Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Dövme Silme Kremi Hakkında

Dövme, bazı insanların estetik açıdan daha güzel görünmek için, deri yüzeyine yapılan işaret, rakam, desen ve aynı zamanda desenlerin adıdır. Japonlar, Hintler, Amerika yerlileri ve Afrika daki bazı kabileler dövmeyi bir süs olarak yapılıyor olsa da, birçok toplumda dövmenin hastalıklara, kötü ruhlara karşı bir koruyucu olarak uygulanan bir tılsımdır. Bu toplumlarda yaşayan bireylerin sahip olduğu statünün, hiyerarşik bir yapının göstergesi olmaktadır. Mesela köle, efendi, işçi, asker gibi farklı statüde olan kişileri belli olması açısından yapılır.

Dövme Nasıl Silinir?

Çok uzun bir süre cilt yüzeyinde yer alan dövmenin silinmesi, çıkarılması ve aynı zamanda derinin eski haline geri dönmesi çok zor bir işlemdir. Bir anlık ve emin olmadan yaptırılan dövmeler, daha sonraki zamanlarda insanlar için pişmanlık oluşturmaktadır. Bu nedenle dövme yaptırmadan önce, eğer pişman olmayacaksanız dövme yaptırmanız gerekir. Daha önceki zamanlarda yaptırmış olduğunuz dövmelerden pişmansanız, sildirmek için birtakım yöntemler bulunmaktadır.

Dövme Sildirme Yöntemleri

Yaptırdığınız dövmeden kurtulmak isterseniz, birtakım dövme sildirme yöntemleri bulunmaktadır. Dövme yaptırdığınız zaman, dövme yapımında kullanılan boya yapısı, derinin ne kadar altına indiği ve cilt yapısının özellikleri gibi faktörler, dövmenin silinme sürecini de bir o kadar arttırır. Dövme sildirme süreci, dövme sırasında uygulanan boyanın cilt yüzeyinin ne kadar derine indiğine bağlı olarak değişir. Dövme sildirme işleminin çok sorunsuz bir şekilde gerçekleşmesi için, dövme sildirme yönteminin doğru bir şekilde tercih edilmesi en önemli faktör olmaktadır. Aynı zamanda dövme silme işlemini uygulayacak olan kişinin, cilt yüzeyinde çok hassas ve dikkatli davranması gerekir.

Ülkemizde son yıllarda vücudunun farklı yerlerinde yapılan dövmeden sıkılarak, sildirme işlemi talebi çok fazla artmaktadır. Dövme sildirme talebine bağlı olarak bazı güzellik ve klinik merkezleri de bu alanda hizmet vermekteler. Ancak dövme sildirme işlemini sadece doktorların yapması gerekir. Deri yüzeyinde ortaya çıkabilecek herhangi bir komplikasyonda, doktor anında müdahale edebilir, ama farklı yerlerdeki insanların tıbbi bilgisi olmadığı için müdahale etmede gecikebilirler. Böyle bir riskle karşı karşıya kalmamak için mutlaka bir doktorun dövme silme işlemini gerçekleştirmesine dikkat edin. Dövmenin çok kısa bir süre içerisinde silinmesini isteyen ya da ekonomik açıdan ücreti çok fazla bulan kişiler bu işlemden tamamen vazgeçmek zorunda kalıyorlar. Dövme sildirme yöntemleri ise,

Lazer İle Dövme Sildirme İşlemi

Daha önce yaptırmış olduğunuz dövme, cilt yüzeyinin bir ya da iki mm derinliğinde bulunan boyanın şekline dövme adı verilir. Doğal olarak dövmenin, deriden uzaklaştırılması için ciddi bir tedavi yönteminin uygulanması gerekir. Lazer ışınlarının deriyi yakması ve aynı zamanda dövmenin bulunduğu deri kısmındaki dokunun kurtularak dökülmesine yardımcı olan bir dövme sildirme yöntemidir. Lazerle dövme sildirme işlemi ile minimum altı ya da on seans uygulanan ve başarılı bir sonuç elde edilen bir yöntemdir. Ancak lazer işleminde boyanın daha az belirgin hale gelmesiyle birlikte, silmek daha zor bir hale gelmektedir. Genel olarak lazer ile dövme sildirme işleminde seanslar ayda bir kere olacak şekilde yapılıyor.

Dövme sildirme işleminin seans ücreti genel olarak 200 ile 400 TL arasında değişiklik göstermektedir. Aynı zamanda bu fiyat lazerin teknolojisine ya da uygulanan alanın ebatına göre bir değişiklik gösterir. Genel olarak toplamda bin beş yüz ya da üç bin lira arasında bir fiyatla çok büyük bir ebata sahip olmayan dövmeyi sildirebilirsiniz. Eğer dövmenin ebatı çok büyükse seans adedi ve fiyat buna bağlı olarak artış gösterir. Çok büyük olan dövmelerin çıkması da çok daha zor olmaktadır.

TCA – Kimyasal Peeling İle Dövme Sildirme İşlemi

Bir başka dövme sildirme yöntemi ise TCA- kimyasal peelingtir. Dövme sildirme işlemindeki en etkili yöntemler arasında yer alır. TCA peeling, triklorasetik asit olup, kısa bir ifade ile tca denir. Ülkemizde çok kısa bir zaman önce adı duyulmaya başlandı. Ancak Avrupa ülkelerinde, özellikle de Amerika da uzun süredir, çok sık bir şekilde kullanılan dövme sildirme tekniği olmaktadır.

