Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Dövme Kanser Yapar Mı?

Yüzyıllardır süregelen ve bazı Afrika kabilelerine ait olan dövmeler artık geleneksel bir hal almaktan çıkarak modern yansıması ile birlikte günümüze kadar gelen vücut aksesuarlarından biridir. Özellikle doksanlı yılların başlarında ünlü isimlerin yaptırdıkları dövmeler ile birlikte gündeme gelmesi dövmeye olan merakın artmasına sebep olmuştur.

Dövme yaptırmadan önce mutlaka ince elenip sık dokunmalıdır. Hem yapılacak olan motifin kalıcılığı nedeni ile hem de hijyen konusu nedeni ile oldukça özen isteyen bir iştir.

Dövme; deri altına özel bir teknik ile istenilen bir resmin ya da bir motifin deriye işlenmesidir. Uzun yıllardır tartışma konusu olan dövme artık günümüzde kabul görmüş ve yediden yetmişe yaptırılan bir işlem haline gelmiştir. Popülerliği ile birlikte artık dövme yaptırmak bir trend haline gelmiştir. Ancak sağlık uzmanları bu konu hakkında yaptıran kişileri sıkça uyarmaktadır. Bu uyarıları dikkate almanızda yarar var. Bu yazımızda dövme kanser mi sorusu dahil pek çok kafanıza takılan soruya cevap vereceğiz. Yazımızın devamında yer alan uzmanların ve araştırmaların analizlerine yer vereceğiz.

Dövmenin Kanserle İlişkisi Var mı ?

Dövme kültürümüzde olmasa da batı dünyasının bizlere yansıması olarak gelen bir trenddir. Bu trendi takip eden ve uygulayan kişilerin dikkat etmesi gereken bazı konular vardır. Bu konulara dikkat edildiği takdirde sağlık açısından dövmenin kişiye hiçbir zararı ve kalıtsallığı olmayacaktır.

Birçok kişinin kullandığı eşyalardan uzak durmanızı söyleyen uzmanlar aynı zamanda aynı iğne ucu ile birçok kişiye yapılan dövmelerin mükemmel bir hastalık taşıma aracı olduğunu da ilave etmektedir. Cildimiz kişiden kişiye göre hassaslığını değiştirmektedir. Ancak her kişinin istisnasız zarar göreceği maddeler ise bellidir. Bu maddeler genellikle dövme boyasında yer alan kanserojen maddelerdir. Bu boyalar her ne kadar dövmenin parlaklığını ve kalıcılığını sağlasa da deri altına nüfus ettiği için deri katmanlarının sağlığını tehdit etmektedir. Bunun beraberinde kişinin cildinde hassaslık gelişir ve en ufak bir güneş ışığına bile maruz kaldığında rahatsızlık geçirmesine neden olabilir.

Aynı zamanda kan yolu ile bulaşan hastalıkların başında gelen HIV virüsü de bu dövme iğneleri sayesinde kişiden kişiye aktarılmaktadır. Dövme yaptırmadan önce mutlaka dövme sanatçısının steril çalışıp çalışmadığına aynı zamanda iğneleri değiştirip değiştirmediğine dikkat edilmesi gerekmektedir. Dövme boyaları içerisinde yer alan direkt olarak deri hücrelerinin ölmesine sebep olan katkı maddelerine de dikkat etmek gerekmektedir. Aksi halde kişinin cilt kanseri gibi ağır sonuçlar alacağı hastalıklar ile mücadele etmesine neden olur. Eğer dövme sanatçısının çalışma stili sağlıklı bir yöntem ise ve kullandığı boyalarda hiçbir şekilde kanserojen maddeler bulunmuyor ise dövme sizlerin ömür boyu gururla taşıyacağı kalıcı aksesuarlarınızdan biri olabilir. Ancak kullanılan boyalar bitkisel değil ise enfeksiyon kapma olasılığınızın yüksek olduğu ortamlarda gerçekleşiyorsa ciltte enfeksiyonların oluşması muhtemeldir. Bu olasılık zaman içerisinde kuvvetlenerek cilt kanserine yol açabilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.