Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Dudağımda Hissizlik Var Ne Yapmalıyım?

Dudak hissizliği dudağınızın tamamında veya bir kısmında görülebilir. Bu hissizlik dudaklarda uyuşma olarak kendisini gösterir. Dudaklarda hissizlik oluşumu bazı çevresel faktörlere dayanabilirken bazen de hastalıklar nedeniyle ortaya çıkabilir. Ortaya çıktıktan sonra bu hissizlik kısa süreli veya uzun süreli olarak devam edebilir. Ancak kalıcı hale gelmesinden önce hissizlik nedeni belirlenmeli ve buna uygun bir tedavi uygulanmalıdır. Bu yazımızda ise sizlere dudağınızda hissizliğe sebep olabilecek nedenlerden ve uygulanması gereken tedavi yöntemlerinden bahsedeceğiz.

Dudakta Oluşan Hissizliğin Nedenleri Nelerdir?

Dudak

1. Zayıflamış Kan Dolaşımı

Dudakta hissizliğe sebep olan en sık görülen nedenlerden birisi kan dolaşımının zayıflamasıdır. Dolaşımın zayıflaması durumunda dudağın çevresinde bulunan kan damarları daralır ve dudağa uyuşukluk hissi uyandırır ve dudağın çevresinde karıncalanma hissedilir.

2. Alerji

Dudağı hissizleştiren bir diğer yaygın sebep ise alerjidir ve genel olarak bir içecek veya yiyeceğe karşı oluşturulan alerjidir. Bir şeyler tüketildikten sonra dudakta şişme ve karıncalanma hissi oluşmuş ise alerji oluşma ihtimali yüksektir. Bu uyuşmalar birkaç dakika sürebilir. Ancak büyük çaplı uyuşmalar saatlerce devam edebilir. Bu geçici türdeki uyuşmalara sebep olabilecek maddeler arasında genel olarak kadınların sıkça kullandıkları dudak koruyucuları ve ruj gibi renk veren kimyasal maddeler bulunur. Bunların kullanımı ile alerji oluşumu gözleniyor ise kullanımından derhal vazgeçilmelidir.

3. Streslenme

Kaygı ve stres yüzünden solunum hızlanır ve daha derin gerçekleşir. Bu tip bir solunum ile kandaki karbondioksit yoğunluğu azalır ve kişide anksiyeteyi yükseltir. Böylece kişinin el, ayak ve dudaklarında uyuşma meydana gelir. Bazı durumlarda ise dudaklarda seğirme oluşabilir.

4. Hassaslaşma

Dudaklarımız da cildimizin geri kalanı gibi sıcaklığa ve nemini kaybetmeye karşı belirli tepkiler verir. Aşırı sıcak içeceklerin tüketilmesi ile dudaklarda hissizleşme meydana gelebilir. Ayrıca aşırı soğuk bir şeylere maruz kalınması durumunda dudaklarda büzüşme olur  ve genellikle uyuşur. Bu uyuşma kısa süreli durumlar için rahatsızlık vermeyebilir ancak uzun süreli uyuşmalar çok daha ciddi sorunlara yol açabilir.

5. Mineral Eksikliği

Kişinin kan değerlerinin belirli seviyelerin altında olması vücutta belli başlı problemlere sebep olur. Kandaki potasyum, fosfor ve sodyum seviyeleri olması gereken seviyenin altına inerse kanda kimyasal bir dengesizlik oluşturur ve bu durum sızlama, şişme, karıncalanma veya uyuşmaya neden olabilir. Bu sorunlar göz, kulak, el, ayak veya dudaklarda görülebilir.

6. Hastalıklar

Bazı hastalıklar dudaklarda uyuşmalara sebep olabilir. Bunlardan biriside raynaud sendromudur. Bu sendrom genel olarak burun, kulak, dudak, ayak ve parmaklarda bulunan kan damarlarının daralması ile ortaya çıkar. Böylelikle kan akışı zayıflar ve bu bölgelerde uyuşmaya meydana gelebilir.

7. Deniz Ürünü Zehirlenmesi

Denizlerden toplanan küçük balıklar bünyelerinde su altı bitkilerinden gelen birçok toksini biriktirir. Bu toksinlerin vücuda alınması ile vücutta zehirlenme meydana gelir. Bu zehirlenme dudaklarda uyuşmaya sebep olur. Ayrıca bu küçük balıklarla beslenen büyük balıkların tüketilmesi ile vücutta bu uyuşmanın meydana gelmesinin yanında halüsinasyon da oluşabilir.

8. Geçici İskemik Atak

Geçici iskemik atak beyne giden kanın geçici olarak kan pıhtısı sebebi ile durmasına denir ve bu inmenin öncüsü olarak kabul edilir. Bu ataklar normal inmelere benzer olup kalıcı değildir. Bu atağın belirtileri arasında vücudun bazı uzuvlarında ve dudaklara uyuşmalar yer alır.

Dudakta Oluşan Hissizlik Nasıl Geçer?

Dudak

  • Soğuk havalar yüzünden dudakta meydana gelebilecek olan uyuşmayı önlemek için vazelin kullanılmalıdır. Vazelin soğuya karşı koruyarak uyuşma oluşumunu önler. Vazelin yerine dudak kremi de kullanılabilir.
  • Dudaklarda uyuşma belirli bir ilacın kullanılması ile ortaya çıktıysa bu ilacı kullanmaya doktorunuza danışarak ara verebilirsiniz. Böylelikle dudaktaki uyuşmanın sebebinin bu ilaç olup olmadığını görebilirsiniz. Eğer ki uyuşma ilacın kullanımını bırakmanız ile geçiyor ise doktorunuzdan ilaç ile aynı etkiyi veren başka bir ilacı talep edebilirsiniz.
  • Alerjiye sebep olabilecek besinlerden uzak durun. Bu besinler vücutta bir çeşit alerjik reaksiyona sebep olacağı için bunlardan uzak durmanız dudaklarınızdaki uyuşmayı önleyecektir.
  • Bunlarla uyuşmanız geçmiyor ise en erken zamanda bir nöroloji uzmanına giderek muayene olmanız gerekir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.