Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Düşen Lensi Tekrar Takmak

İnsanların bazıları lensi sadece göz rahatsızlığı geçici bir şekilde ortadan kaldırmak, bazıları ise estetik amaçlı, farklı bir görünüme sahip olmak için kullanır. Lens güzel bir görünüm, özgüven arttırıcı ve aynı zamanda özgürlük sağlayan bir üründür. Lensin kolay kullanımı ve anında göz rahatsızlığını geçici bir süre yok etmesi sayesinde çok fazla tercih edilir. Lensin rahat kullanım olanağı ve aynı zamanda lensin çeşitliliği kontakt lensin daha çok tercih edilmesini sağlamıştır. Lensin aynı zamanda görme bozukluklarının geçici bir süre düzeltilmesinde ya da kornea gibi göz rahatsızlıklarının tedavisinde kontakt lens kullanılmaktadır. Kontakt lensin tarihi çok eskilere dayanmaktadır. 1800’lü yıllarda göz bebeğin önünü tamamen kaplayan üfleme cam lenslerden, günümüzdeki ileri teknoloji ile yapılan ince bir plastik kornea lensine uzanan bir değişim göstermiştir. Günümüzde ise lens çeşitleri ya da lens malzemeleri sağladığı kullanım seçenekleri ile çağdaş lens kullanıcılarının hizmetine sunulmaktadır. Biz de bu yazımızda düşen lensi tekrar takma konusunu işleyeceğiz.

İnsanların gözlerinin yapısına uygun olan kontakt lens seçimi için kontakt lens ile ilgili alanlarda uzman göz doktoru tarafından göz muayenesinin yapılması gerekir. Uzman göz doktorunun, muayenede kullanılacak olan lensin tipi, derecesi, taban eğrisi ya da çapı belirlenir. Gözlerle bu faktörlerin uyumunun belirlenmesi için aynı anda ya da mümkün olan en yakın diyoptride bir lensin takılması gerekir. Lensin hareketi, ortalaması ya da dengesi incelenir.

Uygun Kontakt Lenslerde Kriterler

Kontakt lensler, insan vücudunun en önemli organı olan gözlerin kornea üzerinde duracak bir şekilde dizayn edilmiştir. Genel olarak gözlerin yapısında yer alan ön kısmını kaplamakta olan gözyaşının zarına yapışarak ve aynı zamanda göz kapaklarındaki basınç ile yerinde durması sağlanır. İnsanlar refleks olarak gözlerini kırparken göz kapağı kontakt lenste kayarak, önünün hafif bir şekilde hareket etmesine sebep olmaktadır. Bu hareket ile gözyaşlarının gerekli olan kayganlığı yapmasına izin verir ve aynı zamanda gözlerdeki birikintilerin yıkanarak atılmasında yardımcı olur. Çok sıkı bir lens genel olarak hiç hareket etmez. Bu tür lensler ise gözde çok fazla hassasiyetin meydana gelmesine neden olabilir. Bu tür lensler başlangıçta kullanımı çok rahat olabilir ama görüş keskinliği genel olarak zayıf olmaktadır. Uzun dönemde ise komplikasyonlara sebep olabilir. Çok gevşek bir özelliğe sahip olan lens türü ise çok fazla hareket eder. İnsan vücudunun en değerli ve en hassas organı olan gözlerin, alt göz kapağı lensi çok fazla hisseder. Göz kırpma sonrasında ise görüntü netleşmez, daha çok bulanık bir şekilde olur. Bazı durumlarda ise lens, göz merkezinden kaçar ve göz kenarlarında kıvrılabilir.

Göze uygun olan lensler, gözün merkezine doğru ortalanarak korneayı tamamen sarar. Gözyaşının dolaşımı için ise lensin hafif bir şekilde hareket etmesi gerekir. Lensin push-up testinde ve aynı zamanda göz kırpma sonrasında bir mm dikey bir şekilde hareket etmesi gerekir. Lens kullanan bireylerin net ve rahat görmesi sağlanmalıdır ve bireyler lensi hissetmemelidir. Lens kullanıcıları göz kırpma sonrasında lensin yerinin ve görüşünün değişmemesi gerekir. Aynı zamanda lensin bu durumda sabit durması gerekir. Lensin kenar kısmında yer alan şerit göze baskı yapmamalıdır. Aksi durumda göze zarar verebilir. Kontakt lenslerle asla uyunmaması gerekir. Aynı şekilde denize ya da havuza da lenslerle girilmesi çok sakıncalıdır. Kontakt lenslerle uyunması durumunda, lensler gözü kurutarak, göz yüzeyine yapışır. Uzun bir uğraş sonucunda, lens solüsyonu ile lensi eksi haline getirebilirsiniz. Kullandığınız kontakt lens eğer gözünüzde kızarıklık ya da batma hissi oluşturuyorsa, lensinizi hemen çıkarıp göz doktorunuza tekrar başvurmanız gerekir. Bu tür durumlarda lensin deforme olma ihtimali çok yüksektir. Lensin bir kısmının kopması ya da zarar görmesi sonucunda gözlerde batma hissi meydana gelir.

