Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Dövme Sildirme Yöntemleri

Çok eski yıllardan beri, insanların vücudunu süslemek ve daha estetik görünmesini istedikleri için, vücudunun farklı yerlerine yaptırdıkları resim, yazı, sayı gibi, tercihe göre yapılan figürlere dövme denir. Eski çağlarda insanların yaşadığı hiyerarşik yapıda insanların hangi statüde, hangi sınıfta olduğunu göstermek, insanları birbirinden yapı itibariyle ayırt etmek için dövme yapılırdı. O zamanlarda insanların ucu sivri bir kemik, tahta ya da iğne ile cilt yüzeyini boyarlar. Boya derinin altına işleyerek, istenilen dövme figürünün ortaya çıkmasını sağlardı.

Son yıllarda dövme yaptırma oranında hızlı bir artış meydana geldi. Sosyal medyada dövme yaptıran insanların bunu paylaşması, dövme yaptırmaya hevesli olan kişi için teşvik edici bir adım oluyor. Günümüzde artan teknoloji ile birlikte dövme yaparken kullanılan dövme makineleri, iğneyi yüz ya da bin kere derinin altına batırıyor. Böylece deride istenilen şekil ortaya çıkıyor. Cilt yüzeyinin alt tabakası olan epidermis kısmı boyanarak, ciltte istenilen şeklin çıkması sağlanıyor. Dövme yaptırdıktan sonra ciltte çok iyi bir bakım yapılması gerekir, eğer cildinizin bakımını çok iyi bir şekilde yapmazsanız, cilt yüzeyinde bazı enfeksiyonlar ortaya çıkabilir. Bu nedenle dövme yapıldıktan sonra batikon adı verilen solüsyonlarla, dövme yapılan kısmın mikrop kapmaması sağlanmalıdır. Dövme yapılan bölgeye antibiyotikli kremler de sürülebilir ve aynı zamanda bölgenin daha hızlı iyileşmesi için B5 vitamini de kullanılabilir. Biz de bu yazımızda dövme sildirme yöntemlerini işleyeceğiz.

Dövme Sildirme Yöntemleri

Dövme sildirme tedavisinde, dövmede kullanılan boyanın yapısı, derinin ne kadar altına işlendiği ve cilt yapısı gibi farklı faktörler, dövmenin silinme süresini tamamen etkiler. Dövme sildirme işleminin başarılı bir şekilde sonuçlanması için, dövme sildirme yönteminin doğru seçilmesi çok önemlidir. Dövme silme işlemini yapacak olan kişinin deneyimi, tecrübesi de aynı şekilde önemli olmaktadır. Dövme sildirme talebinin çok olmasına bağlı olarak güzellik ve klinik merkezleri de bu işlemi yapmaktadır. Dövme silme işlemini sadece doktor ya da uzman kişilerin yapması gerekir. Dövmenin çok kısa bir süre içerisinde yok olmasını isteyen ve ekonomik açıdan fiyatı yüksek bulan kişiler bu işlemden vazgeçiyor.

Uzun yıllar boyunca, deride kalan dövmenin silinmesi, cilt yüzeyinin eski haline dönüştürmek çok zor bir işlem olmaktadır. Dövme yaptırırken ani ve çok düşünmeden yaptırıldığı için, bazen pişmanlıklar yaşanabilir. Bu nedenle dövme yaptırmadan önce, iyi düşünmeniz, pişman olmayacaksanız yaptırmanız gerekir. Dövmeden kurtulabilmeniz için birkaç farklı yöntem bulunmaktadır. Dövme sildirme yöntemleri ise,

