Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Dondurma Lekesi Nasıl Çıkar?

Sıcak yaz aylarının en serinleten besinleri arasında dondurma ilk sırada yer alır. Dondurmanın soğuk bir yapısı olduğu için, içini serinleten ve ferahlatan bir etkisi olur. Bu nedenle sıcak yaz günlerinin en favori yiyeceği olarak tercih edilir. Ancak çok fazla dondurma yenildiği için istenmeyen kazalar da beraberinde gelir. Dondurma lekesi sizin ya da bir başkasının kıyafetine çok kolay bir şekilde bulaşabilir. Bulaştığı zaman kısa bir süre içerisinde eriyerek, tamamen tüm yüzeye yayılır. Dondurma lekesi aslında zor bir leke değil, sadece biraz aşaması olan ve uğraştırıcı bir leke.

Halıdan Dondurma Lekesi Nasıl Çıkar?

Dondurma Lekesi

Evinizde sıcak yaz günlerinde dondurma yerken, en çok korkulan durum halının ya da farklı yüzeylerin üzerine dondurma dökülmesi. Halıya dondurma döküldüğü zaman, dondurma lekesine anında müdahale etmeniz gerekir. Aksi halde dondurma halıya yapışır, kurur ve halıdan çıkma ihtimali çok azalır. Bu nedenle halıya dondurma döküldüğü zaman ilk olarak halıdan fazla dondurmayı bir peçete ya da bezle alın. Daha sonra halıya bir miktar soğuk su dökün ve daha kolay silinmesi için bir süre bekletin. Dondurma lekesi biraz yumuşamaya başlayınca maden suyu ile halınızı silin. Eğer halıda dondurmaya ait bir yağ lekesi kaldıysa, yağ lekesini deterjanla silebilirsiniz. Dondurma lekesi halınızda kurumuş ise, bunun için de ilk olarak sıcak su dökerek, lekenin yumuşamasını sağlayın. Leke iyice yumuşadıktan sonra, bir kabın içerisine ılık su ve sirke dökerek, bezle halıyı silebilirsiniz. Sirkenin leke çıkarma gücü ile dondurma lekesinden kısa bir süre içerisinde kurtulabilirsiniz.

Koltuktan Dondurma Lekesi Nasıl Çıkar?

Dondurma Lekesi

Dondurma en sevilen besinlerin başında ilk sırada yer alır. Bu nedenle çok fazla tüketildiği için, olası kazalara da çok açık olur. Koltuk yüzeyine dondurma yerken dökülebilir ve bu nedenle koltukta leke oluşmasına neden olabilirsiniz. Koltuktan dondurma lekesini çıkarmak biraz zor olabilir. Çünkü kumaş bir yüzey olduğu için leke çıkarmada her ürünü kullanamazsınız. Bir yandan dondurma lekesini çıkarırken bir yandan da koltuk yüzeyine zarar vermemeniz gerekir. Koltuk yüzeyinden dondurma lekesini çıkarmak için ilk olarak fazla olan dondurmanın üst kısmını bir peçeteyle alın. Daha sonra koltuk yüzeyinde kalan yağlı dondurma lekesini çıkarmak için küçük bir kovanın içerisine ılık su koyun. Suyun içerisine ise bir ölçek kadar sirke ilave ederek karıştırın. Daha sonra temiz bir bezi bu karışımın içerisine batırarak koltuk yüzeyini silin. Bir süre sonra dondurma lekesi koltuk yüzeyinden tamamen çıkmaya başlar. En son olarak koltuğu durulamak için su kullanabilirsiniz.

Kumaştan Dondurma Lekesi Nasıl Çıkar?

Dondurma Lekesi

Herkesin sıcak yaz günlerinde severek yediği dondurmanın, en kötü tarafı farklı zeminlere çok çabuk dökülmesi ve bulaşması. Dondurma lekesini çıkarmak aslında sanıldığı kadar zor değil. Zor olan kısım dondurma lekesine hemen müdahale etmeyerek, kurumasına neden olmak. Dondurma lekesi kuruduğu zaman, her leke gibi zorlu ve aşamalı bir duruma dönüşür. Dondurma lekesini kumaştan çıkarmak için, eğer leke kuruduysa üzerine biraz sıcak su döküp, lekenin yumuşamasını bekleyin ve daha sonra lekenin üzerine biraz sirke dökerek çitileyin. Leke kısa bir süre sonra kumaş yüzeyinden tamamen çıkar. Dondurma lekesi eğer kurumamışsa çıkarmak daha kolay olur. İlk olarak bir peçete ile dondurmanın fazla kısmını alın. Lekenin geri kalan kısmına ise sirkeli su dökerek, çitileyin. Çok kısa süre sonra dondurma lekesi kumaştan yok olur.

Kıyafetten Dondurma Lekesi Nasıl Çıkar?

Dondurma Lekesi

Yaz aylarının vazgeçilmez besinleri arasında yer alan dondurma sürekli tüketilir. Ancak dondurma yerken mutlaka bir şekilde dondurma kıyafetinize bulaşır. Kıyafetin kumaş yapısına göre, dondurma lekesini çıkarmak için farklı yöntemler denemeniz gerekir. Eğer ipek bir kıyafetiniz varsa her deterjanı ya da her maddeyi uygulayamazsınız. Dondurma lekesini kıyafetten çıkarmak için, lekeye anında müdahale etmek gerekir. Yoksa dondurma lekesi hızlı bir şekilde kumaş yapısına yapışır ve yayılır. Çıkarması da çok zor bir hale gelir. Eğer dondurma lekesi yağlı bir içeriğe sahip ise, kıyafetinize biraz soğuk su dökerek lekeye ilk müdahaleyi yapabilirsiniz. Daha sonra yağ lekesi için limon suyunu biraz lekenin üzerine sürün ve çitileyin. Bir süre sonra dondurma lekesi tamamen kıyafetinizden çıkar.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.