Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Dudak Şişkinliği

Dudak şişliği, dudak dokusunda herhangi bir sebepten dolayı bir miktar sıvının birikmesiyle ortaya çıkan bir durumdur. Vücudumuzda bulunan ve işlevi açısından çok önemli bir etkisi olan dudak dokusunda farklı sebeplerden dolayı şişme durumu ortaya çıkabilir. Herhangi bir sebepten dolayı dudak dokusunda meydana gelen şişme durumu çok önemli bir durum değildir. Ama bazı durumlarda dudak şişmesiyle birlikte nefes darlığı yaşıyorsanız bu ciddi bir dudak şişmesi durumu olabilir, bu nedenle bu tür durumları yaşarsanız doktorunuza başvurmanız gerekmektedir. Herhangi bir sebepten dolayı dudakta meydana gelen yaralanmalar, enfeksiyonlar, mikrop kapması ve birtakım alerjik sebeplerden dolayı ortaya çıkmaktadır.

Dudak Şişkinliği Neden Olur?

Dudak dokusunun çok hassas bir yapıya sahip olması sebebiyle çok hafif bir darbeden dolayı bile şişme durumu ortaya çıkmaktadır. Dudak dokusunda meydana gelen şişme durumunun birçok sebebi vardır. Bu sebepler,

 1. Alerji

dudak alejisi

Dudak dokusunda meydana gelen şişliklerin sebeplerinden birisi dudak alerjisidir. Dudak alerjisi eğer herhangi bir besine karşı alerjiniz varsa, vücudunuzun reaksiyon gösterdiği yiyecekten dolayı dudağınızın şişme durumu ortaya çıkar. Dudak alerjisi ya alerjisi olduğu yiyeceği tüketmesi sonucunda ya da alerji yapan yiyeceğin dudağa değdirilmesi sonucunda ortaya çıkar. Alerjisi olunan yiyecekler tüketildiğinde dudak dokusu biraz şişer. Dudak dokusunda görülen şişmenin alt yapısının oluşturan dudak alerjisinin birtakım türleri vardır. Bu türler,

 • Gıda Alerjisi : Dudak dokusunda meydana gelen alerji türleri arasında en yaygın ve en sık görülen alerji türüdür. Gıda alerjisi, birtakım yiyeceklere karşı vücudun daha duyarlı olmasından dolayı alerji durumu ortaya çıkmaktadır. Herkesin metabolizmasının reaksiyon gösterdiği yiyecekler farklıdır ama genel olarak alerji yapma kapasitesine sahip birtakım besinler bulunmaktadır. Alerji yapma özelliğine sahip bu besinler, yumurta, laktoz, balık, süt, zeytin ve soya gibi besin gıdaları bulunmaktadır. Vücudunuzun hangi besinlere karşı reaksiyon oluşturduğunu öğrenmek isterseniz, doktorunuzun sizi alerji testi yapılmasına yönlendirmesi gerekmektedir.
 • Lateks Alerjisi : İçeriğinde papatya ve sütleğen bitkilerden çıkarılan süte benzeyen bir maddedir. Bitkinin kesilen kısmından çıkar ve hava ile temas ettiği anda katılaşmaya başlar. Lateks karmaşık bir sıvı grubundan oluşmaktadır ve içerisinde şeker, yağ, sakız, protein, nişasta, alkaloid, tanin, reçine gibi birçok madde bulunmaktadır. Lateksten üretilen kumaş çeşidi de bulunmaktadır. Lateks içeren maddelerin insan vücuduyla temas etmesi halinde lateks alerjisi ortaya çıkmaktadır. İçeriğinde lateks maddesinin bulunduğu ürünlerin vücuda temas etmesi durumunda, vücutta ciltte kızarıklık, kaşıntı, sulanma ve kabuklanma gibi reaksiyonlar görülmektedir.
 • Polen Alerjisi : İnsanlarda özellikle sonbahar ve ilkbahar dönemlerinde birtakım bitkilerde bulunan polenlerin havayla teması halinde birtakım insanlarda alerjik reaksiyona neden olmaktadır. Polen alerjisi durumunda insanlarda hapşırma, burnun akması, öksürük, nefes darlığı ve kaşıntı gibi reaksiyonlar ortaya çıkmaktadır.
 • Kozmetik Alerji : Birçok kozmetik ürünlerinin içerisinde bulunan birtakım kimyasal maddeler insanlarda kozmetik alerjilerin ortaya çıkmasına sebep olmaktadır. Dudak şişmesi durumuna özellikle dudak nemlendiricisi ya da rujlar neden olmaktadır.

