Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Domuz Etinin Zararları

Dünya çapında en fazla tüketilen et gruplarının başında domuz eti yer alır. Hayvanın, diğer büyükbaş hayvan türlerine nazaran sindirim sisteminde birtakım farklar bulunur. Sindirimini yaklaşık 4 saat içerisinde tamamladığı için aldığı besinlerdeki zararlı maddeleri ve toksinleri tam olarak vücudundan uzaklaştıramaz. Dolayısıyla domuz eti ile beslenen kişilerde birtakım sağlık problemleri ortaya çıkabilir. Ayrıca eti son derece yağlı ve sert kıvamlıdır. Doymuş yağ grubunda bulunduğu için fazla tüketilmesi durumunda kalp-damar rahatsızlıkları başta olmak üzere tansiyon ve krizler gibi çeşitli hastalıklara sebebiyet verebilir.

Domuz Etinin Zararları Nelerdir?

1. İçerisindeki Zehirli Maddeler Vücutta Tehlike Oluşturabilir

Yağlı bir gıda türü olarak bilinen domuz eti, sindirildiğinde direkt olarak kana geçer. Dolayısıyla ette yer alan doymuş yağlar, vücut üzerinde birçok hastalığı tetikler. Fazla miktarda yağ oranı neticesinde; kalp enfatüsü, atardamar sertleşmesi, tansiyon yükselmesi ve damar tıkanıklıkları gibi çeşitli sağlık sorunları yaşanabilir. Domuz etinin en belirgin olarak “sutoksin” ismindeki bir zararlı madde gözlenir. Etin tüketilmesi sonucu vücuda giren bu bileşeninin atılımı oldukça zordur. Çünkü vücut, dışarıdan alınan tehlikeli maddeyi atmak için lenf bezlerini normalin üzerinde çalıştırır. Böylelikle vücutta lenf bezlerine bağlı hastalıklar da baş gösterebilir. Lenf düğümlerinin şişmesi, bademcik iltihaplanması, görülebilen başlıca rahatsızlıklara örnek verilebilir.

2. Eklem Rahatsızlıkları Görülebilir

Domuz eti içerisinde bulunan zararlı bileşenlerden bir diğeri de kükürt. Yoğun oranda kükürt barındırdığı için tüketilmesi sonucu eklem rahatsızlıklarına neden olabilir. İltihaplanmalar en sık görülen başlıca sağlık problemleri arasındadır. Kas, sinir ve kıkırdak gibi bölgelere yerleşerek doğrudan eklem iltihaplanmalarına sebebiyet verebilir. Bel fıtığınız varsa bu hastalığınızı tetikleyebilir. Ayrıca belirli yaşlardan sonra kireçlenme rahatsızlıklarına da etki etme riskleri bulunur.

3. Deri Rahatsızlıklarına Yol Açabilir

Mutfaklarında sıklıkla domuz etine yer veren kişilerin deri rahatsızlıkları ile karşılaşma olasılığı da bir hayli yüksek. Etin içerisinde gözlenen “imidazol” ismindeki bileşen vücutta birtakım kaşıntılara davetiye çıkartabilir. Nörodermatit ve egzama gibi iltihaplı deri hastalıklarına kaynaklık edebilir. Vücudunuzda hali hazırda gözlemlenmiş olan bu tür cilt problemlerinin daha fazla artış göstermesine ve çoğalmasına davetiye çıkarabilir.

4. Vücudunuza Trişin Virüsü Bulaştırabilir

Domuz başta olmak üzere memeliler grubundaki pek çok hayvanda “trinşin” ismiyle bilinen bir asalak yaşar. Tıbbi olarak 3-4 mm uzunluğunda olan bir tür kurtçuktur. Et doğrudan veya çeşitli yemekler içerisinde tüketildiğinde, bu zararlı kurtçuklar bağırsak mukozasına geçerek yayılım gösterirler. Vücuda girdikleri zaman ilk olarak çizgili kaslar üzerinde tehlike oluşturdukları gözlemlenir. Kaslar içerisinde yuvalanarak yıllar boyu canlı kalabilecek şekilde kist şeklini alabilirler. Zararlı etkileri en sık dil, omuz, boyun ve göğüs kaslarında yoğunlaşır. Ayrıca beyin damarları ve kanalları üzerinde de tehlikeli sonuçlar doğurabilir.

