Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Dudak Yarılması Neden Olur, Nasıl Geçer?

Özellikle kış aylarında çoğu kişi dudak yarılması durumu ile karşılaşır. Dudaklarda meydana gelen bu yarılma ve çatlamaların birçok sebebi bulunur. Bu sebeplerin çoğu çevresel faktörler olurken bir kısmı kronolojik olabilir. Bu sebeple biz de sizlere bu yazımızda dudak yarılmasına neden olan etkenlerden ve dudak yarılması durumu ile karşılaştığınızda uygulamanız gereken yöntemlerden bahsedeceğiz.

Dudak Yarılmasının Nedenleri Nelerdir?

Dudak Yarılması

1. Mevsim Koşulları

Dudakların sık olarak yarılmasına mevsim koşulları sebep olur. Özellikle kuru ve soğuk havalarda dudaklarda yarılmalar çokça meydana gelir.

2. Kullanılan Kimyasallar

Günlük hayatta kullandığımız birçok madde içerisinde çok çeşitti kimyasallar bulundurur. Bu kimyasalların vücudumuza birçok çeşit zararı bulunur. Örneğin kadınların sıkça kullandıkları rujun içerisinde bulunan propil gallat adlı kimyasal dudaklara temas ettiğinde alerjiye sebep olabilir ve bu da dudakta yarılmaya neden olabilir. Ayrıca diş macunlarının içerisinde bulunan guaiazulene adlı kimyasal madde dudağa temas etmesi ile burada yarılmaya sebep olabiliyor. Son olarak çoğu kişinin kullandığı dudak bakım kremlerinde bulunan kimyasallar bazı kişilerde dudak çatlamasına yol açabilir.

3. Alerji

Birçok insanın belirli şeylere karşı alerjisi olabilir. Çoğu zaman tüketilen kutu içecekler veya konserve kutulardaki metaller kişide alerjiye sebep olabilir. Bunlar dudakla temas ettiği zaman dudakta çatlar. Ayrıca tüketilen asitli meyvelerden elde edilen sularda hassas cilde zarar verebilir. Bu da bir çeşit alerji olup vücudun oluşturduğu bir tepkidir. Ağız yolu ile tüketim gerçekleştiğinden dudaklarda yarılma olur. Bunların dışında B12 vitamin ilacı kullanan kişilerin kobalt maddesine karşı alerji oluşturmuş olabilirler. Rüzgarlı veya güneşli ortamda ortaya çıkan dudak yarılması da bu yüzdendir.

4. Kullanılan İlaçlar

Kullanılan bazı ilaçların yan etkileri dudakta yarılmanın sebebidir. Tansiyon ilacı olan propranolol ve psikiyatri alanında kullanılan bazı lityum içerikli ilaçlar bireyde dudak yarılmasına sebep olabilir.

5. Hastalıklar

Bazı hastalıklardan dolayı dudaklarda yarılma gerçekleşmesi muhtemeldir. Örneğin sedef hastalığı nadiren de olsa dudakları etkileyebilir. Bu etkileme dudaklarda oluşan yarılma ile kendini gösterir, ileri düzey yarılmalar gözlemlenebilir. Ayrıca bağışıklık sistemi içerisinde belirli problemler yaşamış olan kimseler güneşe karşı edindikleri hassasiyet sebebi ile dudaklarında bolca yarılma gözlemleyebilir.

Horlama sorunu bulunan kişilerde büyüyen bademcikler, uyku apnesi veya geniz eti dudaklarda çatlamalara yol açabilir. Bunların dışında dudak yarılmasına sebep olan bir diğer hastalık ise hipotiroid hastalığıdır. Bu tiroid bezlerinin düzgün çalışmaması yüzünden ortaya çıkar ve dudaklarla beraber vücutta birçok yeri etkiler. Dudaklarda yaptığı etkilerden birisi de dudakların yarılmasıdır.

6. Susuzluk

Vücudun en temel ihtiyaçlarından birisi olan suyun eksikliğinde vücutta birçok yer zarar görür ve bunlar arasında dudaklar da yer alır. Dudaklar susuz kaldığı zaman kuruyarak diriliğini kaybeder ve kendini eskisi gibi yenileyemez. Böylece dudaklarda yarılmalar meydana gelir.

7. Dudakların Yalanması

Çoğu kişinin günlük olarak tekrarladığı hareketlerden birisi dudakları yalamaktır. Dudakların sıkça yalanması buraların aşınmasına sebep olur. Aynı zamanda dudaklarını çiğneyen kişilerde de bu durum gözlemlenir. Dudaklar bu süreçte tükürükteki sindirim enzimleri ile etkileşime girer ve bu bölgede tahriş oluşur. Böylece zamanla buralarda yarılmalar meydana gelir.

8. Güneş Işınları

Güneş ışınlarına doğrudan uzun süre maruz kalmak bu dudaklardaki nemin buharlaşmasına yol açar. Nemini kaybeden dudaklar zamanla kuruyarak çatlamaya başlar. Böylelikle ilerledikçe dudaklarda yarılma meydana gelir.

9. Ağızdan Nefes Alma

Özellikle grip veya nezle olunduğu zaman burundan nefes alımı oldukça zorlaşır. Bu durumda nefes alma işlemi ağız yolu ile gerçekleşir. Ağız yolu ile nefes alırken dudakların üzerinde hava akımı oluşur ve bu hava akışı dudakların kurumasına ve çatlamasına yol açar. Yoğun horlama ile uyku geçirenlerde de bu durum gözükür ve dudaklarda yarılma meydana gelir.

Dudak Yarılması Nasıl Önlenebilir?

Dudak Yarılması

  • Dudaklardaki yarılmayı ortadan kaldırabilmek için dudaklara bal sürülebilir. Bal antibakteriyel etki gösterir ve dudakların nemlenmesini sağlar.
  • Su tüketimi arttırılmalıdır. Böylece dudakların susuz kalması önlenir ve yarılmalar ortadan kalkar.
  • Güneş ışınlarının etkisini azaltabilmek için dışarı çıkarken dudaklarınıza nemlendirici sürebilirsiniz. Bu dudakları nemli kılar ve yarılmalara karşı korur.
  • Alerji ve hastalıklar sebebiyle ortaya çıkan dudak yarılmalarında ise uzman bir doktora gidilmelidir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.