Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Dudak Titremesi Neden Olur, Nasıl Geçer?

Her insanda bazı zamanlarda ortaya çıkan dudak titremesi, ani hareketlerle dudağın kasılması sonucunda ortaya çıkar. Dudak titremesi alt ya da üst dudakta, bazen de her ikisinde görülür. Genel olarak stresten kaynaklanan, aşırı yorgunluk, çok fazla kafein içeren besinlerin tüketilmesi, potasyum minerali ya da vitamin eksikliği gibi birçok farklı sorundan meydana gelir. Birkaç dakika içerisinde tamamen geçse bile, bazen birkaç gün sürebilir. Dudak titremesinin geri planında ciddi bir sebep olmaz, ancak uzun süreli olduğu zaman can sıkıcı bir hale gelir. Bebeklerde ve çocuklarda da dudak titremesi görülür. Dudak titremesinin yanı sıra, eğer farklı şikayetlerde yaşıyorsanız altında yatan sebebin belirlenmesi için bir doktora başvurmanız gerekir.

Dudak Titremesinin Sebepleri Nelerdir?

DUDAK TİCM49XR

Dudak çevresinde kaslar ani bir şekilde kasılır ve bunun sonucunda dudak titremesi meydana gelir. Bazı durumlarda dudak titremesi çok hızlı olduğu için fark edilmez. Ancak uzun sürekli olan dudak titremesi fark edilir. Dudak titremesinin ortaya çıkmasında bazı sebepler bulunur. Bu sebeplerin ilk sırasında yüz felci gelir. Yapısal faktörlere bağlı olarak bazı insanlarda yüz felci olabilir. Ciddi bir sağlık sorunu olan yüz felcinde dudak titremesi daha çok görülür. Aynı zamanda yüzde şişkinliğin oluşması ve göz kapağının düşmesi gibi şikayetler de ortaya çıkar.

Dudak titremesinin bir başka sebebi ise, esansiyel ve histerik titreme olabilir. Bazı ilaçların kullanımı sonucunda yan etki olarak dudak titremesi meydana gelir. Dudak titremesinin altında yatan sebep vücuttaki histerik titreme ise aynı zamanda kas kasılmasına da neden olur. Yüz spazmı, dudakta titremeye yol açan sebepler arasında yer alır. Yüz spazmı görülen hastalarda, dudak titremesi yüz sinirini sıkıştıran bir tümör nedeniyle olur.

Dudak titremesindeki en önemli sebeplerden birisi de parkinson hastalığıdır. Parkinson hastalığı daha çok nörodejeneratif etkiye sahip bir hastalık olduğu için motor fonksiyonlarında ciddi tahribata neden olur. Parkinson hastalığında dudak titremesi her iki dudağı da belirli bir oranda etkiler. Bu hastalığın ilerleyen aşamalarında dudak titremesi uyurken, yemek yerken ve konuşurken olur. Hipoparatiroidizm, yani paratiroid bezinin az çalışması parathormon hormunu az üretilmesi anlamına gelir.

Bu durum dudak titremesinin ana sebeplerinden biri olarak kabul edilir. Hipoparatiroidizm gibi bir durumda insan vücudunda kalsiyum ve fosfor mineralleri değerinde bir dengesizlik olur. Vücutta bulunan kalsiyum oranı düşer ve fosfor oranı da buna bağlı olarak artar. Bu durum da vücutta yaşanan bazı değer değişimleri dudak titremesine yol açar.

Dudak Titremesi Nasıl Geçer?

dudak titremesi

Dudak titremesi gibi bir durum uzun süreli ve rahatsız edici bir halde geldiyse, birtakım tedavi yöntemlerini uygulayabilirsiniz. Bunun için ilk olarak bir nöroloji uzmanına başvurun. Dudak titremesi sorunu kalıcı olarak yok etmek için altında yatan temel sebebi tespit etmek çok önemli. Eğer tik bozukluğu gibi bir problem yaşıyorsanız, bunun için herhangi bir tedaviye ihtiyaç duyulmaz. Çünkü ciddi bir problem olarak görülmez ve ilerleyen zamanlarda kendi kendine geçer. Dudak titremesinin çok sık ortaya çıkmasını engellemek amacıyla bazı önlemler alabilirsiniz.

Özellikle kafein içeriği çok yüksek olan içeceklerin tüketimini azaltarak başlayabilirsiniz. Aynı şekilde alkollü içeceklerin de tüketimini sınırlamanız gerekir. Mutluluk hormonu diye nitelendirilen çikolatayı da belirli bir süre kısıtlamanız dudak titremesi tedavisinde önemli bir yer tutar. Dudağınız titrediği zaman sıcak ve ıslak bir bezi temas ettirerek, dudağınıza uygulayın. Hem ruh halinizi hem de bedeninizi büyük ölçüde rahatlatan yoga, meditasyon ya da stres giderici diğer egzersizleri düzenli bir şekilde yapabilirsiniz.

Bu tür stres giderici egzersizler yaşamınızın bir parçası olmalı. İyi bir uyku düzenine sahip olmak ve her gün 8 saat uyumak dudak titremesinin geçmesinde önemli bir alışkanlık. Sağlıklı beslenerek, vücudun belirli bir oranda ihtiyaç duyduğu vitamin, mineral ve proteini her gün karşılamak da dudak titremesinin geçmesine yardımcı olur.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.