5. Obezite Riskini Artırabilir

obezite

Metabolizma dengesinin kaybedilmesi neticesinde ortaya çıkan obezite, domuz eti yiyen kişilerde daha fazla görülür. Etin çok fazla yağlı oluşu, kilo alımını artırarak obeziteyi doğrudan tetikler.

6. Siroz Hastalığının Artışına Etki Edebilir

Halk dilinde karaciğer yağlanması olarak da tanımlanan siroz, domuz eti tüketen kişilerde daha sık kendini gösterebilir. Ayrıca yapılan araştırmalar, domuz etinin siroz hastalığına yol açtığını ortaya koyuyor. Örneğin: İsveç, Norveç ve Finlandiya gibi İskandinav ülkelerinde sirozdan ölen kişi sayısı ile domuz eti tüketen kişi sayısı arasında doğru orantı var.

7. Zamanla Kanser Hastalıklarına Neden Olabilir

Domuz etinin vücut üzerinde gözlemlenen en olumsuz etkilerinden birisi de kanser hastalıkları. Gerek etin kendisi gerekse yağı; cilt, lenf, bağırsak ve mide gibi farklı kanser türlerine zemin hazırlayabilir.

8. Büyüme Hormonlarını Olumsuz Etkileyebilir

Kırmızı et grubunda yer alan domuz etinde bol miktarda büyüme hormonu yer alır. Dolayısıyla vücuda alındığı taktirde büyüme hormonlarında anormal durumlar ortaya çıkarabilir. El, ayak veya baş bölgesinin büyümesi en sık rastlanan olumsuzluklara örnek gösterilebilir.  Üstelik büyüme ile birlikte vücutta birtakım şekil ve doku bozukluklarının oluşması da mümkün olan bir durum.

9. Hayvan Hastalıklarına Yakalanma Olasılığı Görülür

Dünya çapında gözlemlenen birçok hayvan hastalıklarının insana etki etme olasılığı yoktur. Ancak domuz, kendisinde bulunan virüsleri direkt olarak insana bulaştıran nadir hayvanlardan bir tanesi. O nedenle tüketildiği zaman, hayvanda görülen birçok hastalık insana da doğrudan bulaşabilir. Virüslerin ölmesi ve yok olması açısından domuz eti ürünleri tüketilmeden önce çok iyi ısı koşullarında pişirildiğinden emin olmalısınız. Aksi taktirde hastalıkların bulaşma olasılığı daha yüksek düzeylere çıkabilir. Ayrıca jampon, sosis ve salam gibi çiğ tüketilebilen et ürünlerinin de olabildiğinde azaltılması gerekir.

10. Cinsiyet Hormonlarının Çalışma Mekanizmasını Etkiler

Domuz, gerek kendi pislikleri ile beslenmesi gerekse biyolojik yapısı nedeniyle çok fazla miktarda antikor üretir. Olduğundan fazla antikor üretmesi ve kolestrol ihtiva etmesi; hücre ve doku aktivitesini dengelemeye yardımcı olan cinsiyet hormonlarının çalışma döngüsünü değiştirebilir. Kadındaki östrojen ve progesteron; erkekteki testosteron hormonunun işlevi üzerinde çeşitli olumsuz sonuçlar doğurabilir. Ayrıca içerisinde yer alan yabancı bir bileşen nedeniyle insanlarda kıskançlık duygularının azalışına da dolaylı yoldan etki edebilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.