Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Dondurulmuş Limonun Mucize Faydaları

Anavatanı kesin olarak bilinmeyen limon ülkemizde de çok sevilen ılıman bir iklim meyvesidir. C vitamini deposu limonun tadı asidik olsa da vücutta alkalin etki gösterir. Limon suyunun % 5’i asittir. Bu da pH cetvelinde 2 ile 3 arasında bir değere karşılık gelir. Limon, vücuttaki iyon dengesini koruyan en faydalı besinlerden biridir. Limon suyu bütün halinden 5-10 kat daha fazla vitamin içerir. Daha yoğun vitamin içermesi limonun daha yoğun bir detoks etki göstermesi demektir. 2 adet orta boy limon (100 gram) 1,1 gram protein, 0,3 gram yağ, 9,3 gram karbonhidrat, 2,8 gram lif ve 2,5 gram doğal şeker içerir. Üstelik 2 adet limon sadece 29 kaloridir.

Limonun en sevilen hali olan limonata yaz aylarının vazgeçilmez içeceğidir. Hem salatalarda hem de tatlılarda kullandığımız limonun dondurulduğunda daha etkili olduğunu biliyor muydunuz? Dilerseniz dondurulmuş limonun mucize faydalarına daha yakından bakalım. Sonrasında dondurulmuş limonun nasıl hazırlandığına değineceğiz. İşte dondurulmuş limon bombasının etkileri.

1. Kanser Düşmanı

1. Kanser düşmanı

1970’ten sonra artan laboratuvar çalışmaları limon özütünü sentetik olarak elde etmeyi amaçlamıştır. Bunun nedeni gerçekleştirilen 20’den fazla laboratuvar çalışmasının ortaya koyduğu ilginç sonuçlardır. Limon özü, kanserin kemoterapi ile tedavisinde kullanılan ‘adriamisin’ etken maddeli ilaçlardan tam 10.000 kat daha etkilidir. Limon özü; kolon, meme, akciğer, prostat ve pankreas kanseri de dahil olmak üzere 12 farklı kanser türü üzerinde başarılı sonuçlar vermiştir. Üstelik limondaki bileşikler kanser hücrelerine karşı savaşırken sağlıklı hücrelere zarar vermez. Kanserin baş düşmanı olan limon, bilinen en güçlü süper antioksidanlardan biridir.

2. Doğal Detoks

 2. Doğal detoks

Limon mükemmel bir C vitamini kaynağı olmasının yanı sıra B6 vitamini, potasyum, folik asit, flavonoidler ve limonen gibi önemli fitokimyasallar içerir. Bu özellikleriyle limon besleyici bir antioksidandır ve doğal detoks etkisi gösterir.

3. Safra Taşı

 3. Safra taşı etkisi

Limon içeriğindeki ‘limonen’ fitokimyasalı sayesinde safra taşını eriterek sindirim sistemi üzerinde gelişen kanser türleri riskini azaltır. Ayrıca limon kireçlenme ve böbrek taşı oluşumunu önler.

4. Soğuk Algınlığı

4. Soğuk algınlığı

Limonda yüksek oranda bulunan C vitamini ve flavonoidler bağışıklık sistemini güçlendirerek soğuk algınlığı, nezle ve grip gibi hastalıkların önlenmesinde rol oynar.

5. İskorbüt

5. İskorbüt

İskorbüt askorbik asit, yani C vitamini eksikliği nedeniyle ortaya çıkan bir hastalıktır. İskorbütün belirtileri; kanayan ve çekilen dişetleri, bitkinlik, ciltte beliren morartılardır. Limon gibi C vitamini deposu narenciyeler iskorbütün tedavisinde oldukça etkilidir.

6. Antibakteriyel

6. Antibakteriyel

Limon çok yönlü bir anti-bakteriyel özellik gösterir. Bu nedenle enfeksiyon, iltihap ve mantara karşı yaygın şekilde kullanılır. Üstelik limon endoparazit ve bağırsak kurtları üzerinde de etkilidir.

7. Antidepresan

7. Antidepresan

Limon içeriğindeki P vitamini sayesinde kan basıncını düzenleyerek tansiyonu dengeler. Bununla birlikte sinirleri yatıştıran limon etkili bir antidepresandır. Bu yüzden kendinizi buz gibi limonatanın ferahlatıcı etkisine bırakın.

Dondurulmuş Limon Nasıl Hazırlanır?

Dondurulmuş limon nasıl hazırlanır?

Öncelikle limon seçerken dikkat etmelisiniz. Limonların üzerinde herhangi bir iz ya da yumuşama olmamalıdır. Bu yüzden organik limon tercih etmeniz en doğrusu olacaktır. Limonları pestisit kalıntılarından iyice arındırmak için elma sirkeli suda beklettikten sonra bolca suyla durulayın. Sonra limonu buzluğa koyarak 1 gün bekletin. Daha sonra kullanacağınızda limonu kabuğunu soymadan olduğu gibi rendeleyerek yemeklerinize, çorba ya da salatalarınıza ekleyin.

Dondurulmuş limon nasıl hazırlanır?

Bunun haricinde dondurulmuş limon hazırlamak için başka yöntemler de var. Bunun için limonları dilimleyin ve buz torbasına ya da buz kalıbına koyarak buzluğa atın. İhtiyacınız olduğunda çıkarıp yemeklerinize ekleyin.

Bir başka yöntem ise limonu sıkarak suyunu buz kalıplarında dondurmaktır. Böylece hem lezzetli hem tamamen doğal limonatalar hazırlayabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.