Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Dulavrat Otunun Faydaları

Papatyagiller familyasından olan dulavrat otu, yol kenarlarında yetişir. Dayanıklı bir bitkidir, nemli bölgelerde yetişir. Orta, Kuzey ve Doğu Anadolu’da yetişir. Uluavratoğlu, pıtrak, dulkarıgömleği, hamınyaması diğer atlarıdır. Avrupa, Kuzey Asya ve Kuzey Amerika’da da yetişir.

Büyüklüğü 30-60 cm arasında olan bitki, yaz aylarında çiçekleri açar. Çiçeklerin rengi mor veya kırmızı olur. Kökü ve yaprakları ayrı ayrı faydalıdır. Doğu Anadolu Bölgesi’nde yapraklar yemek olarak tüketilir. Amino asit, lif, kalsiyum, inülin, uçucu yağ ve potasyum içerir. Alternatif tıbbın yaygın olarak kullanılan bitkilerinden biridir. Çok eski zamanlardan beri hastalıkların tedavisi amacıyla kullanılır. Amerika ve Japonya’da kanserle savaşta dulavrat otunun faydalarından yararlanılır.

Dulavrat otu toplanırken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta güzelavrat otu ile karıştırılmasıdır. İki bitkinin faydaları ve yan etkileri birbirinden farklı olduğu için karıştırılması zararlı sonuçlar doğurabilir.

Dulavrat otu aktarlardan temin edilebileceği gibi doğadan da toplanabilir. Toplanan otun yaprakları ve kökü kurutularak uzun süre muhafaza edilebilir.

Dulavrat Otunun Faydaları Nelerdir?

1. Kanı Temizler

Dulavrat otunun en çok bilinen faydası kanı temizlemesidir. Lenf ve kan sistemi üzerinde etkilidir. Kanda oluşan bakteri ve virüsler ile ağır metalleri temizlediğine inanılır.

2. Romatizma Ağrılarını Hafifletir

Kalıcı ve geçici olarak romatizmaya bağlı ağrıların hafifletilmesinde kullanılır. Günlük tedavide bitkinin taze ve iri yapraklarının tüylü kısmı ağrıyan bölgeye konulup, bir bez ile sarılır. Sargı gece boyunca kalır. Kalıcı tedavide ise bitkinin yapraklarından lapa hazırlanır. Lapa düzenli olarak ağrıyan bölgeye uygulanır.

3. Cilt Hastalıklarına İyi Gelir

Tedavisi oldukça zor olan sedef ve egzama hastalıklarına iyi gelir. Bu hastalıklarda başarılı sonuç almak için uygulamaya hasta iyi leştikten sonra da bir süre devem edilir. Akne, sivilce ve yara tedavisinde de dulavrat otundan faydalanılır. Cilt hastalıkları için dulavrat otundan hazırlanan lapa, sorunlu bölgeye uygulanır.

4. Saçlara İyi Gelir

Saç bakımı kadınların ve erkeklerin ortak sorunlarından biridir. Özellikle saç derisinde oluşan kepeklenme sık karşılaşılan problemlerden biridir. Dulavrat otu saçların kepeklenmesinin önüne geçer. Aynı zamanda saçları güçlendirerek dökülmesini engeller ve gürleştirir. Saçlar için dulavrat otu yağı kullanılır.

5. İdrar Söktürür

Dulavrat otunun en önemli yanlarından biri de idrar söktürücü etkisidir. Fazla biriken su idrar yolu ile atılır. İdrar söktürücü özelliğini yanı sıra ödem de attırır.

6. Müsil Etkisi Vardır

Kabızlığın çözümlerinden biri de dulavrat otudur. Dulavrat oltu ile hazırlanan çay dışkılamayı kolaylaştırır. Kabızlık dolayısı ile oluşan şişkinliği geçirir. Dulavrat otunun müsil etkisi müsilin kendisi kadar yoğun değildir. Hafif bir etki gösterir ve rahatsız edici olmaz.

