Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Düşük Östrojen Belirtileri

Vücudumuzdan salgılanan enzimler ve hormonlar kişinin tırnağından saç teline kadar belirleyici bir durumdur. Salgılanan hormon ve enzimler sayesinde hayatımızı sürdürebilir hatta gelişimimizi de ancak bu unsurlar ile sağlayabiliriz. Düşük östrojen belirtileri de bu unsurların eksikliğinde olabilmektedir.

Östrojen Nedir?

Hem kadın hem de erkeklerin kendilerine özgü hormonları vardır. Bu hormonlar cinsiyetin belirlenmesinde ve bu cinsiyeti benimsememize yardımcı olmaktadır. Kadınlar için oldukça önemli bir hormon vardır ki bu hormon sayesinde kadınlık belirtisi olan her olayı yaşamamıza sebep olur. Bu hormonun adı östrojendir. Östrojen hormonı kadınların adet döngüsünden üremesine göğüs gelişiminden vajinada gerçekleşen olaylara kadar tüm anlara şahitlik eder. Östrojen hormonu bir steroid hormon çeşididir. Ancak bu hormon sadece kadınlar da salgılanmamaktadır. Hem erkeklerde hem de kadınlarda bulunan bu hormon miktarı normal şartlarda kadınlarda daha yüksektir. Bu şekilde yukarıda saydığımız olayları yaşayan kadınlar da bu hormonun eksikliği başka üreme olmak üzere daha birçok hastalığa yol açabilir.

Kadınların ergenliğe girip adet dönemi yaşamasından itibaren östrojen hormonu otomatik olarak salgılanmaya başlar ve adet döngüsü zamanında yani adet döneminde de bu seviye daha da hissedilir bir hale döner. Çünkü östrojen hormonu kadınların kullanılmayan yumurtasının yenilenmesine ve eskisinden kalan kalıntıları da vücuttan atmasına yardımcı olmaktadır.

Üreme için gerekli olan tüm organların gelişimini de sağlayan östrojen hormonu ile kadının üreme yetisini de oluşturur. Hipofiz bezinden salgılanan östrojen hormonunun eksikliği hipofiz bezinde bir sorun olduğu anlamına da gelebilir bu da hipofiz bezinden salgılanan diğer tüm hormonlarından da olumsuz etkilendiğini gösterebilir. Bu nedenden dolayı östrojen hormonunun eksikliği diğer tüm hormonların salgılanmasında da bir sorun olduğu anlamına gelebilir. Östrojen hormonunun salgılanması ile beraber ergenlik döneminde olan kişi vücudunda bazı değişimlerin meydana geldiğini fark edebilir.

Östrojen hormonu ile kişinin göğüsleri gelişmeye başlar ve genital bölgede tüylenme oluşur. Daha sonrasında da kalça bölgesinde yağlanma miktarı bu östrojen hormonu salgılandığı sürece artar. Yumurtalıkların büyümesine, rahimin kalınlaşmasına ve vajinanın kayganlaşmasını sağlayan sıvının da artmasına rastlanır. Östrojen hormonu gelişim ve üreme için oldukça önemli olan bir hormondur. Bu hormon sayesinde kadınsal gelişimine tamamlayan kişilerde artık östrojen hormonu giderek azalır ve gebelik döneminde yine bir artış söz konusu olur. Bu hormonun gebelik döneminde artması ile beraber bebek sağlığı ve gelişimi de sağlanır. Ancak yaşın ilerlemesi söz konusu olduğu zaman kadın menapoza girdikten sonra kişide çok az salgılanmakta olan östrojenin azlığı da fazlalığı da kötü sonuçlar doğurabilir.

Yüksek Östrojen Belirtileri Nelerdir?

Kişide östrojen hormonun fazla olduğunu hissetmek için de vücutta değişimler meydana gelir. Bu değişimler şöyledir; örneğin kişinin bir kilo artışı ve bununla birlikte ödemi var ise kişide bu hormon fazla olabilir. Östrojen hormonu kişinin vücudundaki su-tuz dengesini bozar ve bu iki gıdayı da vücutta depolamaya başlar bununla beraber de ödem oluşur. Aynı zamanda östrojen hormonu salgılandığı sürece kalçada yağlanma olduğunu söylemiştik. Fazla östrojen salgılanması durumunda bu bölgede fazla yağlanma olacak bu da kişinin hem hareketini hem de sağlığını olumsuz etkileyecektir. Östrojen hormonunun fazlalığında aynı zamanda kadınlarda sesin incelmesine bazı bölgelerde kıllanmanın fazla olmasına da rastlanılır. Östrojen hormonu bacaklardaki damar tıkanıklığına da sebep olur ve kişinin bacağında selülit ve varis oluşumu da olabilir. Ancak günümüzde yapılan araştırmalar ve doktorların incelemesinin sonucunda bu rahatsızlık artık kontrol altına alınabilir. Ancak saydığımız durumlardan en az etkilenmek için ve iyileşme dönemine erken girebilmek için erken tanı oldukça önemlidir. Ancak doğadan elde edilen kürler sayesinde ve gerekli olan sebze ve meyve tüketimi sonucunda da bu etkilerin azaltılmasına yardımcı olabilirsiniz.