Lenslerin Fiziksel Özellikleri

Günümüzde birçok kişinin rahatlıkla ve güvenle kullandığı lenslerin bazı fiziksel özellikleri bulunur. Bu fiziksel özellikler ise,

  • Lensin Arka Yüzeyi: Lensin, göz yapısında yer alan kornea ile temas eden kısmıdır.
  • Ön yüzey: İnsan vücudunun en önemli ve en hassas organı olan gözün kornea tabakası ile temas etmeyen kısmıdır. Bu durumda ışığın kırılmasını ya da kırılma kusurunu düzeltmek için gerekli olan ölçüde değiştirilecek şekilde eğilimli olmaktadır.
  • Temel Eğri (Bace curve): Bir lensin daha rahat olabilmesi ya da göz içerisinde daha rahat hareket etmesi açısından göze temas eden arka yüzeyi ile gözün yüzeyinde yer alan kornea tabakasının ön kısmının uyumlu ve aynı zamanda benzer bir eğilimde olması gerekir. Temel olan eğri ise, gözün arka yüzeyinin optik alanlı bir yarıçapıdır. Kontakt lensin göze uydurulma olayı eğimi olduğu için en önemli parametreler arasında yer alır. Lens kullanıcısına uygulanmakta olan lensin çok sıkı olduğu hallerde ise temel eğri büyütülmelidir ve aksi durumlarda ise küçültülmesi gerekir. Daha büyük temel eğri ise tamamen düz olmaktadır ve aynı zamanda FLAT olarak adlandırılmaktadır. Küçük olan temel eğri ise eğimli olur ve STEEP olarak isimlendirilir.
  • Çap: Lenslerin merkezinde bulunan ve aynı zamanda lensin en dış tarafından diğer tarafa doğru alınan milimetre değerinde bir ölçüdür. Çap faktörü ise lensin göze olan uyumunu büyük oranda etkiler. Yumuşak lenslerde ise bu değerler on üç buçuk ya da on dört buçuk lensler için yedi mm arasında yer alır.

Düşen Lensi Tekrar Takmak

Birçok insanın kullanım rahatlığı açısından tercih ettiği lens, insanlar için büyük bir avantaj sağlamaktadır. Bu avantajlar, gözlüklere göre daha geniş açılı bir görüşün oluşmasına yardımcı olur. Kenar görüntüsünü sınırlayacak herhangi bir çerçevesi bulunmaz. Bu nedenle sınırsız bir görüş açısı sağlar. Optik düzeltme özellikleri bakışın her yönünde aynı olur. Gözlükten çok daha iyi bir derinlik algılamasını sağlar. Çok doğal bir görünüm sağlar. Gözlük kullanırken insanların çok fazla sorun yaşadığı gözlüklerin ıslanması, buğulanması, kulak ya da burunda ağrı gibi zorluklar meydana gelmez. Hiçbir kırılma hatası olmayan kişilerin bile göz renklerini değiştirmek ya da güzelleştirmek için lens kullanabilmesi kozmetik amaçlı olarak suni gözbebeğinin oluşmasını sağlar. Birtakım spor aktiviteleri için çok pratik bir kullanım sağlar. Makyöz, sporcu, fotoğrafçı, eğlence sektöründe ya da dış mekanda çalışmakta olanlar, işinden dolayı mikroskop, teleskop tarzı cihaz kullanan meslekler için ideal bir üründür.

Lens insanların çok daha rahat bir görüş açısının olması ve aynı zamanda geçici bir süre gözlükten kurtulmalarını sağlaması açısından çok avantajlı bir üründür. Aynı zamanda lens insanlara büyük bir kolaylık sağlaması açısından da çok tercih edilir. Kontakt lenslerin herhangi bir sebep olmaksızın, durduk yere düşmesi lens kullanan bireylerin başına çok sık bir şekilde gelen bir durum değildir. kontakt lenslerin yapısı gereği, yapışkan bir yüzeye sahip olduğu için göze takıldığı andan itibaren gözü sararak o kısımda sabit şekilde durur. Genel olarak gözün hareket etmesine bağlı olarak, o da hareket eder ama bu hareket etmesi gözden düşme durumunun meydana gelmesine olanak sağlamaz. Gözler lensleri tutmak için çaba harcar ve bu nedenle lensin gözden düşmesi mümkün olmaz. Lensler tam olarak gözün merkezinde yer alır ve aynı zamanda dışarıdan bir etkiye maruz kalmadığı sürece kesinlikle düşmez. Gözlerinizi ovuşturduğunuz zaman ya da gözünüze toz kaçması durumunda kontakt lensinizi çok rahatsız ettiği için bazı durumlarda çıkarmak zorunda kalırsınız. Bu durumda lensinizin üzerinde herhangi bir toz, kıl ya da tüy varsa bunu lens solüsyonu ile temizlemeden gözlerinize tekrar takmanız sakıncalıdır. Çünkü aynı batma hissi devam edecektir. Çok iyi bir şekilde dezenfekte edilmemiş lensi gözünüze taktığınız zaman hem lensin batma hissi devam edecek hem de gözünüzde birtakım göz hastalıklarının oluşmasına sebebiyet verecektir. Düşen bir kontakt lensi tekrar gözünüze takmamanız gerekir. Çünkü kontakt lensin düştüğü yerde büyük bir oranda zararlı mikroorganizma bulunur. Bu mikroorganizmalar kontakt lensin üzerine çıkması sadece onunla temas etmesi bile yeterli olur ve bu çok kısa bir süre içerisinde gerçekleşir. Eğer lensiniz gözünüzden çıkarak herhangi bir zemine düşerse ilk olarak düşürdüğünüz lensi mutlaka avucunuzun içerisine alarak lavaboya gidin. Daha sonra ise temiz bir nesne ile lenslerinizi bir kenara bırakın ve ellerinizi bol köpüklü su ile yıkayın. Ellerinizi duruladıktan sonra kontakt lensinizin üzerine lens solüsyonun dökerek, çok bastırmadan her iki tarafını da iyice temizleyin. Bu işlemi yapabilmeniz için küçük ebatlarda üretilen lens solüsyonunu yanınızda taşımanız gerekir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.