Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Dövme Etrafında Çıkan Sivilce Nasıl Geçer?

Herkeste görülmese de dövme yaptıran bazı kişilerde dövme yapılmasından sonra, dövmenin etrafında sivilce sorunu görülebilir. Dövme direkt olarak sivilcelere yol açmaz. Dövme sonrası sivilce oluşmasını etkileyen birçok faktör bulunur. Bu durum kişiye bağlı faktörlerden olabileceği gibi çevresel faktörlerden de kaynaklanabilir. Dövmenin etrafındaki göze çarpan sivilceler, genelde alerjik bir durumdan kaynaklı olarak kısa süreli olarak görülebilir.

Alerjik reaksiyonların yanı sıra dövme yapılmasının ardından çok miktarda güneş ışığına maruz kalınması veya enfeksiyonel rahatsızlıklar da dövme etrafında sivilce oluşmasına neden olabilir. Görüldüğü gibi sivilcenin altında yatan nedenler basit ya da ciddi faktörler olabilir. Genelde oluşan sivilceler ciltteki tahribat sonucunda meydana gelir. Bu sivilceler uzun süre geçmezse, altında yatan sebebin doğru tetkik edilmesi amacıyla mutlaka uzman bir doktora giderek muayene olunmalıdır.

Dövme Etrafında Sivilce Çıkmasının Nedenleri Nelerdir?

1. Alerjik Reaksiyonlar

Bağışıklık sisteminin yabancı maddelere karşın vermiş olduğu tepki, alerjik durum olarak bilinir. Alerjinin en bariz olan semptomları ciltte kaşıntı ve kızarıklık şikayetleridir. Kimi zaman da sivilce görülebilir. Dövme sonrası küçük boyutlarda veya büyük boyutlarda sivilcelerin oluşması çoğu kişide gözlenebilir. Bu tür sivilcelerle en sık karşılaşma nedeni ise, cildi hassas olan kişilerde dövme sırasında deriye uygulanan mürekkebe karşı olan alerjidir. Bu tür alerjik reaksiyonlar genelde geçici olur. Kişi dövme yaptırdığı alanı temiz tutması halinde kısa süre içinde geçebilir. Ayrıca bu tür alerjik durumlarını bilen kişilerin, dövme yaptırmadan evvel ilgili kişilere bilgi vermesinde yarar vardır.

2. Enfeksiyonel Durumlar

Dövme operasyonu gibi cildi doğrudan doğruya etkileyen operasyonlarda, sterilizasyon oldukça önemli bir şeydir. Dövme yapılması sırasında kullanılan aletlerin sterilize edilmemesi yani yeterince hijyenik olmaması, kişinin yüksek ihtimalle mikrop kapmasına neden olur. Bu durum da enfeksiyona sebebiyet vererek iltihaplı sivilceler oluşmasına yol açar. Dövme operasyonu yapılmadan evvel operasyonu yapanın deneyimli olmasına dikkat edilmelidir. Hijyen kurallarına uyulduğundan emin olunmalıdır. Aksi halde cilt enfeksiyonu ve iltihaplanmalar ile karşılaşılabilir. Eğer dövme yaptırılan alanda şişme, kızarıklık, yanma ve deride hassasiyet hissi gibi enfeksiyon belirtileri söz konusu ise, hemen bir cildiye doktoruna giderek gerekli olan yardım alınmalıdır.

3. Güneş Işığı

Yeni yapılan dövmelerde, derideki tahribat halen taze olduğu için, kişinin direkt olarak güneş ışığı ile temas halinde olmaması gerekir. Dövme yapılır yapılmaz uzun bir süre güneş ışığına maruz kalınması, ciltteki kızarıklık ve sivilce gibi sorunları tetikler. Güneş ışığı dövmenin üzerinde lekeler bırakabilir ve dövme etrafındaki deri üzerinde sivilce oluşmasına neden olabilir. Bu yüzden dövme yaptırdıktan sonra bir süre boyunca güneş ışığından korunmak gerekir. Şayet güneşe maruz kalınması gereken durumlar olursa, muhakkak güneşten korunmak için güneş koruyucu kremler kullanmakta fayda vardır.

4. Genetik Faktörler

Bazı kişilerde genetik özelliklere bağlı olarak epiderma çok narin olabilir ve cilt en ufak bir etkileşim söz konusu olursa, bundan etkilenebilir. Bu tarz durumlarda genelde sivilce oluşması sık sık gözlenebilir. Kişilerde kıl köklerinde de hassasiyet mevcut ise, dövmenin yapıldığı alandaki kıl kökleri iltihap kapabilir. Bu şekilde burada sivilce oluşması kaçınılmaz bir son olarak baş gösterir.

Dövme Çevresinde Oluşan Sivilce Nasıl Geçer?

  • Dövme yaptırmadan önce içeriğindeki maddelerin kişi açısından alerjen madde olup olmadığından emin olmak gerekir.
  • Dövme yapımı esnasında aletlerin ve ortamın hijyenik koşullarda olmasına dikkat edilmelidir.
  • Dövme yaptırılmak istenirse işinde profesyonel olan ve güvenilir yerlere gidilmelidir.
  • Dövme işleminin hemen sonrasında güneş ışığına direkt olarak maruz kalmaktan kaçınılmalıdır. Mümkünse güneş koruyucu kremlerin kullanılması tercih edilmelidir.
  • Dövme etrafında meydana gelen sivilcelerin tedavisi için ilk olarak yapılması gereken şey, bölgenin temiz ve hijyenik tutulmasıdır. İltihaplanma söz konusu olur ise acilen bölge antiseptik bir ilaç ile temizlenerek önlem alınmalıdır. Uzman bir doktor tarafından gerekli görülür ise genelde antibiyotik pomatlar ile tedavisi yapılır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.