Kimyasal peeling olarak bilinen TCA dövme sildirme yöntemi ile saf asit içeriğine sahip olan çözeltilerin kullanılması soncunda, dövmenin yer aldığı cilt yüzeyinde kimyasal yanık oluşturulur. Bu kimyasal yanık oluşturulduktan sonra, cilt yüzeyi yanarak tabakalar halinde soyulma işlemi yapılır. TCA asidin, yüzde kırk, yüzde elli, yüzde altmış ya da yüzde yetmiş gibi farklı oranlarda deriye sürülür. Deriye sürüldükten sonra üst deri belirli bir oranda yanar, deri yanmaya başladıktan sonra alttaki tabaka üste doğru çıkmaya başlar. Kimyasal peeling dövme sildirme yöntemi ile ilk üç seans, yani üç ay çok hızlı farklılık ortaya çıkmasa bile, ilerleyen zamanlarda dövme tamamen cilt yüzeyinden ayrılmaya başlıyor. Kimyasal peeling yönteminde sekiz ay gibi uzun bir tedavi süresi bulunur. İnsanların cilt türü özelliklerine göre derecelendirilen oranlarıyla kadınlar açısından güvenli bir dövme sildirme tekniği olmaktadır. Kimyasal peeling dövme sildirme yönteminin en avantajlı kısmı ise, evinizde kendinizin de uygulayabileceği bir işlem olmasıdır. Ancak bazı kurallara tam anlamıyla uymanız gerekir. Aksi durumda cilt yüzeyinde geri döndürülemez derecede ciddi yanıklar oluşabilir.

Dermabrazyon Yöntemi İle Dövme Sildirme İşlemi

Başka bir teknikle uygulanan dövme sildirme yöntemi ise Dermabrazyon işlemidir. Bu işlemde dövmenin bir kısmının donmasını sağlayacak bir şekilde püskürtme tekniği uygulanır. Aşındırıcı bir özelliği olan alet yardımıyla da derinin soyulması sağlanır. Dermabrazyon yöntemi uygulana cilt yüzeyine anında pansuman yapılmalıdır. Çünkü bu yöntemde bazı kanamalar ortaya çıkabilir. Aşındırıcı özelliği olan cihazın ucunda yer alan metal pürüzlü topuzlar, saniyede çok fazla dönüş gerçekleştirerek, cilt yüzeyini zımparalar ve daha sonra soyar. Bu lazer sildirme yönteminde çok dikkatli olunması gerekir. Çünkü cihazın çok uzun süre cilt yüzeyine uygulanması ciltte kalıcı izlerin kalmasına neden olur. Bu nedenle dermanrazyon yönteminde uygulanan cihaz, çok yüzeysel bir şekilde kullanılmalıdır. Ancak bu yöntem dövmenin tam olarak çıkmasını engeller, geride silik bir görüntü kalır. Dermabrazyon ve aynı zamanda lazer yöntemi, özellikle cildin çok derinine işlemiş olan dövmelerin silinmesinde, çok ciddi hasara neden olmaktadır. Dövmenin işlediği cilt derinliği, kullanılan boyanın kalitesi, rengi ve dövmenin boyutu gibi faktörlere göre, seans adedi ya da fiyat belirlenir.

Dövme Silme Kremi Hakkında

Dövme silme kremi, dövme yapılan bölgenin cilt yüzeyinin altında yer alan dövme mürekkebin yumuşatarak, cilt tarafından deri üstüne atılmasına yardımcı olan krem bileşenidir. Bu kremin cilt yüzeyinde reaksiyon yapma gibi bir riski bulunmaz ve aynı zamanda cildi de tahriş etmez. Sadece dövme mürekkebini yumuşatarak, ciltten tamamen atmasını sağlar. Dövmeyi silme özelliği olan kremler kimyasal peeling uygulaması adı altında piyasada satılmaktadır. Bu kremlerin içeriğinde yer alan asit birleşenin dışında bazı kimyasal maddeler kullanıldığı için tam olarak bir kimyasal peeling uygulamasından söz edilemez. Piyasada dövme silme ya da dövme silici krem olarak satılan ürünlerin kullanılması durumunda, çok fazla bir başarı sağlanamaz. Dövme silici özelliği olan kremin içeriğinde asidik birleşenler olsa da, cildi korumak, deriyi soymak ve aynı zamanda bakım yapma gibi özellikleri bulunmuyor.

Nemlendirici yağ ve aynı zamanda bitki özlerinin kullanılmasıyla birlikte, soyulma işleminin gerçekleştiği iddia edilen dövme silme kremi, genel olarak mikro ölçekte peeling etkisi oluşturacak bir yapıya dönüştürmektedir. Aynı zamanda saf asit formunun başka herhangi bir maddeyle karıştırılması ya da bir arada tutulması mümkün olmamaktadır. Bu durum ise hem asidin hem de yan birleşik maddelerin kimyasını da bozmaktadır. Bu maddeler cilt yapısı hassasiyetine bağlı olarak birtakım sorunlara neden olmaktadır. Dövme silici kremlerin içeriğindeki asidik yapısından ziyade, cilt yüzeyinde hafif çaplı peeling etkisi ortaya çıkaran maddelerin olması ve aynı zamanda her cilt yapısında aynı etkiyi göstermemektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.