6. Terlemeyi Artırır

Beslenme, stres ve çevre koşullarına bağlı olarak vücutta toksinler birikir. Toksinler ise zamanla halsizlik, yorgunluk, uykusuzluk gibi olumsuz etkileri de beraberinde getirir. Terleme toksinleri vücuttan uzaklaştırmanın yollarından biridir. Terleme miktarını artırarak vücuttan zararlı toksinlerin atılmasını kolaylaştırır. Toksin atılması vücudun rahatlamasına neden olur. Terlememe problemi olan kişiler, dulavrat otu kullanarak terlemeyi sağlayabilir.

8. Kansere Karşı Koruyucu Etki Gösterir

Amerika Birleşik Devletleri ve Japonya kanser tedavisinde dulavrat otundan faydalanmaktadır. Bu bitki kansere karşı koruyucu etki gösterir. İçinde bulunan inülin maddesi kansere karşı koruyucu etki gösterir.

9. Gut Hastalığına Karşı Faydalıdır

Gut hastalığı eklemlerde aniden ortaya çıkar. Şişme, kızarıklık ve ağrı şeklinde belirtileri vardır. Eklemlerde iltihap oluşur, iltihabın nedeni mikrobik değildir. Gut hastalığının tedavisinde dulavrat otu kullanılır.

10. Mide İltihabına İyi Gelir

Mide iltihabı kısaca mide çeperinde zararlı mikroorganizmalar yüzünden enfeksiyon oluşmasıdır. Tekrar edicidir ve doğru tedavi edilmesi gerekir. Midede oluşan iltihapların tedavisinde yardımcı olarak  dulavrat otu çayı tüketilir.

11. Selülitleri Yok Eder

Kadınların en büyük sorunlarından biri de bacaklarda oluşan selülitlerdir. Selülit yaşa ve kiloya bağlı olmaksızın her kadında görülebilir. Kozmetik olarak kötü bir görüntü ortaya çıkarır. Selülit oldukça dirençlidir. Geçirilmesi zor ve uzun bir süreç ister. Dulavrat otunun selülit tedavisine iyi geldiği bilinir.

Dulavrat Otu Nasıl Kullanılır?

Dulavrat otu kullanım şekline bağlı olarak, üç farklı biçimde hazırlanır. Bunlar lapa hali, çay şekli ve yağdır.

1. Lapa Olarak

 • Bitkinin yaprakları bir merdane ya da sert bir cisim yardımı ile iyice ezilir.
 • Lapa haline gelen bitki, rahatsızlık hissedilen yere uygulanır ve üzeri sarılır.

2. Yağ Olarak

 • Bir avuca yakın dulavrat otu ince ince kıyılır.
 • Cam bir kavonoza konur.
 • Üzerini kapatana kadar zeytinyağı eklenir.
 • Bir buçuk ay kadar güneşte bekletilir.
 • Bu süre sonunda karışım kaynar su ile kaynatılır.
 • Kaynatmanın ardından tülbent ile süzülür ve yağ hazır hale gelir.

3. Çay Olarak

 • Bir bardak kaynamış su içerisine bir tatlı kaşığı kurutulmuş dulavrat otu eklenir.
 • On dakika kadar kısık ateşte pişirilmeye devam edilir.
 • Daha sonra süzülerek içilebilir.

Bitkinin kökleri de çay olarak demlenebilir.

 • Bitkinin kökleri sonbaharda toplanır.
 • Temizlenip dilimlenerek kurutulur.
 • Kurutulmuş kökler kaynamış suya atılarak 10 ya da 15 dakika kadar kısık ateşte demlenir.

Dulavrat Otunun Zararları Nelerdir?

Dulavrat otu diyabet hastalarına önerilmez. Kanı sulandırıcı etki olduğu için cerrahi müdahaleler öncesi kullanımı kesilmelidir. Yine kanı sulandırıcı etkisinden ötürü aynı sınıftaki ilaç ve bitkilerle birlikte kullanımı sakıncalıdır. Papatya, çuha çiçeği ve krizantem bitkilerine alerjisi olanlara alerji yapma ihtimali yüksektir. Her türlü bitkisel tedavi gibi dulavrat otu da hekim kontrolünde ve bilgisi dahilinde kullanılmalıdır. Kullanılan diğer ilaç ve bitkiler ile etkileşimine dikkat edilmelidir. Aksi halde fayda yerine daha kötü sonuçlar doğurması mümkündür.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.