Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

DOMATESİN FAYDALARI NELERDİR ?

Domates, patlıcangiller familyasından olup, anavatanı Güney ve Orta Amerika olan, genellikle kırmızı renkli olan meyvesi yenebilen otsu bir bitki türüdür. 10 veya 15 cm boyu olan domates odunsu bir gövdeye sahiptir. 10–25 cm uzunluğunda olan yapraklarının üzerinde 5-9 yaprakçık bulunmaktadır. Yaprakları tüylüdür. Çoğu vitamin bu meyvede bulunmaktadır ve kanseri önleyici bir yapısının olduğu bilinmektedir. Bu vitamin ve önleyici mineraller domatesin kabuğunda bulunur.

En büyük üretimi yapan ülkeler Çin, ABD ve Hindistandır. Domates kendisine mutfakta çok büyük bir yer bulmuştur. Birçok yemekte kullanılıyor olması bir yana yemeklere konulan salçanın temel maddesi domatestir. Sadece bununla kalmayıp ham olarak salatalarda kullanılabilen bir üründür. Buna ek olarak domates suyu da içecek olarak tüketilmesi ile de dünya üzerinde giderek yayılmaktadır. Ayrıca yaz ürünü olması nedeniyle konserve yapılarak kışında orjinal tüketim imkanı sunmaktadır.

Domatesin içerisinde bulunan besin değerlerine bakacak olursak eğer özellikle A ve C vitamini bakımından yüksek bir miktara sahip olduğu bilinmektedir. Bunun yanı sıra folik asit miktarı bakımından da oldukça zengindir. Tüm bunların yanında ayrıca bu üründe alfa lipoik asit, kolin, likopen, beta-karoten ve lutein de gibi maddeler gibi birçok çeşitli ve faydalı besinleri içermektedir. Domates özellikle antioksidan deposu olarak bilinen bir besindir ve bu nedenle Alfa-lipoik asit, glikozu enerjiye dönüştürmek için vücuda yardım etmektedir. Yapılmış olan bilimsel çalışmalar sonucunda da lipoik asitin kan şekeri kontrolüne yardım ettiği açığa çıkarılmıştır. Domatesin içerisinde bulunmakta olan likopen bu ürüne kırmızı rengini veren antioksidandır.

Tek bir domates günlük C vitamini ihtiyacının yaklaşık % 40’ını sağlayabilir. C vitamini vücudun sistemlerine zarar veren kansere neden olan serbest radikallere karşı önleyici, doğal bir antioksidandır. Ayrıca, bol miktarda vitamin A ve potasyum gibi demir içerir. Potasyum sinir sağlığını korumada önemli bir rol oynar ve demir normal kan sağlığını korumak için gerekli bir maddedir. Aynı zamanda K vitamini domateste bol miktarda bulunmaktadır.

Yapılan birçok çalışmanında desteği ile domatesin sağlık açısından insan vücuduna güçlü ve oldukça yararlı etkileri olduğu ortaya koyulmuştur. Domatesin kanserle mücadele ettiği, kalp sağlığını koruması, cilde tazelik kazandırması gibi vücuttaki birçok organa çeşitli faydaları bulunmaktadır. Ancak domatesin içerisinde bulunan besin değerlerinden sağlanan yararlardan en yüksek derece faydalanabilmek için diğer tüm besinler gibi yeterli miktarda tüketilmesi, aşırıya kaçılmaması oldukça önemlidir.

Domatesin Faydaları Nelerdir ?

Tüketilen birçok ürün gibi domatesin faydalarının sayısı da oldukça fazladır. İnsanların domates tüketimi arttıkça kalp hastalıkları ve kansere yakalanma riskleri de azalmaktadır. Domates günlük alım miktarı karşılanarak düzenli bir şekilde tüketildiği zaman cilt ve saç sağlığına da yarar sağlamaktadır. Kişilerin kilo alma riskini azaltarak enerji vermesiyle bilinen domates oldukça popüler bir meyvedir. Genel anlamda bakıldığında domatesin obezite sorununu giderdiği ve sinir sistemini olumlu yönde etkilediği bilinmektedir. Tüm bunlara ilave olarak uyku, kas hareketi, öğrenme ve hafıza ile ilgili sorunları da gidermektedir.

1.Antioksidan

Domates büyük miktarda serbest radikallerin nedeni ile kanseri atmada son derece etkili bir antioksidan içermektedir. Hatta bu yarar ketçap gibi ısı ile elde edilmiş domates ürünlerinden elde edilebilir. Domateste bulunan likopen kanserden koruyan antioksidandır ve prostat kanseri, mide kanseri ve rektum gibi yutak ve yemek borusu kanseri ile mücadelede özellikle etkili olduğu gösterilmiştir. Ayrıca Harvard Halk Sağlığı Okulu tarafından yayınlanan çalışmalara göre, meme kanseri ve ağız kanserine karşı koruduğu da ortaya çıkarılmıştır.

