Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Dolgu Çeşitleri Nelerdir?

Dişlerimiz bizimle birlikte doğmazlar ilk dişlerimizi genellikle doğumumuzdan 6 ay sonra çıkartırız. 7 yaşımıza kadar çıkartığımız yirmi adet dişe süt dişi adı verilir. Bu yaştan sonra yerlerini kalıcı olan 32 dişe bırakırlar. Maalesef dişlerimiz bizime doğmadıkları gibi, bizim dikkatsizliklerimiz ve sağlıksız alışkanlıklarımızdan dolayı ömrümüzün sonuna kadar bizlere eşlik edemeyebiliyor. Bizden ayrılabileceklerinin ve var olan alışkanlıklarımızı devam ettirirsek dişimizi kaybedeceğimizin ilk uyarısı diş çürükleridir. Eğer henüz dişiniz dışarıdan gelen bir ağrı olmaksızın ağrımıyor ancak şekerli, yapışkan, çok sıcak ya da çok soğuk bir şey yeyip içtiğinizde ağrı hissediyorsanız siz de çürükle ve dişinizi kaybetme tehlikesiyle karşı karşıyasınız demektir. Diş çürükleri eğer tedavi edilmezlerse zamanla dişin içerisindeki sinirler ölür, damarlar işlevlerini yitirir. Ancak diş apsesi, ağrılar, diş hassasiyetleri, diş üzerinde çukurlar ve oluklar oluşması ve dişin üzerinde çiğnememe yapılamaması dişiniz için bir şeyler yapmanız gerektiğini göstermektedir. Bu tür durumlarda oluşan şikayetleri gidermek için diş dolgusu günümüzde kullanılan en yaygın diş tedavilerinden birisidir.

fft20_mf554836

Diş çürüklerinin ilk aşamalarında, çürük henüz dişin içerinde bulunan damar ve sinirlere yani diş köküne zarar vermeden önce çürüğün temizlendikten sonra oluşan boşluğun tıbbi materyal yardımıyla doldurulması işlemine diş dolgusu adı verilir. Yapılan tahminlere göre yılda yaklaşık olarak 1 milyar adete yakın diş dolgusu yapıldığı tahmin edilmektedir.  Diş dolgularının temel amacı dişin daha çok hasar görmesini engellemektir. Maalesef dişe verilen hasarların genellikle geri dönüşü olmuyor. Yine de dişinizin üzerinde oluşan hasara rağmen zamanında müdahale ve dolgu işlemleriyle dolgudan sonra uzun yıllar boyunca kendi dişlerinizi sağlıklı bir şekilde kullanmanız mümkün.

Temelde amaçları aynı olsa bile tek bir çeşit dolgu tipi yok. Avantajlarına ve dezavantajlarına bakarak, kendi sağlığınız için en iyisinin hangisi olacağını bilmeniz önemli. Daha ileri örneklerine bakılacak olursa diş dolgusu; kanal, köprü gibi tedavi yöntemlerine göre daha ucuz ve daha az zahmetli. Ancak işin maddi bir yönü olduğu da gerçek. Bu işlemi yaptırmadan önce bütçeniz için hangisinin daha uygun olduğu sizin tercihiniz. Hangi dolgu tipini seçerseniz seçin, ileride daha zorlu ve maliyetli tedavilerden kurtulmak ve sağlıklı bir şekilde kendi dişinizi kullanmak için size yardımcı olacaktır. Bu yüzden eğer diş çürüklerinden dolayı oluşan ağrıları ve diğer sorunlarla baş ediyorsanız bir an önce sizin için en uygun dolgu çeşidini seçip tedaviye başlamanız için işte günümüzde en yaygın olarak kullanılan dolgu tipleri.

Dolgu Çeşitleri

1. Amalgam Dolgu

e5046d64711ef958f276374d0248a074

Dolgu çeşitleri arasında hem ucuz olması hem de yüksek dayanıklılığıyla en çok bilinen dolgu çeşidi amalgam dolgudur. Kelime arapça kökeninden gelmiştir ilk hali al-malgam yani merhem anlamına gelmektedir. Yüz yılı aşkın bir süredir kullanılan, yüksek yüzdede civa (yaklaşık olarak yüzde elli) içeren alaşımlardır. İçerisinde aynı zamanda gümüş, bakır, çinko gibi elementleri de ihtiva eder. Bu maddelerin doğada gördüğümüz sert hali, özelliğini dolgunun içerisinde de gösterir. Amalgam dolgular çiğneme kuvvetine dayanacak kadar serttirler. Kullanıma da bağlı olmak üzere kullanım süresi diş hekimleri tarafından en az beş yıl olarak değerlendirilir.

Özenli kullanımla bu süreyi daha da uzatmak mümkün. Tercih edilmesinde en büyük sebeplerden birisi diş restorasyon malzemeleri arasında en ucuzu olmasıdır. Özellikle arkada kalan azı dişlerin restorasyonunda sıklıkla kullanılır. Ancak hem doğru bir şekilde uygulanabilmesi için dişin sağlam kısımlarından da kayıplar olması ve diş minesinin beyaz renginin aksine siyah renkte oluşu yakın zamanda bulunan beyaz renkli alternatiflerine göre daha az tercih edilmesine sebep olmaktadır.

