Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Dudak Kenarında Yara Neden Olur?

Dudak yaraları dudağın üstünde ülser, şişlik ya da kabarcıklar ile kendini gösterir. Bu yaralar kabuk bağlayabilir, kanama yapabilir ya da dudak yüzeyini deforme edebilir. Dudak yaralarının kırmızı şişliklere ya da tahrişlere yol açtığı görülür. Genellikle ciddi bir sebebi olmayan bu yaralar sık sık kendini tekrarlayabilen basit sebeplerden dolayı ortaya çıkar.

Dudak yaralarına travma, dudağı ısırma, sıcak besinlerin tüketilmesi gibi sebepler yol açabilir. Herpes simpleks adı verilen bir uçuk virüsü sebebiyle de bu yaranın ortaya çıkması, bir başkasına bulaşması ve kendini tekrar etmesi muhtemeldir. Diğer yandan aftöz ülser adı verilen aftlar genellikle herkeste görülür. Her ne kadar nadir de olsa bu durumun kanseri işaret ettiği zamanlar da bulunur. Dudak yaralarının acil bir şekilde iylleştirilmesi gerekmez. Fakat yutma güçlüğü, solunum sorunları ve yüksek ateş gibi belirtilere sahip olan bir dudak yarasına sahip olmanız halinde acil servise gitmeniz gerekir. Diğer yandan sizi huzursuz eden ya da uzun bir süre boyunca geçmeyen yaralar söz konusu olduğu takdirde de bir doktora görünmeniz gerekir. Stres, viral enfeksiyonlar, ağız protezleri ya da diş aparatları, deri iltihabı, folat ya da B12 vitamini eksikliği, bağışıklık sistemi sorunları ve hemofili ya da buna benzer kanama bozuklukları da dudak yaralarına yol açabilir.

Ağız yaraları kaşıntı, ağız kuruluğu, küçük şişlikler, yanma hissi, kanama, şişme, sıcaklık, kızarıklık, hassasiyet ve gerginlik gibi belirtilere sahip olabilir. Diğer yandan ağzın dışında burun tıkanıklığı, baş ağrısı, kendini kötü hissetme, aşırı susama, baş dönmesi, vücut ağrıları ve lenf nodlarında büyüme gibi sorunlar da ağız yarası belirtisi olabilir.

Genellikle ciddi olmayan dudak yaraları, kimi zamanlarda ciddi hastalıkların habercisi olabilir. Bu durumun tedavi edilmemesi halinde ise kalıcı ve ciddi hasarların ortaya çıkması da mümkün olur. Bu sebeple bu komplikasyonların giderilmesi büyük önem taşır. Aksi takdirde şiddetli ağrı ve rahatsızlık, deri enfeksiyonları ve ülseri, enfeksiyonun yayılması, kanserin yayılması ya da organ disfonksiyonu ve yetmezliği gibi durumlar ortaya çıkabilir.

Dudak Kenarındaki Yara Tedavisi Nasıl Yapılır?

Dudak yaralarının görüldüğü üzere birçok farklı çeşidi bulunur. Buna bağlı olarak yapılacak olan tedavi de değişiklik gösterir. Doktorlar hastalığa sebep olan durumu tespit ettikten sonra ilaç yazar ve buna göre tedaviyi başlatır. Diğer yandan şimdi sizlere bitkisel tedavi yöntemlerini kullanarak neler yapabileceğinizden bahsedelim.

1. E Vitamini Yağı

Dudak etrafında yer alan yaralara E vitamini yağı sürerek yaranın daha çabuk geçmesini ve aynı zamanda dudaklarınızın pürüzsüz ve daha parlak olmasını sağlayabilirsiniz. Doğrudan yaraya sürülebilen bu yağı kullanmak yerine dilerseniz eczanelerde satılan E vitamini kapsüllerini de kullanmayı tercih edebilirsiniz.

2. Zeytinyağı

Akne sebebi ile ortaya çıkan yaralara sürebileceğiniz bir diğer şey ise zeytinyağıdır. Günde iki defa sürerek hassasiyet ve ağrıyı dindirebilirsiniz. Fakat bu işlemi gerçekleştirdikten sonra yarım saat boyunca bir şey yiyip içmemenizde fayda var.

3. Aloe Vera Jeli

Cilt yaraları söz konusu olduğu zaman akla gelen ilk doğal tedavi yöntemlerinden biri olan aloe vera bitkisi, jeli ile birlikte etkisini oldukça iyi bir şekilde gösterir.

4. Bal ve Limon

İki çay kaşığı kadar bal ile bir çay kaşığı kadar limonu karıştırarak yaranın üzerine sürebilir ve on dakika boyunca beklettikten sonra yıkayabilirsiniz. Balın organik, limonun taze sıkılmış olması önem taşır. Diğer yandan limon, açık yaraları yakar.

5. Dudak Kremi, Bebek Yağı ve Vazelin

Ilık bir suya sokacağınız temiz bir bez parçasını, suyunu sıkmadan dudaklarınızın üzerine koymalı ve soğuyana dek bekletmelisiniz. Daha sonra bezi tekrar suya batırmalı, sıkmalı ve parmaklarınız ile basınç uygulayarak dudağınızın üzerinde hareket ettirmelisiniz. Daha sonra ise soğuk suyla ıslatacağınız bezi dudağınızda birkaç saniye kadar bekletebilirsiniz. Beraberinde parmak uçlarınızla hafifçe vurarak dudaklarınızı kurutabilirsiniz. Bu işlemlerin ardından yapmanız gereken şey ise ince bir tabaka halinde vazelini 20 dakika boyunca dudaklarınızda bekletmek olur. Son olarak ise nemlendirici dudak kremi sürebilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.