Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Dolgu Sonrası Bastırınca Acı Neden Olur?

Bembeyaz inci gibi duran dişlere sahip olmak hepimizin hayalidir. En azından güzel bir gülümseme isteriz. Bunun içinde günlük diş bakımına çok dikkat etmemiz gerekir. Ancak bazen bu yeterli olmuyor ve dişlerde çürük problemi başlıyor. Çürüklerin pek çok olumsuz etkileri vardır. Bu olumsuz etkilerden dolgular sayesinde kurtulabiliyoruz. Dolgular hakkında detaylı bilgileri ve özellikle dolgu sonrası bastırınca acı olmasının nedenini yazımızda bulabilirsiniz.

Dolgu Nedir?

Dolgu çürük ve kırılma gibi nedenler ile dişin hasar görmesi sonucu bölgenin temizlenerek dolgu malzemesi ile doldurulması işlemidir. Diş dolgusu ile çürüyen diş yapısı uzaklaştırılır. Dolgu sayesinde çürüğün ilerlemesi durdurulur ve bölgede bakteri oluşumu gibi enfeksiyonların önüne geçilir. Dolguda kullanılan malzemeler; altın, porselen, kompozit ve amalgamdır.

  • Amalgam Dolgu: İçerisinde bakır ve kalay alaşımının cıva ile birleştirilmesi sonucu oluşur. Gümüş dolgular da denir. Dolgunun yarısından fazlası cıvadan oluştuğu için dolgular oldukça sağlamdır.
  • Kompozit Dolgu: Çürük, çatlama ve renk bozulması gibi problemlerin onarılarak yerini diş renginde dolgu ile doldurulması işlemidir. En ucuz ve kolay yapılabilen dolgudur. Yanında bulunan dişlere uyum sağlayacak biçimde şekil verilir ve cilalama yapılır. Genellikle Kırık dişlerin düzeltilmesinde de kullanılır.

Dolgu Yapım Aşaması Nasıldır?

Toplumdaki çoğu insan hayatında en az bir kerede olsa dolgu işlemi ile karşılaşmıştır. Bu işlem genellikle dişte oluşan çürük problemini engellemek için yapılır. Çürükler dişlerin asit saldırısına maruz kalması sonucunda oluşur. Sürekli şeker içeren besinler tüketmek ve karbonhidrat içeren yiyeceklerin diş aralarında kalması ağızdaki bakteriler bununla beslenmeye başlar.

Bunun sonucunda diş minesi yavaş yavaş zarar görür. Çürük oluşumunu önlemek için ağız ve diş temizliğine çok önem vermek gerekir. Diş macunu, diş ipi ve ağız çalkalama suyu ile derinlemesine temizlik yapılmalıdır. Ayrıca diş fırçasını 3 ayda bir değiştirmelisiniz. Eskiyen diş fırçası dişlerde mükemmel performans gösteremez ve temizleme işleminin tam anlamı ile gerçekleştiremez.

Dolgular orta derecede çürük oluşumlarını tedavi eder. Eğer çürüklerin oluşumu derinlere kadar ilerlemiş ise diş dolgusu tedavi de yetersiz kalır. Bunun için ya kanal tedavisi uygulanır ya da diş çekilir. Diş çürüğü kendiliğinden geçme gibi bir olasılığı olmadığı için dişinizden olmak yerine bir an önce dolgu tedavisine başlamak gerekir. Çürük ilerledikten sonra hissedilenler:

  • Sıcak ve soğuk hassasiyeti,
  • Ağız kokusu,
  • Bölgede yemek kalıntısı kalması gibi belirtiler çürüğe işarettir. Çürük son aşamasına geldiğinde diş bölgesinde dayanılmaz ağrılara sebep olur.

Dolgu korkulacak bir tedavi yöntemi değildir. Dolgu yapılırken bazen uyuşturmaya bile gerek kalmadan doldurma işlemi tamamlanır. Ancak derine yakın çürüklerde aneztezi uygulaması ile dolgu işlemi yapılır. Bu sayede hiç acı ve ağrı hissetmezsiniz. Dolgu sırasında diş eti zarar görürse birkaç gün şişlik ve ağrı oluşabilir. Aneztezi etkisi geçtikten sonra ortaya çıkar. Ayrıca aneztezi etkisindeyken dil ve yanak ısırması yaşanabilir.

Diş Dolgusu Sonrası Yemek ve Oluşan Sorunlar Nelerdir?

Diş doldurma işleminden sonra 2 saat bir şey yememek gerekir. Bu genelde aneztezi uygulaması için geçerlidir. Eğer uyuşturma işlemi olmadıysa yemek yemenizde bir problem olmaz. Ancak yiyeceklerin türüne dikkat etmek önemlidir. Dolgunun iki hafta hassasiyet süreci vardır.

Bu süre içinde çok sıcak ve soğuk yiyecekler tüketmemeniz önerilir. Ek olarak bu dönemde çok sert yiyeceklerin tüketilmemesi de sizin için iyi olur. Özellikle ilk 24 saat dişlerin sertleşme aşaması tamamlandığı için sert gıda tüketimi dolgunun şeklini bozabilir. Dolguya alışma süresi ortalama 1 aydır.

Görülebilecek sorunlar;

  • Dolgu Sonrası Bastırınca Acı Hissetmek: Böyle bir şikayetiniz varsa nedeni çürük temizlenirken sinirlerde hassasiyet oluşmasıdır. Dolgu tam yerleşene kadar bu ağrı hissedilir. Ancak bazı durumlarda dolgu otursa bile ağrılar geçmeyebilir. Bunun nedeni diş altında oluşan çürüktür. Bu artık kanal tedavisi ile tedavi edilir. Diş eti rahatsızlıkları da diş dolgusunda ağrılara sebep olur. Diş hekimine gitmek ağrıların tedavisi için tek çözümdür.
  • Dolgu Düşmesi: Dolgu esnasında dolgunun arasına tükürük girmesi, boş kalması gibi nedenlerle dolgu düşebilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.