Amalgamın dişin rengine uymamasının yanı sıra diş ile bütünleşmede sıkıntı yaşaması ve ilerleyen yıllarda aşındıkça diş ve dolgunun birleştiği noktalarda renk değişimine neden olması hastaların diğer alternatiflere yönelme sebebidir. Bu estetik kaygılara ek olarak içerdiği yüksek cıva oranı, cıvaya alerjileri olan kişilerde kullanılmasını imkansız hale getirmektedir. Cıvaya alerjiniz olmasa bile cıva atom numarasının 80 olmasıyla bir ağır metaldir ve toksik bir madde olduğu bilinmektedir. Renk uyumu sağlayamaması, içerisinde çok miktarda cıva bulundurmasından dolayı amalgam dolgu günümüzde eskisi kadar sıklıkla tercih edilmemektedir.

2. Kompozit Dolgu

kompozit_dolgu

Özellikle ön dişlerde ve dişleri görünen kısımları için kullanılan kompozit dolgu yapılış şekline göre direkt ve endirekt olarak ikiye ayrılır. Direkt kompozit dolgular mavi renkli halojen ya da led ışık yardımıyla yumuşak materyali sertleştirmek suretiyle dişe uygulanır. Endirekt kompozit dolgular ise diş hekimlerinin geleneksel yöntemlerle elle ölçü alarak veya optik kameralar yardımıyla dişin ölçüsü alınır. Hazırlanan dolgu daha sonra diş üzerinde oluşmuş olan boşluğa yerleştirilir. Bu tip dolgulara inley ya da onley denir, porselen ve kompositten meydana getirilirler. Bu sayede dişle aynı renkte olurlar ve diş rengine uyum sağlarlar.

Aynı zamanda amalgam dolguya göre dişe daha iyi uyum sağlarlar ve daha dayanıklı bir yapı oluştururlar. Bunu yaparken amalgam dolgunun aksine sağlıklı olan diş minesinden verilen kayıp daha azdır. Son olarak endirekt dolgular dışarıda sertleştirildiği için çok daha dayanıklı bir yapıda olurlar. Bütün bunlar göz önünde bulundurulduğunda kompozit dolgunun amalgam dolguya göre avantajları hayli fazladır. Ancak büyük boşluklarda amalgam kadar çiğneme kuvvetine dayanıklı değilidir.

Uygulanması amalgam gibi tek seferde yapılamamaktadır çünkü kompozit, uygulandığı yerde polimerizasyon büzülmesi denilen bir küçülme yaşar. Bu da dolgu tek seferde tamamlandığında ilerde diş ile dolgu arasında boşluk oluşmasına ve daha büyük çürüklere neden olur. Bunun önüne geçmek için kompozit dolgu tabakalar halinde yerleştirilmelidir. Hem uygulanma süresinin uzaması hem de kullanılan materyallerin daha pahalı olmasından dolayı kompozit dolgu amalgam dolgudan daha pahalıdır ancak küçük ve görünen bölgelerde renk uyumundan dolayı önemli bir estetik avantaja sahiptir.

3. Cam İyonomer Dolgu

33

Ön dişlerde özellikle de diş köküne doğru inen çürüklerin tedavisi için cam iyonomer dolgu tercih edilebilir. İçerisinde akrilik ve floroaluminoslicate denilen bileşiği bulundurur. Bazı durumlarda dişte bulunan çürük tamamen temizlenmeden cam iyonomer dolgu uygulanabilir ve bu dolgu tipleri florid salgılayarak diş sağlığına yardımcı olurlar. Bu sebeplerden dolayı özellikle çocuklarda kullanımı çok tercih edilir.

Aynı zamanda bu dolgu tipi kompozit dolguların aksine küçülme değil, dişe kenetlenme yaparlar bu da sızıntı ihtimalini daha da azaltır. Ancak yine kompozit dolguyla kıyaslandığında ne onun kadar dayanıklı ne de onun gibi dişin rengine uyum sağlama yeteneğine sahiptir. Yıpranma ve çatlama ihtimali olması, uygulama şeklinin ince tabakalar halinde olması ve uzun sürmesi gibi nedenler bu tip dolguların çok tercih edilmemesinin başlıca sebepleridir.

Diş çürükleri erken müdahale edildiğinde dolgu yardımıyla daha büyük sorunlara neden olmadan durdurulabilmektedir. Ancak dişlerde oluşan hasarlar geriye döndürülmemektedir.  Bu nedenle dişleriniz henüz sağlıklıyken günde en az iki kere dişlerinizi fırçalayarak onları korumanız bu gibi sorunlarla karşılaşmanızı sağlayacaktır. Eğer bu sorunlar başınıza gelmişse bir an önce diş hekiminizle görüşmeniz sizin için en iyisi olacaktır. Yine de ağız sağlığı tam olan insanların bile yılda en az iki kere diş hekimine gitmesi ağız ve diş sağlını bir ömür boyu korumak için önemlidir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.