2. Vitamin Eksikliği

vitamins

Dudak dokusunda şişmenin meydana gelme sebeplerinden birisi de insan vücudunda belirli bir oranda ve günlük olarak alınması gereken vitaminlerin eksikliğidir. İnsan vücudu her gün belirli bir oranda vitaminlerin alınması gerekmektedir, insan vücudunun bu vitaminler günlük olarak karşılayamaması durumunda dudak dokusunda şişme durumu ortaya çıkmaktadır.

3. Güneş Yanığı Ya Da Dudak Çatlaması

dudak%20çatlakları%20için

Özellikle kış ve sonbahar aylarında insanların dudakları havaların soğuk olmasından dolayı çok çatlamalar görülmektedir. Dudak dokusunda meydana gelen çatlamalar genelde dudakların yalanmasından, uzun süre güneşte kalma ve havanın soğuk olmasından dolayı oluşmaktadır.

4. Uçuklar

ucuk-nasil-gecer

Genellikle dudak dokusunda görülen uçuklar, vücudun diğer kısımlarında da nadiren ortaya çıkmaktadır. Uçuk adı verilen bu cilt sorunu dudak dokusunda sıvı dolu kabarcık olarak başlangıç şekli vardır, daha sonra bu kabarcığın şişliği inerek, iyileşme sürecinde kabuk haline gelir. Uçuk dudak şişliği sebepleri arasında en çok görülen bir cilt rahatsızlığıdır.

5. Enfeksiyonlar

enfeksiyon

Dudak dokusunda şişlik durumunun olmasının en sık görülen sebeplerinden biri de dudakta meydana gelen çeşitli enfeksiyonlardır. Mantar, virüs v çeşitli enfeksiyonlar dudak dokusundaki şişliğe neden olmaktadır, özellikle dudaklarınız çatlamış durumdaysa daha fazla enfeksiyonun oluşmasına neden olur. Bu nedenle dudaklarımız çatlamış durumdaysa, enfeksiyon, mantar gibi cilt rahatsızlıklarına sebep olmamak için nemlendirmemiz gerekmektedir.

6. Anjiyoödem

dudak-yarilmasi

Böcek ısırıklarında ya da tarımda kullanılan zirai ilaçlara insan vücudunda meydana gelen birtakım reaksiyonlardan biridir. Bu tür durumlarda cilt, dudak ve dili şişme durumunun ortaya çıktığı gözlemlenmiştir.

7. Dudağı Yaralama

ust-dudak-sismesi-ve-alt-dudak-sismesi-neden-olur-nasil-gecer-3

Herhangi bir sebeple küçük ya da büyük şiddette darbelere maruz kalınması sonucunda dudağın yarılma durumu meydana gelir. Dudak dokusunun yarılma durumunda şişlik oluşur.

8. Değişen İklim Koşulları

iklim%20kuşakları

Havaların çok ani ısı değişiminden dolayı dudak dokusunda birtakım şişlikler meydana gelmektedir. Sıcaklık arttığı zaman dudak dokusu çok kurumaktadır, aynı durum çok soğuk havalarda da dudak dokusunun kurumasına yol açar. Dudak dokusunun kuruması nedeniyle kanama ya da şişme gibi bir durumlar ortaya çıkmaktadır.

Dudak Şişliği Nasıl Geçer?

İnsanların dudak dokusunda meydana gelen şişliğin birçok sebebi vardır, yani dudak şişliğine neden olan birçok sebep bulunmaktadır. Önemli olan dudak şişliğini fark ettikten sonra onun tedavisi için yapacaklarınızdır. İnsanların dudak dokusunda meydana gelen şişliğin sebebi vitamin eksikliği ise, günlük olarak belirli bir oranda vitamin alımınıza dikkat etmeniz gerekmektedir. Eğer dudak şişliğiniz diğer farklı sebeplere dayanıyorsa doktorunuzun tavsiye ettiği ilaçları kullanarak, ilaç tedavisi uygulayabilirsiniz. İnsanların dudak dokusunda meydana gelen şişlik durumunu tedavi edebilmek için birtakım yöntemler vardır, bu yöntemler,

