Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Döllenme Ne Zaman Belli Olur?

Hamilelik, kadının yumurta hücresi ile erkeğin sperm hücresinin anne rahminde döllenmesi ile birlikte gerçekleşir. Anne adayının menstrual döngüsüne göre her ay yumurtalıklarından bir yumurta hücresi salınır. Daha sonra olgunlaşayan yumurta hücresi tüplerin içerisine yerleşir. Eğer ay içerisinde olgunlaşan bu yumurta hücresi sperm ile buluşmazsa adet kanaması ile dışarıya atılır.

Ancak sperm hücresi ile buluşmuşsa döllenerek rahim yatağına doğru yol alır. Yukarıda bahsedildiği gibi hamileliğin gerçekleşebilmesi için kadının yumurtlama günleri takip edilmelidir. Çünkü hamile kalmaya en elverişli dönemler bu zamanlardır. Tüm bu koşullar gerçekleştikten sonra döllenmenin ne zaman belli olacağını merak ediyorsanız yazımızı okuyabilirsiniz.

Döllenme Kaç Günde Tamamlanır?

döllenme kaç günde tamamlanır

Kadının rahim tüplerine ulaşan sperm hücreleri, cinsel ilişkiden yaklaşık 1-2 saat sonra yumurta hücresini döllemeye başlar. 23 adet spermden 23 adeti de yumurtadan gelen 46 kromozomlu yepyeni bir hücre oluşturur. Ortaya çıkan yeni hücre hemen bölünerek fallop tüplerine doğru hareket eder. Blastomer ismiyle bilinen hücreler, her bölünme aşamasında daha da küçülür. Daha sonra döllenen yumurta hücresinin hemen rahim yatağına yerleşmesi mümkün değildir. Öncelikle rahim yatağına ulaşabilmesi yaklaşık 5-7 gün arası sürebilir. Rahim yatağına doğru yol alan hücrelerin içerisinde 8-16 adet blastomer vardır.

Blastosist ismiyle bilinen hücre topluluğu, rahim duvarında bir oyuk açarak kendini yerleşmeye hazırlar. Kadında bu aşamada yerleşme kanaması olarak tabir edilen bir miktar lekelenme tarzı kanama görülebilir. Döllenme süreci, kadının adet döneminden 5 gün önce tamamlanmış olur. Rahimde artık yeni bir embriyo olduğu için rahimin iç tabakası adet ile birlikte sökülmez. Böylelikle kadın adet gecikmesine bağlı olarak yapacağı test ile gebeliğin varlığını tespit edebilir. Gebelikte bebeğin cinsiyeti de bu döllenme aşamasının tamamlanması ile bellidir. Yani aslında anne adaylarının bildiği gibi cinsiyet 2. veya 3. ayda ortaya çıkmaz. Döllenme ile birlikte cinsiyet bellidir ancak tespit edilebilmesi için bebeğin gelişiminin 2-3 aylık süreci aşması beklenir.

Döllenmenin Gerçekleştiği Nasıl Anlaşılır?

Anne karnında döllenmenin oluştuğu birtakım belirtiler ile kolayca tespit edilir. Gebeliğin ilk bir ve ikinci haftasında annenin kanında henüz HCG değerleri yükselmediği için gebeliğin tayini oldukça zordur. Ayrıca gebelik henüz bu aşamadayken herhangi bir belirti de yaşatmaz. Hamileliğin ilk belirtileri, kanda HCG değerlerinin yükselmeye başladığı 3. ve 4. haftadan sonra başlar. 4. haftaya gelindiğinde östrojen ve progesteron hormonlarının artışına bağlı olarak kadın pek çok sağlık şikayetlerinden yakınır. Sıklıkla hissedilen belirtiler şunlardır;

  • Vücut Sıcaklığının Artışı: Döllenen yumurtanın rahme yerleşebilmesi için belirli sıcaklığa ihtiyacı vardır. Bu nedenle kadının vücudundaki sıcaklık değerleri günbegün artış gösterir.
  • Alt Karında Görülen Ağrı: Kadınların pek çoğunda, yumurtlamanın gerçekleştiği tarafa doğru birtakım ağrı ve kramplar hissedilir. Döllenen yumurtanın rahim yoluna doğru gidişi zaman zaman bu gibi kramplara neden olabilir.
  • Bulantı, Halsizlik ve Yorgunluk: Anne olmaya hazırlanan pek çok kişi, gebeliğin ilk haftalarında döllenmiş yumurtanın yerleşiminden dolayı uyku hali, yorgunluk ve bitkinlik gibi şikayetler duyabilirler. Bulantı ise hemen hemen her kadının yaşadığı ilk belirtilerden birisidir.
  • Servikal Akıntı: Gebelik hormonlarının artışına bağlı rahim ağzı sıvısında da belirgin değişikler gözlenir. Servikal akıntı, olduğundan daha koyu ve beyaz renkte gelebilir.

Döllenme Kaç Gün Sonra Belli Olur?

döllenme ne zaman belli olur

Cinsel birliktelik geçiren bir kadının ilişkiden yaklaşık 36 saat sonra döllenmesi başlar. Ancak burada önemli olan döllenmeye elverişli zamanlarda cinsel birlikteliğin kurulmasıdır. Çünkü yumurtlama dönemi dışındaki zamanlarda gebelik olasılığı bir hayli düşüktür. Kadın ovulasyon dönemlerinde ilişkiye girmişse, kadının yumurtlamasında erkeğin de sperm hücrelerinde herhangi bir sorun bulunmuyorsa 1 buçuk gün sonra döllenme sürecine girilir.

Döllenmenin varlığı ise adet gecikmesine bağlı olarak belirlenir. Yani kadın düzenli olarak adet görüyorsa ve ilişkiye girdikten sonraki reglinde yaklaşık 5 günlük bir gecikme söz konusuysa kanda gebelik testi ile döllenme tespiti yapılabilir. Döllenmenin varlığını en net kanda gebelik testi ortaya koyacaktır. Ayrıca 10 günlük gecikmeye sonucunda idrar testi ve ev tipi testlerde gebeliğin tayinini sağlayacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.