Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Dudakta Beyaz Leke Neden Olur, Nasıl Geçer?

Dudaklarımız yüzümüzün en önemli ve en çok dikkat çeken bölümlerindendir. Bu sebeple dudakların bakımını sağlamak ve sağlığını korumak oldukça önemlidir. Bazı zamanlarda dudak bölgesinde belli başlı problemler oluşabilir. Bu problemler arasında yaygın olarak oluşan beyaz lekeler de yer alır. Bu lekelerin oluşumundaki sebeplerden bazıları çevresel faktör temelli olurken bazıları kronik bir hastalığa dayanabilir.

Bu sebeple uygulanacak olan tedavi yöntemleri beyaz leke oluşumuna sebep olan nedenlere göre değişiklik gösterebilir. Sizlere bu yazımızda dudak üzerinde beyaz leke oluşumuna sebep olan faktörlerden ve bu beyaz lekelere nasıl bir tedavi uygulayabileceğinizden bahsedeceğiz.

Dudakta Beyaz Leke Oluşumuna Sebep Olan Faktörler Nelerdir?

Dudak beyazlaması

1. Dudakta Kanser Oluşumları

Dudakta bazı zamanlar geçmeyen beyaz lekeler oluşabilir. Bu durum kötü huylu tümörlere, deri altında kanama, enfeksiyon ve ülserasyonlara işaret edebilir. Bu sebeple bazı durumlarda beyaz lekeler kanser yüzünden oluşabilir. Kanser yüzünden oluşan bu beyaz lekeler kanserin etkisi ile ilerleyebilir.

2. Uçuk Oluşması

Uçuklar herpes adı verilen bir virüs yüzünden meydana gelir ve çoğu zaman ağrılı cilt kabarcıklarına sebep olur. Aynı zamanda bulaşma eğilimi gösterir. İçerisinde sıvı dolu ve beyaz renkte olan bu kabarcıklar zamanla kendiliğinden veya tedavi ile geçebilir. Ancak kendiliğinden geçme durumlarından sonra uçuk uykuya geçer, ilerleyen zamanlarda tekrardan görülebilir.

3. Dudak Hastalıkları

Bazı dudak hastalıkları dudaklarda beyaz lekelerin oluşmasına sebep olabilir. Beyaz lekeler çoğu zaman kalıcı gibi gözükse de hastalığın ortadan kalkması ile beraber beyazlıklar da ortadan kalkacaktır. Bu hastalıklar arasında sıkça dudaklarda beyaz lekelere sebep olan Fordyce hastalığı da yer alır. Bu hastalık dudak çevresinde genellikle iyi huylu olan beyaz kabarcıklar oluşturur ve deride bulunan yağ bezlerindeki tıkanmalardan dolayı oluşur.

4. Güneş Yanıkları

Bilindiği gibi güneş ışınlarının cildimize faydası olduğu gibi birçok zararı da bulunur. Özellikle en yoğun olduğu saatlerde güneş ışınlarına maruz kalmak ciltte birçok soruna yol açar. Bunlar arasında ise en çok görüleni dudaklarda beyaz lekelerin oluşmasıdır. Genel olarak güneş ışınlarının dudaklarda yanıklar oluşturması ve çoğu zaman salgı bezlerine zarar vermesi ile oluşur. Beyaz lekelerin oluşmasının yanında dudaklarda soyulmaya ve yanığın olduğu bölgelerde şişmeye sebep olur. Özellikle hassas dudaklara sahip olan kişilerin çok fazla güneş ışınına maruz kalmaması gerekir.

6. Kontak Alerjisi

Kontak alerjisi dudaklarda alerji oluşumudur. Bu genel olarak dudakların belirli maddelere karşı hassas olması ile olur. Bazı insanlar özellikle dudak parlatıcısı veya ruj gibi kozmetik ürünlerine karşı alerji sahibidirler. Dudaklar bu maddelerle temas ettiği zaman soyulmaya maruz kalabilir ve buralarda yanma hissi oluşur. Buna bağlı olarak dudak üzerinde pütürlü bir görünüm oluşabilir ve bunun neticesinde beyaz lekeler oluşabilir.

7. Bakteri Kaynaklı Enfeksiyonlar

Çoğu zaman dudaklarda bakteri kaynaklı enfeksiyonlar oluşabilir ve bunlar dudaklarda belli başlı problemlere sebep olabilir. Bu bakteriler genellikle hijyen eksikliğinde oluşur ve iltihap oluşumuna sebep olur. İltihap oluştuktan sonra dudaklarda yanma ve acı oluşumu meydana gelir ve dudaklarda beyaz leke oluşumları da gözlemlenebilir. Zamanla bu enfeksiyonlar kendiliğinden geçebilir veya tedavi uygulanması ile ortadan kalkabilir.

Dudaktaki Beyaz Lekeler Nasıl Geçer?

Beyaz leke

Dudaklarda oluşan beyaz lekelerin ortadan kalkması için uygulanacak olan tedavi kaynağa göre değişiklik gösterebilir. Bu sebeple kaynak tespiti oldukça önemlidir.

  • Güneş yanıklarının oluşması durumunda dudaklara E vitaminin bol olduğu jellerin uygulanması, dudaklardaki nemin kaybolmasını engeller. Ayrıca güneş yanıklarına karşı bolca su tüketmek beyaz lekelerin oluştuğu dokuların oluşumunu hızlandırır.
  • Alerjiye sebep olan maddelerin kullanımından kaçınılmalıdır. Ağır alerji durumlarında ise alerji tedavisinin uygulanması bu lekelerin ortadan kalkmasını sağlayabilir.
  • Uçuk oluşumları için uygulanabilecek olan en etkili yöntem ilaç kullanımıdır. İlaç kullanımları burada yerleşen virüslerin yok olmasını sağlayarak uçuğun ortadan kalkmasını sağlar.
  • Kanser oluşumu durumlarında ameliyat veya radyasyon tedavisi uygulaması yapılabilir. Bu uygulamalar bölgedeki kanseri yok edebilir.
  • Hastalıklar için ise doktora başvurmak ve belirli tetkikleri yaptırmak önemlidir. Bu sebeple doktor kontrolünde uygulanacak olan tedavi beyaz lekeleri geçirir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.