 • Soğuk Kompres : Dudak dokusunda farklı sebeplerden dolayı şişme durumu görülür, dudağınızın şiştiğini fark ettiğiniz anda soğuk kompres uygulaması yapmanız gerekmektedir, bu durum dudak dokusunun şişliğini kontrol altına almaktadır ve varsa acısını biraz da olsa geçirmektedir. Bu yöntemi uygulayabilmeniz için, bir havlu ya da ince bir bezin içerisine birkaç adet buz küpleri ya da dondurucuda buzlu halde bulunan herhangi bir yiyeceği sararak, şiş olan dudak dokusuna beş ya da on dakika boyunca kompres şeklinde temas ettirebilirsiniz. Buz küplerini ya da dondurucuda buz tutmuş olan herhangi bir yiyeceği direkt şiş olan dudak dokusuna temas ettirmeyin, çünkü bu durum buz yanığa neden olabilir. On dakika ara verdikten sonra tekrar dudak dokusuna kompres şeklinde uygulama yaparak şişliğin inmesine yardımcı olabilirsiniz.
 • Sıcak Kompres : Dudak dokusunda meydana gelen şişliğin inmesine yardımcı olabilmesi için soğuk kompres uygulamasında olduğu gibi sıcak kompres uygulaması da yapılabilmektedir. Dudak dokusunda ortaya çıkan kan akışı artacaktır ve böylece kan toplanmasını engelleyecektir. Sıcak kompres uygulamasında en son aşamada şişlik ve iltihap azalacaktır. Sıcak kompres uygulamasını yapmak için sıcak suya bir havluyu ya da ince bir bezi batırarak şiş olan dudağa, beş, on dakika boyunca kompres yapılır. Sıcak kompres uygulamasını yapacağınız zaman suyun dayanabileceğinizden daha sıcak olmamasına dikkat ediniz.
 • Aleoevera : Aleovera bitkisi hem cildi nemlendirmede çok başarılı hem de iltihap önleme konusunda da çok başarılı bir bitkidir. Aleovera bitkisini ya da jelini şiş olan dudak dokusuna uyguladığınız zaman şişliğe iyi gelecektir. Bu uygulamada aleovera jelini dudağınıza sürdükten sonra acıtmayacak şekilde hafif masaj yapmanız gerekmektedir. Bu uygulama hem şiş olan dudak dokusunun inmesini sağlayacak hem de iltihabı alarak, acısına son verecektir.
 • Zerdeçal : Şiş olan dudak dokusunu tedavi etme yöntemlerinden biri zerdeçaldır. Zerdeçal iltihaplarla ve mikroplarla baş etme ve onları önlemede etkili bir rol oynamaktadır. Bu uygulamada bir çay kaşığı zerdeçal, biraz soğuk su ile karıştırıp şiş olan dudak dokusuna pamuk yardımı ile sürünüz ve bir süre kuruması bekledikten sonra su ile yıkayınız. Bu tedavi yöntemini günde iki kere daha tekrarlayınız. Zerdeçal iltihabı yok edecektir.
 • Tuz : Dudağın şişme durumu herhangi bir şekilde ortaya çıkan kesik nedeniyle olmuşsa, bu şişme şekline tuz iyi gelmektedir. Bu tedavi yönetiminde bir yemek kaşığı tuzu biraz ılık suda eritin, bir parça pamuk yardımı ile dudağınıza uygulayın. Tuzun içinde bulunan mineraller nedeniyle dudağınız yanacaktır ama sürdükçe yanma hissi azalacaktır. Tuz enfeksiyon önleyici bir tedavi yöntemidir.
 • Bal : Birçok faydayı içinde bulunduran besleyici bir besin olan bal iyileştirme özelliğine sahip olarak etkili bir rol oynamaktadır. Bu tedavi yöntemini denemek isterseniz, pamuğu bir çorba kaşığı bala batırarak şiş olan dudağınıza sürebilirsiniz. Balı şiş olan dudağınızı sürdükten sonra yirmi dakika boyunca pamuğu bekletiniz, daha sonra şiş olan dudağınızı su ile yıkayınız. Bu tedavi yöntemini günde iki, üç kere şiş olan dudağınıza uygulayınız. Bu tedavi yöntemi ile şiş olan dudağınızın enfeksiyonu, iltihabı hem yok olacaktır hem de dudaklarınız doğal bir besinle nemlenecektir.
 • Çay Ağacı Yağı : Dudak şişliğinin geçmesinde etkili olan yöntemlerden biri de çay ağacı yağıdır. Bu tedavi yönteminde dikkat edilmesi gereken bir durum vardır, çay ağacı yağını şiş olan dudağınıza direkt olarak uygulamayın, başka bir yağ ile karıştırarak kullanın. Çünkü direkt temas ederseniz, cildinizi yakma ihtimali var, bu sebeple başka bir yağ ile mutlaka karıştırıp da kullanınız. Dudağınızın şişme durumunda çay ağacı yağını başka bir yağ ile karıştırarak dudağınıza sürebilirsiniz ama herhangi bir yanma, rahatsızlık olma durumunda hemen dudağınızı yıkayınız.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.