2.Kalp Sağlığı

kalp sağlık slider_04c34322-6e20-4c32-bb15-1bc51a9d0e0d

Domateste bulunan likopenin karşı koruyucu etkisi vardır ve bu sayede kardivovasküler hastalıklara karşı insanların bünyesini korumaktadır. Domates düzenli tüketildiğinde kandaki LDL kolesterol ve trigliserid seviyelerini düşürdüğü kanıtlanmıştır. Domatesim içerisinde potasyum, lif, koli ve C vitaminin olması nedeniyle dolaylı olarak kalp sağlığı bakımından ciddi anlamda yararlı katkıları bulunmaktadır. İçerisinde aynı zamanda antioksidan olması onun iyi bir kan temizleyici olması ve damarlardaki tıkanıklıklara engel olmasını sağlamıştır. Bu nedenlerden dolayı kişilerin kalplerinin bir koruyucusu olmuştur. Kalp damarlarında oluşan herhangi bir tıkanıklık kalbin daha fazla çalışmasını ve bu nedenle çok daha çabuk yorulmasına neden olmaktadır. İşte bu nedenle domatesin kan basıncını düşürüyor olması ve damar tıkanıklığını engellemesi nedeni ile kalp sağlığını korumaktadır.

3.Sindirim Sistemi

Domates hem kabızlık hem de ishali önleyerek sağlıklı sindirim sistemine sahip olmamıza neden olmaktadır. Ayrıca vücuttaki toksinlerden arınmamıza neden olmaktadır. Bunlara ek olarak içerisindeki yüksek miktardaki lif bulunması nedeni ile kabızlık semptomlarını azaltabilmektedir. Domates bu özelliği sayesinde bağırsakları ıslak ve hareketli tutmaya yardımcı olmaktadır.

4.Hipertansiyon

tansiyon

Domatesin günlük tüketimi yüksek tansiyon olarak bilinen hipertansiyona yakalanma riskini azaltmaktadır. Bu durum domateste etkileyici seviyede bulunan potasyum miktarından kaynaklanmaktadır. Potasyum, kan damarları ve arter gerginliği azaltması nedeni ile dolaşımını artırarak hipertansiyonu ortadan kaldırmaktadır.

5.Diyabet Hastalığı

bitkisel-diyabet-tedavisi

Domatesin diyabet hastalığına iyi geldiği Amerikan Tıp Derneği’nin yapmış olduğu araştırmalar sonucunda kanıtlanmıştır. Kan şekerini düşürmesinden dolayı kan şekerini dengelemekte ve sağlıklı bir seviyede tutmaya yardım etmektedir. Bu sağlanan yararlar neticesinde oluşabilecek diğer tüm hastalıklara karşı domates koruyucudur ve bu hastalıkların riskini en aza indirmekle yetkilidir.

6.Sağlıklı Cilt

cilt

Domates, sağlıklı dişler, kemikler, saç ve cilt bakımına yardım etmektedir. Domates suyu topikal uygulamada ciddi güneş yanığı tedavilerinde fayda sağlamaktadır. Domates günlük tüketimi UV kaynaklı sorunlara karşı cildi korumaktadır. Domates birçok cilt ürününün içinde bulunmaktadır. Buna ek olarak domates cildin temizlenmesini sağlamaktadır ve yaşlanmaya bağlı oluşan cilt sorunlarından da kişileri korumaktadır.

7.Bağışıklık Sistemi

bağışıklık1

Domatesin antioksidan bakımında oldukça zengin olmasından dolayı insan vücuduna oldukça faydası vardır. Sadece antioksidan olarak değil aynı zamanda mineral ve bileşenler sayesinde de bağışıklık sistemi oldukça güçlü bir hal alabilir. Bunlardan dolayı hastalıklarla kolay bir şekilde mücadele edilebilir.

Domatesin Aşırı Tüketiminin Zararı Var Mıdır?

Domatesin sağlık açısından çok sayıda faydası olduğunu detaylı olarak yazımızda ele aldık. Ancak bu ürünün sağlık açısından birçok faydasının olmasının yanında ürününün fazla ve yanlış tüketimi gibi durumlardan kaynaklanan bazı zararları vardır. Bu zararların sayısı yararlarına göre oldukça azdır. Çünkü genel olarak domates bir zarar teşkil etmemektedir tabi bu durum aşırıya kaçıldığı zaman değişiklik göstermektedir. Bunlara bakacak olursak eğer ;

 • Domatesin aşırı tüketilmesiyle birlikte kişilerin böbreklerine zarar verilmektedir.
 • Domates içerisinde bulunan potasyum böbrek için önem taşımaktadır ancak bunun miktarı oldukça önemlidir. Fazla tüketilmesi durumunda yarardan çok zarar vermektedir.
 • Özellikle domatesin organik olmasına özen gösterilmelidir, çünkü böyle olmaması durumunda insanların vücuduna yarardan çok zarara teşkil etmektedir.

Yukarıda siz okurlarımız için paylaştığımız bilgilerde domatesin temel özellikleri, faydaları, zararları, fazla tüketiminin yol açtığı durumları, hastalıklara ve vücuda olan etkileri hakkında bilgiler verilmiştir. Ayrıca yazımızın devamında sizlere paylaşacağımız tablo aracılığı ile domatesin besin değerlerine ait birtakım bilgileri kolay bir şekilde inceleyebilirsiniz.

Domatesin Besin Değeri

Tablo bir porsiyon yani 100 gr domates baz alınarak hesaplanmıştır.

 • Kalori (kcal): 17
 • Toplam yağ: 0,2 g
 • Kolesterol: 0 mg
 • Sodyum: 5 mg
 • Potasyum: 237 mg
 • Karbonhidrat: 3,9 g
 • Diyet lifi: 1,2 g
 • Şeker: 2,6 g
 • Protein: 0,9 g
 • A vitamini: 833 IU
 • C vitamini: 13,7 mg
 • Kalsiyum: 10 mg
 • Demir: 0,3 mg
 • D vitamini: 0 IU
 • Piridoksin: 0,1 mg
 • B12 vitamini: 0 µg
 • Magnezyum: 11 mg

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.