Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Domatesin Cilde Faydaları

Her yemeğin vazgeçilmez sebzelerinden biri domatestir. Domates olmadan bir yemek yapmak gerçekten imkânsız sayılabilir. Pek çok çorbaya, sebze yemeklerine, salatalara vermiş olduğu lezzetten dolayı domates koyulmaktadır. Ülkemizde de domates tüketimi bir hayli fazladır. Bahar aylarının başlaması ile beraber de yaz domatesleri ekilmeye başlandı. Yazın üretimi daha fazla olan domatesin fiyatları da düşmeye başlayacaktır. Bu nedenle yaz aylarında uygun fiyata bol bol domates tüketmeye çalışılmalıdır. Çünkü domates kansızlığa iyi geldiği kadar cilt için de çok faydalıdır. Domatesin içerdiği özler cilt sorunlarının büyük birçoğunluğunun çözümlenmesinde yardımcı olur. Bu yazımızda domatesin hangi cilt sorununu önlediği ayrıntılı bir şekilde anlatılmıştır. Aynı zamanda nasıl kullanılacağı da yazının içerisinde belirtilmiştir.

Domatesin Cilt Üzerindeki Faydaları Nelerdir?

Domatesi çok tüketen bireylerin ciltlerinde belirgin bir parlaklık vardır. Çünkü domates içerdiği likopen ve antioksidan sayesinde cilde yoğun derece parlaklık verir. Aynı zamanda doğal bir kırışıklık giderici olarak da faydaları görülmektedir. Cildinizin daha genç daha ferah olmasını istiyorsanız E vitamini deposu olan domatesi düzenli olarak tüketebilirsiniz. Cildinizde oluşabilecek olan kızarıklar, kırmızı siyah, kahverengi lekelerden bu şekilde kurtulabilirsiniz.

1. İyi Bir Gözenek Açıcı

Özellikle de kadınlar ciltlerine çok önem verirler. Temiz ve kusursuz ciltlere sahip olmak için her gün sayısız kozmetik ürünlerini ciltlerine sürerler. Bu kozmetik ürünler cilt yüzeyinde bulunan tüm gözeneklerin kapanmasına neden olur. Her bir boşluğa giren bu kozmetik ürünler cildimize çeşitli zararlar verir. Büyük gözeneklerin daha da genişlemesine dahi neden olabilir. Dolayısıyla kadınlarda bu ürünleri kullanırken aynı zamanda da bu gözeneklerin nasıl kapanacağı konusunda bazı işlemler yapmak isterler. İşte bu esnada sizlere domates yardımcı olabilir. Kozmetik ürünler sebebş ile genişleyen gözeneklerin küçülmesi için domates suyunun içerisine birkaç damla limon sıkın. Sonrasında domates suyunu ve limon suyunu kaşık yardımı ile karıştırın. Yüzünüze bu karışımı sürmek için de küçük bir pamuk ile cildinize tonik yapın. Dairesel hareketlerle cildinizin her yerine bu karışımı yedirin. 10 – 15 dakika yüzünüzde bu karışımı bekletin. Hemen ardından da yüzünüzü bol su ile yıkayın. Bu şekilde gözeneklerin sıkılaşmasını sağlayabilirsiniz. Bu işlemi üç günde bir olmak üzere cildinize uygulayabilirsiniz.

2. Yağlı Ciltlerdeki Akne Sorununa İyi Gelir

Kıpkırmızı yaz domatesleri aynı zamanda yağlı ciltte meydana gelen sivilceleri de önler. Bir domatesin içerisinde bol miktarda A, K ve C vitamini vardır. Bu vitaminler de aknelerin azalmasını sağlar.

Akneli cildin temizliği de çok hassas yapılmalıdır. Bu nedenle bir domatesi iyi bir şekilde rendeleyin. Rendelenmiş domatese bir de salatalık suyu ilave edin. Bu karışımı sivilcelerinizin üzerine sürün. Belirli aralıklarla düzenli şekilde bu işlemi uygulayın. Ve böylece sivilcelerinizin azaldığını fark edeceksiniz.

3. Kuru Ciltleri Nemlendirir

Domates yağlı ciltler için çok etkili bir yağ giderici olarak kullanılıren kuru ciltlere de faydası vardır. Kuru ciltlerin yaşadığı pul pul dökülme, kızarıklık gibi sorunlardan kurutlmak için bir domatesi rendeleyin. İyice rendelenmiş olan domates suyu cildinize her duştan sonra iyi bir şekilde yedirin. Böylelikle kuru görünümden az da olsa kurtulabilirsiniz. Güçlü bir nemlendirici olarak da kullanılabilir. Çünkü domates güçlü bir antiseptiktir. Avokado ve domateste bulunan bu özellik sayesinde kurumuş ciltlerin nemlenmesine ve de daha iyi bir görünüm kazanmalarında yardımcı olabilir.

4. Güneş Işınlarından Cildi Korur

Güneş Gözlüğünün Faydaları

Artık soğuk günler geride kaldı. Havalar ısınmaya başladı. Yaz aylarına hızlı bir şekilde gelinmeye başlandı. Bu durumda güneş zararlı ışınlarını artık dünyaya daha dik açıyla yanaştı. D vitamini olarak bilinen güneş ışınının fazlası zararlıdır. Bu nedenle yeteri kadar güneş ışığı almak önemlidir. Yaz aylarında cildimizi korumak için her yıl tonlarca para güneş kremlerine veririz. Ancak bazı doğal yöntemlerle de kolay bir şekilde cildinizi zararlı güneş ışınlarından koruyabilirsiniz. Mutlaka her evde bulunan domates sebzesini bu amaçla kullanabilirsiniz. Domates püresini birkaç kaşık yoğurt ile karıştırın. Ardından bu karışımı yüzünüze sürün. Bu şekilde hem cildinizin daha ferah hem de daha sağlıklı olmasını sağlayabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.