Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Dopingin Zararları

İnsanların özellikle de sportif aktiviteler sırasında güç, performans ve formlarını arttırabilmek adına kullanmış olduğu kimyasal maddeler yalnızca günümüzde değil geçmişte de tercih ediliyordu. Geçmiş zamanlarda şifalı olduğu düşünülen birçok farklı otun kaynatıldıktan sonra içilerek hem sporcular için bir güç kaynağı ortaya çıkmış hem de tıp ilerlemiş oldu. Fakat sportif müsabakaların zaman geçtikçe uluslararası bir boyuta ulaşması ve güç göstergesine dönüşmesi ile birlikte bu durum giderek daha da ciddileşmiş ve spor dünyasında büyük bir sorun haline gelmişti.

Doping alan bir sporcu hem ruhsal hem de bedensel olarak verimsel bir artış kazanabilmek için herhangi bir doğallığa sahip olmayan maddeleri isteyerek vücuduna almış olur. Ruhsal ve fiziksel kondisyonun etik olmayan bir şekilde vücuda alınması doping alımını ortaya çıkartır. Sporcular her ne kadar performanslarını arttırmak istese de doping gibi yasa dışı yollara başvurmamalıdır. Kimi sporcuların başarıya ulaşabilmek ve gerek manevi gerek ise maddi kazanımlar elde edilmek için etik kurallarını hiçe sayarak bu yola başvurduğu görülse de bu yalnızca etik bir problemi değil aynı zamanda sağlıksal bir problemi de ortaya çıkarır.

İlk olarak 1865 yılında yarışmalarda kullanılan bir ilaç şeklinde kendini gösteren bu madde Amsterdam’da yapılan yüzme mücadelelerinde kanal yüzücüleri tarafından kullanılmış olup zaman ilerledikçe bisikletçiler tarafından da kullanılmıştır. Bu dönemlerde kokain ve heroin karışımları bisikletçiler tarafından kullanılmış olmuş o dönem hayatını kaybeden sporcular ile birlikte doping ve türevleri zararlı maddelerin alınması birçok ülke ve uluslararası örgütün dikkatini çekmiştir. Böylelikle dünyanın dört bir yanındaki ülke sporcularının güç kazanabilmek adına farklı yollara başvurduğu görülmüş bulunuyor.

Spor alanında elde edilmek istenen başarılar için tehlikeyi göze alan insanlar ilerleyen dönemlerde oldukça ciddi şekilde sağlık sorunları ile karşı karşıya kalır. Bu durum hem sporcunun spor hayatını kısa sürede bitirir hem de vücudun kısa sürede kazanmış olduğu güce karşılık olarak uzun süreli bir felaket ortaya koyar. Bu nedenlerden dolayı da dopingin zararları ve neden kullanılmaması gerektiği hakkında eğitimlerin verilmesi ve denetimlerin arttırılması gerekir.

 

Dopingin Zararları Nelerdir?

1. Birçok Hastalığa Yol Açar

Normal koşullar dahilinde yani dopingin kullanılmaması durumunda bir insan kendi gücünün %70’ini tüketebilir. Antrenman yapan kişiler ise bu oranı %90’a kadar çıkartır. Fakat geriye kalan %10’luk kısım otonom enerji birikiminin bulunduğu kısım olup, ilaç kullanılarak aşılması mümkün olan bir kısımdır. Fakat vücut bu kısmı vücudun dengesini sağlamak için kullanılır. Dopingin kullanılması halinde metabolizma hasar görecek ve insan hayatı önemli ölçüde tehlike altına girmiş olacaktır. Bu durumda vücut normalin üzerinde bir ağırlık hissedecek ve ortaya hormonal denge bozukluğu, kısırlık, karaciğer fonksiyon bozukluğu, çocuklarda büyümenin durması, kas kütlesinde artış, kadınlarda kıllanma ve akne artışı, saç dökülmesi, ses kalınlaşması, erkeklerin kadınlaşması ve sürekli bir sinir haline neden olur.

2. Kısırlığa Yol Açar

Vücuda doğal olmayan yollardan ek bir şekilde alınmakta olan steroidlerin içinde testesteron gibi çeşitli hormonlar da bulunur. Bu tür hormonlar vücudun dengesini bozduğu için testisler sağlığını yitirecek ve sperm üretimi de duracaktır. Yetersiz ve zayıf spermlerin üretilmesi ile birlikte sağlıklı bir döllenme gerçekleşemeyecek ve bu durumun daha da ilerlemesi halinde kısırlık ortaya çıkacaktır.

3. Saç Dökülmesine Neden Olur

Doğal yollardan alınmayan testesteron yani erkeklik hormonu, güç artışına ve kıllanmaya neden olsa da testesteronun da farklı türleri bulunması ve dışardan alınması sebebiyle saç dökülmesine sebep olduğu bilinir.

4. Sivilce ve Akneyi Arttırır

Dışarıdan alınan hormonların yağ yakımını etkilemesi sebebiyle aknelerde ve sivilcelerde artış görülür. Bu da vücudun dışarıdan bakıldığı zaman güzel bir görünüme sahip olmamasına sebep olur.

5. Kalp Krizi Riskini Arttırır

kalp sıkışması

Dopingin alınması ile birlikte kan dolaşımı etkilenecek ve böylelikle daha fazla oksijen dokuya taşınacaktır. Kan dopingi şeklinde adlandırılmış olan ve sporcudan alınan kanın tekrar sporcuya enjekte edilmesi şeklinde kan miktarının artmasını sağlayan bu durum kalbi aşırı miktarda yorar ve kalbin büyümesini tetikler. Bu durum da kalbin aşırı çalışmasına sebep olduğu için kalp krizine yol açabilir.

6. Tümör Oluşturur

Dışarıdan alınan hormon ve steroidler kişinin vücudunda hücresel bozulmalara yol açtığı için istenmeyen hücre çoğalmalarına neden olur. Hücre sayısında artış ile birlikte kötü ya da iyi huylu tümörlerde de kendisini gösterir.

7. Adet Düzensizliğine Neden Olur

Steroid ve doping alınması ile birlikte kadınlarda görülen adet döngüsü düzensizleşir ve bozulur. Hatta kimi durumlarda adet dahi olunmaz. Bununla birlikte kas kütlesinde de aşırı miktarda artış olur.

8. Karaciğer Yetmezliğine Yol Açar

Steroid ve ilaçların alınması ile birlikte vücut, proteini daha hızlı sentezlediği için bu durumdan en çok karaciğer etkilenir. Normalin iki hatta üç katı fazla bir şekilde vücuduna yüklenen bu kişiler karaciğerlerinin çok daha hızlı bir şekilde tükenmesine neden olur.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.