Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Dudak Yeme Alışkanlığı Nasıl Bırakılır?

Gün içerisinde birçok kişinin dudaklarını yediğini görürüz. Bu alışkanlık çeşitli hastalıklar ve birbirinden farklı sebeplerden dolayı ortaya çıkar. Dudak yemeden dolayı ortaya çıkan yaralar bireyde kötü bir görüntü oluştururken çeşitli sıkıntıları da beraberinde getirir. Bireyler bu sıkıntılardan kurtulabilmek için çeşitli yöntemlere başvururlar. Yazımızda dudak yeme alışkanlığı neden oluşur, bu alışkanlık nasıl bırakılır sorularının cevaplarını bulacaksınız.

Dudak Yeme Alışkanlığı Nasıl Oluşur?

Dudak yeme alışkanlığında etkili olan faktörler çeşitli hastalıklar, gün içerisinde yapılan aktiviteler olarak sıralanabilir.

1. Fazla Susuzluk

Yaşamımızın devamlılığı için ihtiyaç duyulan su vücudumuzun büyük bir kısmını oluşturur. Yeterli miktarda suyu alamayan vücut hızlı bir şekilde su kaybetmeye başlar. Bu durum beraberinde dudak yalamayı ve dudak yemeyi getirir. Böylece dudak yeme alışkanlığı kazanılır. Bu durumla karşılaşılmaması için bireyin günlük su tüketim miktarına dikkat etmesi ve yeterli miktarda su tüketmesi gerekir.

2. Stres

Bireyin gün içerisinde yaşamış olduğu aşırı heyecan, aşırı stres gibi durumlar bireyin dudaklarını yemesine sebep olabilir. Bu durum genellikle depresyonda olan ve çeşitli psikolojik rahatsızlığı bulunan bireylerde görülür. Bu durumun önüne geçilebilmesi için bireyin gerekli tedaviyi yaptırması gerekir. Tedavi sonucunda birey dudak yeme alışkanlığından kurtulacaktır.

3. Böbrek Hastalıkları

Dudak yeme ya da yalama alışkanlığı bazen böbrek hastalıklarının belirtisi olabilir. Çünkü böbrek fonksiyonlarında bozukluk olan bireylerin sıklıkla dudak yedikleri gözlemlenmiştir. Bu nedenle dudak yeme alışkanlığı sonradan ortaya çıkan bireyler mutlaka böbrek fonksiyonlarını bir sağlık kuruluşunda kontrol ettirmelidirler.

4. İlaçlar

Bazı ilaçlar yan etki olarak cilt kuruluğu yaparlar. Bu durum özellikle sivilce ilaçlarında gözlenir. Dudakları da kurutan bu ilaçların etkisi sonucunda birey sürekli olarak dudaklarını yalamaya ve yemeye başlar. İlacın kullanımı bittiğinde bu alışkanlıkta zaman içerisinde ortadan kalkacaktır.

Dudak Yeme Nasıl Bırakılır?

1. Kararlı Olun

Dudaklarınızı yememek için kararlı olun ve kendinizi bir daha dudaklarınızı yememek için şartlandırın. Bu düşünceyi sürekli olarak tekrarlamalısınız.

2. Tadı Hoş Olmayan Bir Ruj Kullanın

Dudaklarınızı yemekten vazgeçmenize sebep olacak tadını almak istemeyeceğiniz bir ruju dudaklarınıza sürün. Böylece dudağınızı her yemeye kalktığınızda iğreti olacak ve vazgeçeceksiniz.

3. Bir Uğraş Bulun

Dudak ısırma alışkanlığınız sadece can sıkıntısından ve boş boş durmaktan dolayı oluşabilir. Bu nedenle kendinize bir uğraş bulmalı dikkatinizi bu uğraşınıza vermelisiniz. Hobi edinmek dudaklarınıza olduğu kadar size de iyi gelecektir.

4. Sıkıntılardan Uzak Durun

Dudaklarınız hiçbir probleminizden daha az değeri hak etmiyor. Bu nedenle sıkıntılardan uzak durmaya çalışın. Problemlerle karşılaşsanız bile dudaklarınızı yememeye kendinizi şartlayın.

5. Dudaklarınızı Yalamayın

Sıklıkla dudaklarınızı yalıyor oluşunuz dudaklarınızın kurumasına sebep olur. Kuruyan dudaklar kabuk oluşturur. Bu durumda birey kabuklanan dudaklarını yolma davranışını gösterecektir. Dudaklarınızı yememek için yalamamalısınız.

6. Sakız Çiğneyin

Ağzınız boş dururken dudaklarınıza yöneliyor olabilirsiniz. Bu durumun önüne geçebilmek için ağzınızı oyalayabilirsiniz. Bunun için sakız çiğnemek etkili bir çözüm olacaktır. Sakız çiğnerken dudak yeme alışkanlığınızdan vazgeçebilirsiniz.

7. Diş Kontrolünüzü Yaptırın

Bazı bireylerin dudak yeme alışkanlığı ağız yapısıyla ilgilidir. Ağız yapınızda olan bozukluğu düzeltmeye çalışan vücut sürekli olarak sizi dudaklarınıza itebilir. Bu nedenle mutlaka diş doktoruna başvurmalı ve dişlerinizi, ağzınızı kontrol ettirmelisiniz. Ağzınızda bulunan düzensizliğin tedavi edilmesi ile dudak yeme alışkanlığınızdan kurtulabilirsiniz.

8. Nefes Alma Egzersizleri Yapın

Dudaklarınızı yemek istediğinizde diyaframdan nefes alma egzersizleri yaparak gevşeyebilirsiniz. Böylece o an dudaklarınızı yemenizin önüne geçebilirsiniz. Bu durum zaman içerisinde dudak yeme alışkanlığınızın yok olmasını sağlayacaktır.

Dudak Yemek Zararlı Mıdır?

Dudak yeme alışkanlığı başlangıçta bir problem gibi gözükmüyor olsa da uzun vadede birçok probleme neden olabilir. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz.

  • Yenilen hiçbir şeyin tadı alınamaz hale gelir. Tat alma duyusu zamanla kaybolur.
  • Dudak kanseri oluşabilir.
  • Ağız kokusu oluşur.
  • Dudak hissinde azalma gerçekleşir.
  • Dudağın görüntüsü bozulur. Bu durum bireylerde öz güven eksikliğine neden olur.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.