Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Düşük Sonrası Adet Kanaması Nasıl Olur?

Bebeğin anne karnında geçirdiği 23 haftalığa kadar olan süreçte herhangi bir sebepten dolayı hamileliğin sonlanması durumu düşük olarak adlandırılır. Annenin hamilelik sürecinde yaşayabileceği tüm olumsuzluklar anneyi, bebeği kaybetme riskiyle karşı karşıya bırakabilir. Bu süreçte kullanılan ilaçlar, oluşabilecek enfeksiyonel rahatsızlıklar, hormonal bozukluklar, bağışıklık sistemi rahatsızlıkları, plasenta rahatsızlıkları gibi nedenlerden dolayı hamilelik süreci sonlanabiliyor. Yaşanabilen bu gibi rahatsızlıklar dışında ani ve dengesiz hareketlerden kaynaklı annenin düşmesi ve bu düşmeye bağlı olarak bebeğin zarar görmesi de düşüğün gerçekleşmesine neden olabiliyor. Düşüğe neden olan olaylar kadar, düşüğün gerçekleşmesinden sonraki dönemde de anne adayının gözetim altında tutulması hem yaşanabilecek sağlık sorunlarının önüne geçmek için hem de ilerleyen dönemlerde sağlıklı bir gebelik süreci açısından önem taşımakta. Bu yüzden de düşüğün ardından adet kanamasının nasıl olacağı veya olması gerektiği merak edilen bir durum.

Düşükten Sonraki Dönemde Adet Kanaması Nasıl Olur ?

Düşük, gebeliğin ilk 23 haftasına kadar olan ve bebeğin henüz 500 gr’lık olduğu dönemin herhangi bir safhasında fetüsün vücuttan atılması durumunu ifade ediyor. Yaşanan düşüklerin yaklaşık %75’lik bölümü gebeliğin ilk 12 haftasında gerçekleşiyor. Yumurtaların döllenmesiyle gebeliğin başlamasından sonra henüz anne adayının gebelikten haberi olamadan gebeliğin 4. haftasına kadar yaşanan düşük olayı %25’lik bir oranı kapsıyor. Düşük, hamileliğin kaçıncı haftasında gerçekleştiğine bağlı olarak da çeşitlere ayrılıyor ve bu duruma bağlı olarak da yaşanabilecek sorunlar da değişiyor.

İlk 12 haftada gerçekleşen düşük, erken düşük adını alır ve düşükle beraber kanama ve kasıkta ağrı da olabilir. Bebeğin yaşamasının aile kararına bağlı olarak sona erdirilmesi yasal tahliye adını alır. Bebeğin yaşama devam etmesinin anne sağlığını tehdit eden unsurları beraberinde getirmesi durumunda hem doktorun hem de ailenin onayının alınmasıyla gebeliğe son verilmesi durumu da tıbbi tahliye adını alır.

Düşük yaşayan kadının sağlık açısından çok fazla sorun yaşamamasına rağmen çiftlerin genellikle duygusal ve manevi olarak etkilenmesi daha yoğun olur. Ayrıca düşükten sonra parça kalması durumunda kürtaj yoluyla rahmin temizlenmesi gerekir.

Düşük Sonrası Adet

Düşükten sonra adet dönemi, düşüğün gerçekleşme sebebine bağlı olarak adet kanamalarında yaşanan düzensizlik sürecini ifade eder. Genel olarak kadınların düşük sonrasın adetlerinde bir düzensizlik görülmez. Kadına düşük sonrasında kürtajın yapılmasıyla 2 hafta sonrasında bir kanama gerçekleşmesi normal bir durumdur ve bu kanama adet kanaması değildir. Normal bir süreçte 4-6 hafta arasında geçen sürede kadının adet kanamalarının düzenli bir şekilde devam etmesi beklenir. Bu kanamalar kişiden kişiye değişebilir, kanamaların sıklığı ve şiddetinde değişiklik gözlenebilir. Düşük yapan bir kadının kürtajdan iki hafta sonrasına kadar ve düşükten kaynaklanan kanamaları bitene kadar cinsel ilişki yaşaması da sağlığını olumsuz etkiler ve enfeksiyon kapmasına neden olur.

Kanamanın devam etmesi bazen düşük yaşandıktan sonraki 7-10 gün arasında, bazense 5 haftaya kadar devam eder ve bu süreçte kanamanın miktarı da giderek azalır. Eğer kürtaj yapılmışsa kanama 3-4 gün içerisinde biter veya bazen duruma göre kürtajın sonlanmasından sonra kanama olmaz. 10 günü geçen kanamalarda tekrar doktor kontrolü gerekir. Gebeliğin erken evrelerinde düşük yaşanması durumunda 4. haftadan sonra adet kanamalarının bir düzene girmesi beklenir. Fakat düşük, eğer gebeliğin ilerleyen dönemlerinde yaşanmışsa tekrar adet kanamasının yaşanması 2-3 ayı bulur. Düzensiz adet görülmesi de ilerleyen dönemlerde tekrar gebe kalınması durumunu güçleştirir.

Düşükten Sonra İyileşme Süreci

Bir kadının düşük yaptıktan sonra tekrar eski sağlığına kavuşması ve kendini toparlaması birkaç günden fazla bir süreyi bulmaz. Vücut kısa sürede hamilelikten önceki gibi görev yapmaya başlar. Fakat düşük yaşayan bir kadının duygusal anlamda iyileşme süreci fiziksel süreç kadar hızlı işlemiyor. Düşük yapan bir kadın genel olarak 6 ay kadar tekrar hamile kalmak ve kendini hazır hissetmek için bekler. Birden fazla düşük yapan bir kadın ise önce doktoruna danışıp düşüğün nedenini araştırmalı, ona göre tedavi olmalı ve tedavi sonucunda tekrar hamile kalmayı denemeli.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.