Düşük Östrojen Belirtileri Nelerdir?

Östrojen eksikliği  başlı başına sizlere rahatsızlık verecek bir hastalıktır. Başta gelişimimizde oluşan problemler aynı zamanda cinsel hayatınızda da sizleri olumsuz etkileyecektir. Bu durumu yaşayan birinin mutlaka tedavi olması gerekmektedir. İlerleyen tıp ve meyve sebzeler bu rahatsızlığın olumsuz sonuçlarını iyileştirmek için yeterli olacaktır. En doğal östrojen seviyesini koruma yollarından biri de düzenli egzersiz yapmaktır. Vücut sağlıklı olduğu sürece bu durumun yaşanma olasılığı azalır. Aynı zamanda kişinin doğrudan olumsuz etkileyen alkol ve sigara tüketimi de östrojen seviyenizi bozmaktadır. Bu nedenden dolayı olabildiğince bunlardan uzak durmak gerekir. Aynı zamanda yapılan bir araştırmaya göre fazla tein ve kafein alan kadınlarda östrojen hormonun giderek azaldığı görülmüştür. Bu nedenden dolayı eğer sık sık kahve ve çay tüketiyorsanız mutlaka bu alışkanlığınızdan kurtulmanız gerekir.

Östrojen seviyesini bozan bazı kimyasallar da vardır. Dışarıdan aldığınız meyve sebzelerin üzerinde kalan böcek ilaçları veya diğer kimyasal vücuttan atılmayarak bir süre sonra depolanır ve bu da direkt etkilemektedir ya da kadın eğer doğum kontrol hapı kullanıyorsa bu da kimyasal bir bozulma demektir. Bunun için ayrıca bir hekime başvurması gerekmektedir. Östrojen hormonun eksiklikleri aşağıdaki gibi görülebilir:

Östrojen hormonun küçük belirtileri sık sık yoruluyorsanız ve yorgun olmadığınız zamanlarda bile dikkat dağınıklığınız var ise ya da sürekli tedirginlik yaşıyorsanız ve bunları aynı anda yaşıyorsanız östrojen eksikliği görülebilir.

Aynı zamanda ateş basması ya da gece sık sık terleyip sonrasında birden gelen üşüme hissi sizlerde östrojen hormonunun düşüklüğü olduğu anlamına gelir.

Cinsel ilişki sırasında uyarıldığınız halde vajinadaki kuruluk sizleri rahatsız ediyor ve sıkıntıya sokuyor ise mutlaka uzman bir hekime danışmanız gerekebilir. Çünkü bu hastalık tedavi edilebilir bir hastalıktır. Ancak tedavi edilmediği süre boyunca yaşayacağınız uyku bozuklukları ya da ateş basmasından sonra gelen üşüme ile soğuk algınlığı yaşamanız ve bunun ilerisini yaşamanız sizlere zarar verecektir.

Östrojen Hormonunu Dengede Tutan Besinler

Östrojen hormonunu dengede tutan bazı besinler vardır. Örneğin düzenli ada çayı içildiği takdirde menopoz döneminde olan kadınların östrojen hormonu dengelenir ve aniden gelen ateş basmaları son bulabilir. Soya fasulyesi pek tüketilmeyen bir besin olsa da oldukça yararlı bir besindir ve yine östrojen hormonunu dengede tutarak kişinin bu ve bunun gibi sorunlarını ortadan kaldırmaya yardımcı olur.

Östrojen dengesinin bozulmasıyla kişide uyku bozuklukları oluşabilir. Ancak anason sayesinde uyku düzeni sağlanabilir. Ancak kişide sadece östrojen hormonu fazlalığı sağlığı bozmaz. Aynı zamanda gerekli östrojen sağlanamazsa gelişimden tutun da menapoz dönemine kadar sıkıntı çekebilirsiniz. Bu nedenden dolayı östrojen hormonun fazlalığı kadar azlığı yani eksikliği de sağlıksal problemlere yol açabilir. Öncelikle östrojen hormonun eksikliğinin olup olmadığını iyi bilmek gerekmektedir. Çünkü bunun belirtileri başka hastalıkların belirtileri gibi yaşanabilir. Ancak yeterli östrojen salgılanmadığı takdirde en çok hissedilen dönem adet dönemidir. Ağrılı adetin de sebeplerinden olan östrojenin başlıca belirtileri vardır. Ve diğer hastalıklardan ayırt edilebilecek belirtileri vardır. Bunları hissettiğiniz takdirde uzman bir hekime gittiğiniz de yapılan testler sonucu hormon seviyeniz ölçülür ve buna göre tedaviye başlanır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.