Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Domates Lekesi Nasıl Çıkar?

Domatesin içerisinde yer alan vitamin ve mineraller sayesinde, insan vücuduna çok faydası bulunur. Bu nedenle domates tüketimi ülkemizde oldukça fazla. Domates aynı zamanda salatada, kızartmada, kahvaltıda ve birçok yemeğin içerisinde kullanılır. Çok fazla tüketildiği için, lekesinin farklı yüzeylere bulaşması da çok fazla olur. Domatesin çok sulu bir yapısı olduğu için gerek kendisi gerek suyu çok kolay bir şekilde yüzeylere bulaşır. Domates lekesi çok zor çıkan lekeler arasında ilk sırada yer alır. Hatta domates lekesini kıyafetten çıkarmak zaman alır ve uğraştırır. Bu nedenle domates lekesi farklı yüzeylere bulaştığı zaman, anında müdahale etmek gerekir.

Halıdan Domates Lekesi Nasıl Çıkar?

Domates Lekesi

Herhangi bir şekilde domates halıya bulaşabilir. Domates lekesi halıya bulaştığı zaman endişe etmenize gerek yok. Çünkü lekeye anında müdahale ettiğiniz zaman, lekenin kalıcı bir hale gelmesine büyük oranda engel olursunuz. Domates lekesini halıdan çıkarmak için ilk olarak, bir miktar ılık suyun içerisine bir miktar sirke ilave edin. Sirke ve suyu biraz karıştırdıktan sonra, eğer domates lekesi kurumuşsa sirkeli sudan biraz üzerine dökün ve yumuşamasını bekleyin. Domates lekesi yumuşadıktan sonra, bir bezle halıyı silebilirsiniz. Tamamen halıdan çıkınca, normal suyla halıyı tekrar silin ve kuruması için bırakın.

Koltuktan Domates Lekesi Nasıl Çıkar?

Domates Lekesi

En zorlu lekeler arasında yer alan domates, herhangi bir sebeple koltuğa bulaşabilir. Koltuk yüzeyinden domatesi çıkarmak, diğer yüzeylere göre daha zor. Çünkü koltuk yüzeyinde çitileme işlemi yapamazsınız. Aynı zamanda domatesin renginin kırmızı olması sebebiyle, çabuk yayılarak, belirgin bir leke haline gelir. Bu nedenle domates lekesinden kısa bir süre içerisinde kurtulmak gerekir. Lekeye ne kadar erken müdahale ederseniz ve kurumasına engel olursanız, o kadar avantajlı duruma gelirsiniz. Koltuktan domates lekesini çıkarmak için, eğer leke kurumuşsa üzerine bir miktar sıcak su dökün. Yumuşamaya başlayınca üzerini bir kaşıkla kazıyın. Lekenin katı olan kısmını koltuktan çıkardıktan sonra, geri kalan kırmızı lekenin üzerine biraz deterjan dökerek bir bezle silin. Domates lekesi tamamen çıktıktan sonra, normal suyla durulayın ve kuruması için bekletin.

Kumaştan Domates Lekesi Nasıl Çıkar?

Domates Lekesi

Kumaşın üzerine salatadan, yemekten ya da farklı bir sebepten dolayı domates bulaşabilir. Domates lekesinde önemli olan domatesin pişmiş lekesi mi yoksa çiğ lekesinin mi olduğu. İki farklı leke şeklinin de uygulamak yöntemi farklı. Eğer kumaş yüzeyinde domates lekesi pişmiş bir şekildeyse ilk olarak lekenin katı olan kısmını bir peçeteyle alın. Geriye kalan kırmızı lekesini ılık suyun içerisine, sirke ilave ederek, kumaşın yüzeyini silin. Daha sonra lekenin daha kolay çıkması için, kumaşı çitileyebilirsiniz. Tamamen çıktıktan sonra, suyla durulayın ve kurutun. Kumaş yüzeyine bulaşan domates lekesi eğer kurumuşsa, ilk olarak lekenin yumuşamasını sağlayın. Bunun için, lekenin üzerine biraz sıcak su ilave edin. Domates lekesinin yumuşaması için biraz bekleyin. Yumuşadıktan sonra çitileyerek, lekenin çıkmasını sağlayabilirsiniz. Geriye kalan kırmızı lekeyi çıkarmak için üzerine biraz sirke dökerek, durulayın.

Kıyafetten Domates Lekesi Nasıl Çıkar?

Domates Lekesi

Domates lekesi kıyafete daha kolay bulaşır. Yemek yerken ya da yemek yaparken bir şekilde kıyafetinize domates lekesi bulaşabilir. Domates lekesinin daha kolay çıkması için, her lekede olduğu gibi lekeye anında müdahale edin. Domates lekesinin kıyafette yayılmasına izin vermeyin. Kıyafetten domates lekesini çıkarmak için, ilk olarak kıyafeti amonyak ile silebilirsiniz. Bunun için pir parça pamuğun üzerine amonyak dökerek, kıyafetinizi silin. Diğer bir şekilde ise, bir parça pamuğa amonyak dökerek, domates lekesinin üzerine tampon şeklinde bastırabilirsiniz. Leke tamamen çıktıktan sonra normal suyla kıyafetinizi durulayabilirsiniz.

Fayanstan Domates Lekesi Nasıl Çıkar?

Domates Lekesi

Domates lekesi mutfak fayansına yemek yaparken ya da domates doğrarken bir şekilde bulaşabilir. Domates lekesinin ilk bulaştığı anda fark edemeyebilirsiniz. Domatesin ilk leke olduğu anda müdahale etmezseniz, ilerleyen zamanlar fayans yüzeyinde kuruyarak daha zorlu ve aşamalı bir leke haline gelir. Domates lekesinden kurtulmak için ilk olarak fayanstan, lekenin kurumuş olan fazla kısmını bir spatula ya da kaşıkla kazıyın. Daha sonra geriye kalan lekeyi çıkarmak için bir bezi ılık suyla ıslatın ve üzerini silin. Fayans silinmesi en kolay yüzey olduğu için en zorlu lekeler bile kolay bir şekilde çıkar.

Kurumuş Domates Lekesi Nasıl Çıkar?

Domates Lekesi

Kurumuş domates lekesi en zorlu olan lekeler arasında ilk sırada yer alır. Bu nedenle kurumuş domates lekesini çıkarmak çok aşamalı ve zor olur. Domates lekesini eğer fayans, cam ya da duvar gibi kumaş dokusu olmayan yüzeylerden çıkaracaksanız, lekenin kuruyan kısımlarını spatula ya da kaşıkla kazıyabilirsiniz. Bu yüzeylerden domates lekesini çıkardıktan sonra, ıslak ve sirkeli bir suya temiz bir bezi batırarak silebilirsiniz. Bu sayede kurumuş domates lekesinden kurtulabilirsiniz. Kurumuş domates lekesi kumaş dokusuna sahip olan bir yüzeye bulaştığı zaman, ön işlem yapmanız gerekir. Bunun için yine ilk olarak, lekenin üzerini spatula ya da bir kaşık yardımıyla kazıyın. Lekenin kurumuş kısımlarını, leke olan yüzeyden temizledikten sonra lekeyi ılık suyla ıslatın. Ilık su kurumuş domates lekesinin yumuşamasına yardımcı olur. Domates lekesi yumuşadıktan sonra, lekenin üzerine biraz amonyak dökerek, çitileyin. Bir süre sonra kurumuş domates lekesi kumaş dokusu olan yüzeyden tamamen çıkar. Son olarak ise domates lekesi olan yüzeyi normal suyla durulayın ve kuruması için biraz bekletin.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.