Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Düphaston Kullanılırken Hamile Kalınır Mı?

Ebeveynler doğru zamanda çocuk sahibi olmak isterler. Ancak bu cinsel hayatlarına bir engel değildir. Birçok doğum kontrol yöntemini kullanarak bu zamanlamayı ayarlayabilirler. En yaygın doğum kontrol yöntemlerinden biri olan doğum kontrol hapları genelde kişilerin bu zamanlamasına yardımcı olur. Fakat hiçbir doğum kontrol yöntemi %100 garanti vermez. Piyasada en çok tercih edilen doğum kontrol haplarından biri olan düphaston kullanırken kişinin istemediği sonuçlara da maruz kalması muhtemeldir.

Doğum Kontrol Yöntemleri Nelerdir?

Doğum kontrol yöntemlerine duyulan ihtiyaç istenmeyen bir gebelik olmaması içindir. Hem annenin genç yaşta bilinçsizce ebeveyn olmasını engeller hem de bebeğin daha zamanlı ve şartların daha olgunlaştığı bir ortamda büyümesine neden olur. Kadınlara ait doğum kontrol yöntemlerinden biri hap kullanmaktır. Bu doğum kontrol hapı kişinin rahim içinde hormonlarının tıpkı adet dönemindeymiş gibi olmasına neden olur ve yumurtanın sperm tarafından döllenmesine engel olur. Rahim içine takılacak olan spiraller de mekanik olarak doğumu kontrol yöntemi olarak kullanılır.

Kimi zaman da kadınların başvurduğu bir yöntem olarak iğneler kadın bireyin dilediği zamanda çocuk sahibi olma hakkını verir. Doğum kontrol halkası olarak da bilinen yöntem ilkel ancak en yaygın olan yöntemlerden biridir. Tüm bunlar genelde kadınların uygulayacağı doğum kontrol yöntemleridir. Bir de erkeklerin kullanacağı doğum kontrol yöntemi vardır. Halk arasında en yaygını prezervatiflerdir. Bir diğeri de erkek üreme organlarının elemanlarının bir ameliyat yardımıyla alınmasıdır. Buna tıp dilinde vazektomi denir. Birçoğu neredeyse %100’e yakın bir oranla kişinin dilediği gebeliğin oluşumunu engeller. Ancak bazı yöntemler daha düşük derecede kişiyi korur.

Doğum Kontrol Yöntemlerinin Zararları Nelerdir?

Doğum kontrol yöntemlerinin de kendi içinde zararları olabilir. Doğum kontrol hapları genelde kişinin hormonlarının dengesiyle oynar. Bu yüzden doğurganlığın azaldığına dair tespitler söz konusudur. Aynı zamanda ara sıra adet kanamaları gibi lekelenmeler görülebilir. Bu da doğum kontrol hapının adet dönemindeymiş gibi davranmasından ortaya çıkabilir. Doğum kontrol haplarının bir kısmı vücutta aşırı kıllanmaya ve sivilceye neden olabilir. Bu durum kişiyi rahatsız eder. Ancak yeni çıkan doğum kontrol haplarında neredeyse bu yan etki yok denilecek kadar azdır.

Bir diğer yöntem de spiral takmaktır. Spiralin neden olduğu enfeksiyonlar kişinin rahim içerisinde kalıcı hasarların kalmasına neden olur. Eğer kişi spiralden önce muayene olmazsa spiral kimi zaman rahime zarar verebilir. Erkeklerde en temiz ve en yaygın kullanılan doğum kontrol yöntemlerinden biri de prezervatiftir. Bu yöntem sırasında kişi daha az zevk duyar ve bu şekilde yan etkilerini görür. Ancak en sağlıklı ve tercih edilir olanı bu yöntemdir. Bir diğer yöntem de vazektomidir. Bu da erkeğin sperm üretimini artıran ve oluşturan elemanların vücuttan alınmasıdır. Kişinin bir daha baba olamayacağı anlamına gelir ve kişinin psikolojisinin de olumsuz etkilenmesine neden olur.

Düphaston Kullanılırken Hamile Kalma Riski Var Mı?

Düphaston piyasadaki en yaygın doğum kontrol ilacıdır. Tüm diğer doğum kontrol hapları gibi doğru zamanlarda kullanılması ve düzenli kullanılması gerekir. Üzerinden 24 saatin geçmediğinden emin olunmalıdır. İçerisinde bulunan bazı hormonların etkisinden dolayı tüylenme kıllanmalar oluşur. Bunu önleyebilmek adına bu hormonların seviyesi düşürülmüştür. Bu da akıllara düphaston kullanılırken hamile kalınır mı sorusunu akıllara getirir. Bu ilaçları düzenli kullanan kişilerde nadir de olsa hamilelik görülebiliyor fakat  bu durum kişinin hormonal dengesiyle değişebiliyor.

Eğer kişi bu ilaçları düzensiz alıyorsa hamile kalma olasılığı artar. Çünkü gözle görülemeyen tesirin geçtiğini görmek oldukça imkansız bir durumdur. Bu da kişinin istemediği gebelikler yaşamasını normal kılıyor. Fakat bu durumların dışında kadınlar için oldukça başarılı bir doğum kontrol hapı olan düphaston kullanırken yaşanan bazı yan etkileri kişi mutlaka doktoruna bildirmelidir. Bu şekilde başka ilaçla korunmaya devam edebilir ve istenmeyen gebeliklere karşı önlem alabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.