Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Dövme Alerji Yaparsa Ne Olur, Nasıl Geçer?

Alerji, vücudun yabancı maddelere karşı verdiği tepkidir. Günümüzde çok sık olarak karşılaşılan bu durum vücutta toksik reaksiyonlara neden olabiliyor. Dövmelere karşı gelişen alerji durumu, dövme yapıldığı andan itibaren gözlemlenebildiği gibi ilerleyen sürelerde de ortaya çıkabiliyor. Dövme alerjisi genellikle çok tehlikeli sorunlar ortaya çıkarmamak ile birlikte bazı durumlarda cildinizin hassasiyetine göre ciddi sorunlara yol açabilir. Böyle tehlikeli durumları ortaya çıktığı durumlarda en yakın sağlık birimine gidip yardım almanız gerekiyor. Dövme alerjisinin oluştuğu kişilerde genetiksel faktörler rol oynuyor. Bazı kişilerde etki ciddi sorunlar oluştururken, bazı kişilerde geçici ufak tefek kızarıklar şeklinde görülebilir.

Dövme Alerji Yaparsa Ne Olur?

sada

Dövme, için kullanılan mürekkebe karşı olan ya da dövme yaparken kullanılan aletlere karşı da alerji sorunu ortaya çıkabilir. Bunlarla beraber dövme yapılan ortam ve diğer çevresel faktörler gibi birçok etken alerji durumunun ortaya çıkmasını sağlayabilir.

Bu tip durumlar görüler kişilerde hafif semptolar olmak üzere gittikçe ciddileşen dövme problemleri ortaya çıkabiliyor. Genellikle dövme yapılan bölgede ve çevresinde sivilceler, kızarıklık, deri rengi değişimi gibi gözle görülebilecek faktörler ortaya çıkar. Yan etkiler kısa süre içerisinde geçmez ve 4-5 gün boyunca devam ederse alerji durumu akıllara getirilmelidir. Dövme yapımından sonra dövmenin yapıldığı bölgede kızarıklık oluşması ve 2 gün boyunca kızarıklığın ciltte kalması olağan bir durumdur.

Daha önceden de belirttiğimiz gibi süre uzar ve kızarıklık vücudun farklı bölgesine doğru ilerleme başladıysa dövme alerji yapmıştır. Eğer alerji umursanmaz ve ilerlemeye devam ederse deri döküntüleri, dövme yapılan bölgede pul pul oluşumlar takip eder. Oluşan deri döküntüleri, sadece dövme yapılan kısımda değil vücudun farklı bölgelerinde de oluşmaya başlar. Bu tip sorunlar gözlemlendiği anda sağlık kuruluşuna gidip gerekli tedaviyi görmeniz gerekiyor.

Dövme bölgesinde şişlik oluşumu; vücudun ödem yapması özellikle el, ayak, yüz bölgesinde ve dövmenin yapıldığı bölgelerde şişlik oluşumu gerçekleşebilir. Kişi tedavi edilmediği taktirde bu şişlikler giderek büyür ve kişi hayatı fonksiyonlarını yerine getirmekte zorlanır.

Dövme Alerjisi Nasıl Geçer?

asdasd

Dövme alerjisine genellikle kalıcı dövme uygulamalarında rastlanıyor. Kalıcı dövme alerjisi deri altına enjekte edilen mürekkepten olabiliyor. Özellikle sarı ve kırmızı renk pigmetleri en çok alerjik reaksiyona sahip maddeler arasındadır. Bu tür bir alerji ile karşı karşıya kalırsanız sarı ve kırmızı renklerin kullanıldığı bölgelerde kabarıklık meydana gelir. Bu alerjiyi geçirmek için aloe vera içerikli kremler kullanılabilir. Bunu yanında doktor kontrolünde reçete ile satılan alerji kremleri de kullanılabilir. Daha ciddi durumlarda ise doktor tavsiyesi ile alerji ilaçları alınmalıdır. Bu ilaçları kesinlikle doktor tavsiyesi olmadan bilinçsizce kullanmayın.

Alerji kremleri güçlü etkiye sahip olduğundan yanlış kullanım sonucunda daha kötü sonuçlar doğurabilir. Alerji için evde uygulayabileceğiniz tedavi alerji olan dövmenin üzerine yoğurt sürmektir. Yoğurt eski zamanlardan beri cilt sorunları için kullanılan bir yöntemdir. Alerjiye de iyi gelebilir. Eğer alerjiniz geçmeyip durum daha da kötüleşirse doktorlar size kortizon içerikli ilaçlar verecektir. Bu ilaçlar en son tercih olarak kullanılmalıdır. Kortizon antibiyotik gibi bir tarafı düzeltirken bir tarafa zarar verebilir. Dövme yaptırırken renksiz mürekkepler kullanılması alerji oluşumunu en aza indirecektir.

Dövme Alerjisini Önlemek İçin Neler Yapılabilir?

Bu tip durumların ortaya çıkmasını önlemek için dövme yaptırmadan önce alerji testi yaptırın. Bu test sayesinde alerjik bir bünyeye sahip olup olmadığınızı öğrenebilir ve istenmeyen durumların ortaya çıkmasını önleyebilirsiniz. Bu testi yaptırmak için dövme yaptıracağınız dövme salonundan küçük bir örnek alarak doktora başvurun. Doktorlar gerekli testleri uygulayıp size dövmenin, vücudunuza zarar verip vermeyeceğini söyleyebilir.

Dövme yaptıracağınız zaman kesinlikle ucuza kaçmayın, gerekli araştırmaları yaparak iyi bir dövme salonuna gidin. Hijyene önem verin, gideceğiniz dövme salonunun ortamını gözlemleyin eğer hoşunuza gitmediyse dövme yaptırmak zorunda değilsiniz. Vücudunuza yaptıracağınız dövmeyi yaptıracağınız bölgeyi dikkatli seçin. Alerji durumunda kalıcı hasarlar bırakabilecek bölgelere dövme yaptırmaktan kaçının.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.