Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Dudaktaki Ameliyat İzi Nasıl Geçer?

Bireylerin çeşitli sebepler ile yaralanması ya da travma durumları ile vücut bütünlükleri bozulabilir. Ayrıca ameliyat gibi işlemler sonrasında bireylerin dudaklarında ameliyat ve yara izi kalabilir. Bu durum kişinin görüntüsündeki bütünlüğü bozduğundan bireyde rahatsızlık uyanmasına sebebiyet verebilir. Bu nedenle dudaklarında yara izi bulunan bireyler bu izi geçirmenin yollarını ararlar. Yazımızda dudakta bulunan yara, ameliyat gibi izlerin nasıl geçebileceğinin ayrıntısını bulabilirsiniz.

Dudakta Ameliyat İzi Oluşumunun Sebepleri Nelerdir?

  • Dudak kanseri,
  • Yüz felci sonucunda dudak ve çevre sinirlerin etkilenmesi,
  • İltihaplanmalar,
  • Yarık dudak, damak iltihaplanması.

Yukarıda belirtilen sebepler veya birbirinden farklı başka sebepler ile ameliyat olan bireylerin dudaklarında ameliyattan kaynaklı dikiş izi kalabilir.

Ameliyat İzi Nasıl Geçer?

Dudakta bulunan dikişin aynı doktor, aynı alet ve aynı işlem yapılmasına rağmen kişiden kişiye değiştiği gözlemlenmiştir. Bunun sebebi bireylerin genetik durumlarıdır. Bu genetik durumların yara izinin iyileşme sürecini de etkilediği bazı insanlarda daha kısa süren iyileşme sürecinin bazı kişilerde çok daha uzun sürebildiği bilinir.

Özellikle dudak patlamaları sonucunda büyük yaralara karşı dudağa dikiş atılması ile oluşan iz sonucu bireyler rahatsızlık duyabilir. Ancak bu dikişlerin atılmaması dudakta ki kanamanın durmasını zorlaştıracağı gibi yaranın iyileşmesini de güçleştirecektir. Bu izlerden kurtulmanın ise çeşitli yöntemleri bulunur.

1. Estetik Ameliyat

Özellikle ameliyatlardan geriye kalan izler için uygulanan estetik ameliyatlar ile dudakta bulunan iz yok edilebilir. Bazı kişiler tarafından tercih edilmeyen estetik ameliyatlar gün geçtikçe başarılı sonuçların artması ile birlikte hastalar tarafından sıklıkla tercih edilmeye başlanmıştır.

Ameliyat izinin estetik ameliyat aracılığı ile tek seferde yok edilmesi de bu yöntemin sıklıkla tercih edilmeye başlanmasının sebeplerinden olmuştur. Dudak ve çevresi gibi özellikle göz önünde bulunan bölgelerde gerçekleşecek operasyonlarda estetik dikiş yani iz bırakmayan dikişin tercih edilmesi oldukça önemlidir. Aksi takdirde bireylerin sıkıntı yaşamasına sebep olur.

2. Lazer Tedavisi

Günümüzde birçok yara, dikiş vb. izlerin giderilmesi için kullanılan lazer yöntemi teknolojinin her geçen gün ilerlemesi ile birlikte vücudun birçok bölgesinde kullanılmaya başlanmıştır. Özellikle dudaklarında iz kalan ve cerrahi bir operasyon geçirmek istemeyen bireyler tarafından tercih edilen lazer tedavisi ile de dudakta kalan ameliyat izleri yok edilebilir.

Ancak lazer tedavisi ile ameliyat izini yok etmek tek seansta mümkün olamayabileceği gibi kaç seansta izin yok edilebileceği de tamamıyla dudakta bulunan izin büyüklüğü ve derinliğine bağlıdır.

3. Dermal Prepatlar

Dudaklarda bulunan yara izlerini iyileştirme ihtimali yukarıda bulunan iki yönteme göre düşük olsa bile bireylerin daha basit yöntemler ile yara izlerinden kurtulmak istemeleri sonucunda bu yöntem kullanılabilir. Dermal iyileştirici özelliği yüksek prepatların hazırlatılıp kullanılmasıyla beraber zaman içerisinde yara izinde azalmalar görülecektir. Hatta bazı bireylerin yara izinin bu prepatlar aracılığı ile kaybolduğunu söyleyebilmek mümkündür.

4. Bitkisel Çözümler

Bireyler doktorlarının tavsiyeleri ışığında merhem, pomad ve çeşitli bitkisel kürler kullanarak yara izlerinin geçmesini sağlayabilirler. Ancak bu tedavi yöntemleri daha küçük çaplı ve derin olmayan dikiş izleri için kullanılabilir. Ayrıca bu yöntem kesinlikle doktor kontrolünde uygulanmalıdır. Çünkü bilinçsizce kullanılan bitkisel ilaçlar dudak derisinin soyulmasına ve daha fazla zarar görmesine sebep olabilir.

5. TCA Peeling Yöntemi

Evde ya da güzellik merkezlerinde uygulanabilecek TCA peeling işleminde solüsyon değerinin %40 değerinde olması oldukça önemlidir. Peeling yapıldıkça deri dökülür ve ortaya çıkan yeni deri ile birlikte ameliyat izi günden güne hafifleyerek yok olur. Ayda bir kere gerçekleştireceğiniz bu işlem için solüsyonu yara izinizin üzerine sürüp kurumasını beklemeniz kuruduktan sonra da bu işlemi iki kez tekrarlamanız yeterli olacaktır.

Ayrıca TCA peeling işleminin ardından güneşe çıkmanız gerekliyse kesinlikle koruyucu krem kullanmalısınız, koruyucu krem kullanmamanız durumunda leke izlerinin kalması kaçınılmazdır. Bu yöntemi yalnızca ameliyat izleri için değil çil, yanık, yara izleri için de uygulayarak rahatsız edici izlerinizden kurtulabilirsinz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.