayın. Bu işlemi yaparken saç diplerinize hassas davranın. Adeta masaj yapar gibi bu işlemi uygulayın. 10 günde bir olmak üzere düzenli şekilde maskenizi yapmaya devam edin. Saçlarınız daha az dökülecek ve seyrelen yerlerden saçlarınız yavaş yavaş çıkmaya başlayacak.

3. Yumurta Sarısı Maskesi

Saçların dökülme nedenlerinden bir diğeri ise protein eksikliği olabilir. Proteinden uzak kalan vücut bir şekilde sinyal verir. Saç dökülmesi de bu belirtilerden biridir. Vitaminsiz kalan vücuttaki saçlar hemen dökülmeye başlar. Saçlarınızı tararken de zaten bu dökülmenin ne kadar fazla olduğunu fark edersiniz. Özellikle de ince telli saçların dökülme sebepleri arasında sık sık bu neden görülür. Bu durumda yumurta kullanarak bir maske hazırlayabilirsiniz. Bir yumurtanın sarısını bir kabın içerisine kırın. Bir çatal yardımı ile bu yumurta sarısını iyi bir şekilde çırpın.

Eğer saçlarınız fazla dökülüyorsa 2 yumurta sarısını kullanabilirsiniz. Yumurta sarısına bir fincan su ilave edin. Ardından da 2 kaşık zeytinyağını bu karışıma ekleyin. Güzel bir şekilde çırpın. Banyoya gittiğinizde ise saç diplerindeki derinize bu maskeyi uygulayın. 15-20 dakika boyunca bu karışımı saçlarınızda bekletin. Rutin bir şekilde bunu ayda 1 ya da 2 kez olmak şartı ile saçlarınızda uygulayın. Bu şekilde saçlarınızın daha da gürleştiğini fark edebilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.