Lazer ile Dövme Sildirme İşlemi

Cilt yüzeyinin bir ya da iki mm altında yer alan boyanın şekle dönüşmesi haline dövme denir. Dövmeyi sildirmek için cilt yüzeyinin altına işlenen boyanın, deriden uzaklaştırılması gerekir. Lazer ışınlarının deriyi yakması ve aynı zamanda dövmenin bulunduğu deri kısmındaki dokudan kurtularak dökülmesini sağlayan bir işlemdir. Lazerle dövme silme yöntemi yaklaşık olarak altı ya da on iki seans şeklinde yapılır. Bu seanslar ayda bir şeklinde yapılır. Ancak lazer ile dövme silme yönteminde, derinin altına işlenen boya çıkmaya başladıkça silinmesi daha zor hale gelir. Seans ücretleri ise genel olarak iki yüz ya da dört yüz arası bir fiyat belirlenir. Bu fiyat uygulanan lazer teknolojisine ve aynı zamanda uygulayan kişiye göre farklılık gösterir. Toplamda uygulanan seans için bin beş yüz ya da üç bin lira arasında bir fiyat belirlenir. Fiyat dövmenin büyüklüğüne göre değişir, eğer çok büyük bir alanda dövme varsa, fiyat ve seans adedi büyük oranda artar. Büyük bir alandan dövme silme işlemi daha zor olmaktadır.

TCA – Kimyasal Peeling ile Dövme Sildirme İşlemi

Dövme silme işlemlerinden biri de TCA- kimyasal peeling uygulamasıdır. Yapılan birtakım araştırmalar sonucunda en etkili sonuç alabileceğiniz yöntemdir. TCA- kimyasal peeling içeriğinde triklorasetik asit bulunur. Ülkemizde çok yakın zamanda TCA-kimyasal peeling işlemi duyulmaya başlandı. Oysaki Avrupa ülkelerinde, özellikle de Amerika da ismi çok sık duyulan ve çok sık uygulanan bir tekniktir. TCA-kimyasal peeling dövme silme tekniğinde, saf asit içeriğine sahip olan çözeltiler kullanılır. Bu çözeltiler dövmenin yer aldığı bölgenin dokusuna, kimyasal yanık oluşturur. Daha sonra ise cilt yanmaya bağlı olarak tabaka şeklinde soyulur. TCA- kimyasal peeling içeriğinde yer alan asitin, yüzde kırk, yüzde elli, yüzde altmış ya da yüzde yetmiş gibi farklı oranlarda deriye sürülerek, derinin yanması sağlanır. Daha sonra derinin yanmasına bağlı olarak, altta yer alan tabaka üst yüzeye doğru çıkmaya başlar. İlk üç seans, yani ilk üç ay çok hızlı bir sonuç alınamaz, daha sonraki ilerleyen günlerde dövme silinmeye başlar. TCA-kimyasal peeling işleminde uygulanması gereken ideal oran yüzde ellidir ama daha hızlı bir sürede dövmenin silinmesini istiyorsanız, daha yüksek bir oranda kullanabilirsiniz. Eğer hızlı bir şekilde dövmenin silinmesini istiyorsanız, cilt yüzeyinde iz bırakacağını da göze almanız gerekir. Normal bir süreç içerisinde dövme silmek için sekiz ay gibi bir süreye kendinizi hazırlamanız gerekir.

TCA- kimyasal peeling dövme silme yöntemi aslında evde de birtakım noktalara dikkat ederek, evde yapabileceğiniz bir tekniktir. Aynı zamanda cilt yapısı özelliklerini göz önünde bulunduracak olursak, kadınlar açısından da güvenilir bir dövme silme yöntemidir. Güzellik salonunda ya da bazı kliniklerde yapılan bu işlemi evde hijyenik bir ortamda uygulayabilirsiniz. Hem insanların evde kendi başına uygulayabileceği bir yöntem olması hem de ekonomik açıdan daha uygun bir fiyatının olması açısından daha çok tercih edilmektedir. Bu uygulama için ilk olarak dövmenin yer aldığı kısmın soyulmasını sağlamak için kimyasal peeling asidinin saf forma sürün. Dövmenin deri altındaki derinliğine bağlı olarak birkaç dakika bekletin, daha sonra ise su ile dezenfekte edin. Soyulma işlemi gerçekleşecektir. Bu işlemde dikkat edilmesi gereken noktalara mutlaka uyun. Yoksa geri dönülmez cilt sorunlarına sebebiyet verebilirsiniz.

