Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Dövme Yarası

İnsanlar önem verdiği herhangi bir şeyin simgesini vücudunda taşımak ister. Bunun için dövme yaptırırlar. Dövmeyi bazı insanlar vücudunda herhangi bir kusuru örtmek amacıyla, estetik bir görünüme sahip olmak için de yaptırırlar. Ancak estetik bir amaçla yaptırılan dövme beraberinde bazı sorunları da getirir.  Dövme yapımından sonra ortaya çıkan yaraların doğru bakımı yapıldığı zaman hızlı bir şekilde iyileşme gösterir. Bu nedenle dövme yaraları için gerekli olan bakımın düzenli olarak yapılması gerekir.

Dövme Yarası Neden Olur?

yara

Estetik ya da farklı bir amaçla yaptırılan dövme sonrasında cilt yüzeyinde bazı yaralar ortaya çıkar. Çoğu insan bu yaraların, dövmeden kaynaklandığını düşündüğü için çok önemsemez. Dövmeden kaynaklanıyor da olsa mutlaka gerekli olan bakımın yapılması gerekir. Dövme yaraları daha çok dövme yapım aşamasından hemen sonra ortaya çıktığı için, insanlar yaralara çok müdahale edemez. Her dövme yapımı sonrasında herkeste ortaya çıkar. Ancak dikkat etmeniz gereken bazı durumlara uyarsanız, dövme yarası kısa bir süre içerisinde iyileşir. Dövme yaptırmak istiyorsanız ilk olarak hijyen kurallarına uygun çalışan iyi bir yere yaptırmanız gerekir.

Dövme yarasına neden olabilecek bazı durumlar bulunur. Bu durumlar,

  • Dövme yapımından hemen sonra ilk birkaç gün içerisinde çok ciddi bir şekilde yara ortaya çıkar. Dövme yapımı aşamasında iğneler deriye zarar verir. Bu nedenle cilt yüzeyinin enfeksiyon kapma tehlikesi daha yüksek olur. Dövme yarasını genel olarak en fazla 4 gün kadar, çeşme suyundan uzak tutmanız ve ıslatmamanız gerekir.
  • Eğer çeşme suyu dövme olan kısma temas ederse, suda yer alan mikrop ve virüsler sebebiyle, daha çok enfeksiyon kapmasına neden olur.
  • Dövmenin yapıldığı kısımlarda yer alan cilt yüzeyinde, iğnelerin çok fazla girip, çıkması sebebiyle, kısmen açık bir yara oluşumuna zemin hazırlar. Bu nedenle dövme yapılacak olan alanın ıslak olmaması gerekir. Dövme yapılacak alanı bakterilerden korumak için işlem öncesinde ve işlem sırasında mutlaka kuru tutun.

yara

  • Dövme sonrasında cilt yüzeyinde ortaya çıkan yaralarda sıvı oluşur. Bu sıvının kurutulması amacıyla havlu ya da peçete gibi malzemelerle yaranın sürekli kuru kalması sağlanır.
  • Dövme yaralarının neden olabilecek bir başka neden bilinçsiz bir şekilde kullanılan kremlerdir. Birine iyi gelen bir krem size iyi gelmeyebilir. Bunun için uzman bir kişinin tavsiye edebileceği kremi kullanabilirsiniz.
  • Dövme yaparken, dövme yapan kişiye asla müdahale etmemelisiniz. Hem cilt sorunlarına hem de yaraların daha fazla alana yayılmasına neden olabilirsiniz. Dövme sonrasında ortaya çıkan yaralara herhangi bir şekilde dokunmayın. Eğer kirli elle dokunursanız, yaranın daha fazla enfeksiyon kapmasına neden olabilir, iyileşme sürecini uzatabilirsiniz.
  • Dövme yaralarının tedavisi için kullanılan kremleri, kalın tabaka şeklinde sürmeyin. Bu durum dövme yarasının daha çok enfeksiyon kapmasına neden olur ve daha geç iyileşir.
  • Dövme yaralarının ortaya çıkmasının başka bir sebebi ise dövme yapan kişinin hijyen kurallarına dikkat etmemesi. Dövme yapımında kullandığı cihazı düzenli bir şekilde temizlememesi, cilt yüzeyine ön bir hazırlama aşamasını dikkatli bir şekilde yapmaması gibi faktörler yaraların oluşmasına neden olur.
  • Dövme yarası olan insanlar, tamamen iyileşinceye kadar denize girmemesi gerekir. Çünkü deniz suyu yaraların oluşumuna neden olur ve kapanmasını geciktirir.

Dövme Yaraları Nasıl Geçer?

Dövme yapımı sonrasında cilt yüzeyinde ortaya çıkan yaralar, yaklaşık olarak iki hafta sonra iyileşir. Bu süreç içerisinde cilt yüzeyine gerekli olan bakımın ve ilaç tedavisinin mutlaka yapılması gerekir. Dövme sonrasında oluşan yaraların kısa sürede kapanması için dövme bakımı ile ilgili kuralları yerine getirmeniz gerekir. Çünkü dövme yarasının enfeksiyon kapmaması için cilt yüzeyine bakım yapmalısınız. Dövme yapılırken, dövme yaptırılan yere çok fazla sayıda iğne girdiği için bu alanda açık yara ortaya çıkar. Daha sonra dövme yarası alanında kabuklanma oluşur.

Dövme yarasının kabuğunun yumuşak tutmak ve sertleşmesini önlemek için tavsiye edilen, güvenilir kremler kullanılmalı. Dövme işleminin ardından yaranın kabuğunu nemlendirmek için gerekli olan ilaçlar sürülür ve yaranın üstü streç filmle kaplanır. Bu uygulama ile dövme yarasında ortaya çıkma ihtimali olan enfeksiyonlar ve aynı zamanda dışarından yarayı olumsuz bir şekilde etkileyecek faktörler önlenir. Dövme işlemi sonrasında streç film dövmenin üzerinden alınır. Dövme yarasının tedavisi için ilk olarak ellerinizi yıkayın ve temiz bir şekilde nemlendirici kremi sürün. Bu nemlendirici kremlerin düzenli olarak kullanılması sonucunda enfeksiyon kapma riskini yarıya indirir. Kabuklanmanın kısa sürede geçmesine yardımcı olur. Dövme yapılan alan için tam bir koruma sağlar. Nemlendirici kremi genel olarak iki hafta süresince günde beş kere olacak şekilde sürmeniz gerekir.

yara

Dövme yaralarının iyileşme srecinde ortaya çıkan kabuklanmadan dolayı hafif bir kaşıntı olur. Ancak kaşıma amaçlı dövme yarasının üzerine oluşan kabuğa dokunmamanız ve oynamamanız gerekir. Kabuğu cilt yüzeyinden kopması için zorlamayın. Kullandığınız krem sonrasında kendi kendine on gün gibi bir süre sonrasında düşer.

Dövmenizi gösterme amaçlı arkadaşlarınızın dokumasına da izin vermeyin. Çünkü dövmenize dokunacak olan kişinin elleri temiz olmayabilir. Temiz olsa da kesinlikle dokunulmaması gerekir. Dövme yaptırdıktan ilk bir ay direkt olarak güneş ışınlarından uzak tutun. Çünkü güneşten gelen zararlı güneş ışınları dövme yaralarına zarar verebilir. Aynı zamanda ilk 15 gün boyunca denize ya da havuza girmemeniz gerekir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.