Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Dünyanın En Güçlü Kadınları

Önce çocuk, sonra genç kız, hem anne hem de kardeş.. Hepsi kadın.. Günümüzde ‘kadın hakları’ dediğimiz an bunun abartılı çığırtkanlıktan başka bir şey olmadığını düşünebilirsiniz. Çünkü maalesef ‘hak aramak’ başlı başına zor bir süreçken bir de kadınsanız ‘feminist, lezbiyen’ ya da daha başka terimlerle yaftalanmak işten bile değil. Kadınların zeki, istikrarlı, özverili, merhametli, başarılı ve günlük hayatın zorluklarına göğüs gerebilecek güçte olması nedense bazı kesimleri her daim rahatsız etmiştir. Bahsettiğimiz güçlü kadınlar bazen beraber oldukları insana dahi ‘aynı takımda olduklarını’, rakip olmadıklarını anlatmak durumunda kalırlar. Hemen belirtelim ki burada bir karşılaştırma yapmak değil amacımız. Kadın gözünden birkaç hikaye ile farklı bir bakış açısı sunmak istiyoruz sadece.

hikaye 1

İlk hikayemiz; Ordu’da yaşayan 67 yaşındaki Gülcemal Uyar’ın hikayesi. 19 yıl önce eşini kaybeden Gülcemal Hanım, günde 60 kg karton toplayarak hayatını idame ettirmeye çalışıyor. Tek böbreği olmayan, kısa bir süre önce de ayağı kırılan Gülcemal Hanım neden karton toplamaya devam ediyor dersiniz? Çünkü oğlunun borcunu ödemek için bankadan kredi çekmek zorunda kalmış. Topladığı kartonları 80 kuruştan satarak kredi borcunu 48 bin liradan 23 bin liraya düşürmeyi başarmış. Yaşını, sağlığını düşünmeden bu fedakarlığı bir anneden başka kim yapardı ki?

hikaye 2

Bir başka güçlü kadın hikayesi de Samsun’dan Fatma Anıl’a ait. 9 çocuk sahibi Fatma Hanım kolu ve bacağını kaybeden eşi ile engelli olan 2 oğluna bakıyor. Garsonluk yaparak evin geçimini sağlayan 36 yıllık eşi, bir tren kazası sonucu kolunu ve bacağını kaybedince Fatma Hanım onu bırakmamış. Çocuklarından biri küçük yaşta geçirdiği menenjit sonucu engelli kalmış, diğeri doğuştan ortopedik engelli. Fatma Hanım ise 15 yıldır evin geçimini sağlıyor. Hem eşinin hem de çocuklarının ihtiyaçlarını karşılayan, koca yürekli Fatma Hanım için söyleyecek söz bulamıyoruz.

Herkesin tanıdığı ünlü bir kadının hikayesine değinmek istiyoruz bir de. Vahide Perçin (Gördüm) ve kanserle olan mücadelesi. Başarılı tiyatro oyuncusunu daha çok televizyon dizilerinden tanıyoruz. ‘Bir İstanbul Masalı’ dizisi ile televizyon dünyasına adım atan Vahide Perçin, 2011 yılında ‘Adını Feriha Koydum’ dizi çekimleri devam ederken meme kanserine yakalanmıştı. Tedavi sürecinde ekranlardan kısa bir süre ayrı kaldı, ancak bu süre içinde hem kızı ile ilgilenmeye devam etti hem de aşkla bağlı olduğu işinden asla kopmadı. Tedavisini henüz tamamlamışken, kısa saçlarıyla ‘Muhteşem Yüzyıl’ın yeni ‘Hürrem’i olarak çıkmıştı karşımıza. Yorgun bedenine rağmen yılların tecrübesiyle bu rolün de üstesinden geldi.

Eminiz, böyle güçlü kadın hikayeleri başkalarına ilham kaynağı olmaya devam edecek. Mevlana Celaleddin-i Rumi’nin de dediği gibi: ‘‘Cahillerdir, kadından üstün olduklarını sananlar. Cahiller kabadır. Sevgi ve güleryüz nedir bilmezler. Bunlar hayvanî niteliklerdir. Seven erkek ise, kadınla eşittir.’’

Çocuk yaşta evlenmeye zorlanan, şiddete maruz kalan ya da tecavüze uğrayan kadınlardan bahsetmiyoruz bugün. Dünya Kadınlar Günü kutlu olsun!

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.