Dermabrazyon Yöntemi ile Dövme Sildirme İşlemi

Dövme silme yöntemlerinden biri de dermabrazyon tekniğidir. Bu yöntemde, dövmenin bir kısmının donmasını sağlayacak bir şekilde püskürtme yapılır. Dövmenin bulunduğu alana aşındırıcı bir özelliğe sahip olan alet uygulanır. Bu aletin deriye uygulanmasından sonra deri de soyulma meydana gelir. Dermabrazyon dövme silme işleminin uygulanmasından sonra mutlaka pansuman yapılmalıdır. Çünkü bazı kanamaların ortaya çıkması mümkün olmaktadır. Cihazın ucunda yer alan metal pürüzlü topuzlar, saniyede yüzlerce devir halinde dönerek dövme olan kısmı zımparalar ve soyar. Bu yöntemi uygularken çok dikkatli olmak gerekir. Çünkü cilt yüzeyine aletin biraz daha bastırılması, ciltte kalıcı izlerin oluşmasına neden olur. Bu yüzden dermabrazyon işlemi tamamen yüzeysel uygulanması gerekir ancak bu da dövmeyi tam olarak çıkarmasına yeterli olmaz, geride silik bir görüntü kalır.

Dövme silme yöntemlerinden olan lazer ve dermabrazyon yöntemleri, özellikle cilt yüzeyinin derin kısmına işlenmiş olan dövmelerin silinmesinde, ciltte ciddi sorunlara neden olur. Dövmenin işlenmiş olduğu derinlik, kullanılan boyanın kalitesi ve aynı zamanda dövmenin boyutu gibi birçok faktörlere bağlı olarak seans ve ücret belirlenmektedir. Dövme sildirme yöntemlerinde bu durumlara dikkat etmeniz gerekir. Dövme sildirme yöntemlerinde geriye dönük yapılan mekanik bir müdahalenin cilt yüzeyinde kaçınılmaz izler ve özellikle cilt dengesinin de bozulması nedeniyle TCA-kimyasal peeling yöntemini uygulamayı zorunlu hale getirir.

Dövme Silme Kremleri ile Dövme Sildirme İşlemi

Bu tür dövme silme özelliğine sahip olan kremler, her ne kadar kimyasal peeling uygulaması adı altında satışa sunulsa da, asidin içeriğinde yer alan bileşenin dışında kimyasal maddeler kullanılarak, jel haline getirilen kremlerle uygulandığında tam olarak kimyasal peeling işlemi olmaz. İçeriğinde asit birleşen bulunsa da, cildi korumak hem deriyi sokmak hem de bakım yapmak gibi özelliklerin olduğunu söyler. Nemlendirici yağ ve bitki özlerinin kullanılması ile soyulma işleminin gerçekleştiğini söyleyen dövme silici kremler, aslında mikro ölçekte peeling etkisi ortaya çıkaracak bir forma dönüşmektedir. Saf asit formunun başka herhangi bir birleşikle karıştırılmaması ya da bir arada tutulması mümkün olmamaktadır. Bu durum hem asidin hem de yan birleşiklerin kimyasını bozan cilt yapısı hassasiyetine bağlı olarak birçok cilt sorunlarına neden olur. Dövme silme özelliğine sahip olan kremlerin içeriğinde yer alan asidin, deride hafif çaplı peeling etkisi meydana getiren maddelerin olması ve aynı zamanda cilt yapısına etki edememesi sonucunda herhangi bir işe yaramamaktadır. Lazer ya da TCA- kimyasal peeling dövme silme yönteminde, derinin soyulma işlemi sekiz ya da on ay arasında olmasına rağmen dövmeyi çıkarmayan bir kremin çıkarmasını beklemek çok da mantıklı sayılmaz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.