Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Düşük Tansiyonu Düzeltmek İçin Doğal Tedaviler

Günümüzde en önemli sağlık sorunlarından birisi tansiyondur. Eğer vücudumuzu belirli kurallar çerçevesinde çalışan bir makineye benzetirsek, düzenli çalışma sağlıklı bir yaşamı da beraberinde getirir. Fakat bazı durumlarda yaşanan aksaklıklar da sağlık sorunlarının oluşmasına neden olur. Tansiyon, normal değerlerde olabileceği gibi yükse veya düşük değerlerde de olabilir. Düşük tansiyon, baş dönmesi ve sersemlik gibi durumlara neden olur. Bu yazımızda düşük tansiyonu düzeltmek için doğal tedaviler konusunu işleyeceğiz.

Düşük tansiyonu düzeltmek için doğal tedavilere geçmeden önce tansiyonun ve düşük tansiyonun ne olduğuna, belirtilerine ve sonuçlarına bakmakta fayda var.

Tansiyon Nedir?

Atardamar üzerinde yer alan kan basıncına tansiyon denmektedir. Vücuttaki kanın damarlardan akabilmesi için belirli oranda bir basınç kuvvetine ihtiyacı vardır. Bu basıncın temeli ise kalptir. Kalbin kasılması ile kan damarlara doğru pompalanır ve atardamarın yapısındaki esneklik bu basıncı dengeler. Sistem bu şekilde çalışmaktadır.

Temelde iki çeşit tansiyon vardır: Büyük tansiyon, yani bilimsel adıyla Sistolik Basınç ve düşük tansiyon, bilimsel adı ile Diastolik Basınç. Biz de bu yazımızda düşük tansiyonu düzeltmek için doğal tedavileri anlatacağız.

Düşük Tansiyon Nedir?

Kalbin gevşemesi ile pompalanmakta olan kan durur ve kalp bu işi yapmayı bıraktığında damarın yapısındaki esneklik devreye girer, bu işi yapmaya başlar. Bu esnada oluşan en düşük basınca da düşük tansiyon adı verilir. Halk arasında küçük tansiyon olarak da bilinmektedir.

Düşük tansiyon bir sağlık sorunu olarak görülmemektedir. Fakat belirli değerlerin altında kalan tansiyona sahip olunursa, doktora gidilmesi ya da doğal yöntemlerle tansiyonun yükselmesi sağlanmalıdır.

Normal Tansiyonun Değerleri

Aslında tansiyon değerleri bireyden bireye değişiklik gösterebilmektedir. Birisi için çok düşük sayılabilecek değer, diğeri için normal olabilir. Fakat yine de ortalama tansiyon değerleri belirlenmiştir. Normal tansiyon değerleri şu şekildedir:

  • Büyük tansiyonun ortalama değeri: 120 yani 12
  • Küçük tansiyonun ortalama değeri: 80 yani 8

Düşük Tansiyon İçin Doğal Tedaviler

Düşük tansiyonu birçok şekilde tedavi edebilirsiniz. Doktora gitmeden önce bu yöntemleri uygularsanız bir süreliğine de olsa size yararlı olur ve vücudunuzun rahatlamasını sağlar. Şimdi düşük tansiyonu düzeltmek için doğal tedavileri inceleyelim.

1. Tuz

Herkesin bildiği gibi tuz, düşük tansiyonun en kolay ilacıdır ve tansiyon değerlerini düzenlemede oldukça etkili bir yöntemdir. Sodyum kaynaklı olan tuzun tüketimi, tansiyon değerlerinin kısa sürede normale gelmesini sağlar. Fakat her bireyde aynı etkiyi vermeyebilir. Özellikle yaşlılarda bu yöntemi kullanmadan önce doktordan bilgi alınması gerekmektedir.

2. Su

Vücudu dengede tutmanın en kolay yollarından birisi de su tüketimidir. Kişi düzenli olarak su tükettiği zaman düşük tansiyon sorununu da halledebilir. Bunun için bir günde en az 8 bardak su tüketilmelidir.

3. Kahve

Düşük tansiyon değerlerini yükselten diğer bir doğal yöntem de kahvedir. Düşük tansiyon sorununa sahipseniz, kahvaltılardan sonra bir fincan kahve tüketerek tansiyonunuzun yükselmesini sağlayabilirsiniz. Kahve gibi çikolatanın da tansiyonu düzenleyici özelliği vardır. Fakat kahve ve çikolatanın aşırı tüketilmesi önerilmemektedir.

4. Siyah Çay

Düşük tansiyonu düzenlemeye yarayan diğer bir içecek de siyah çaydır. Ülkemizde kahvaltıların ve akşam atıştırmalarının olmazsa olmazı sayılan siyah çayın da tüketimi önemlidir. İçeriğinde bulunan kafein sayesinde tansiyon düşüklüğünü engeller ve normal seviyeye çıkarır.

5. Fesleğen

Fesleğen, sadece düşük tansiyon değil diğer birçok hastalığın tedavisinde de kullanılmaktadır. Düşük tansiyona da iyi gelen fesleğenin içinde bulunan potasyum, magnezyum ve C vitaminleri, tansiyon değerlerini normale çekmeye yarar.

6. Biberiye

Biberiyenin Zararları

Kan dolaşımına iyi gelen biberiye, bu sayede merkezi sinir sistemini de etkiler ve düşük tansiyonun düzeltilmesinde kullanılır. Düşük tansiyon sonucunda oluşan sindirim sorunu ve baş ağrısına da iyi geldiği gözlemlenmiştir. 1 litre kaynamış suyun içine bir miktar biberiye ekleyerek biberiye çayı yapabilir ve bunu tüketebilirsiniz. Ayrıca yemeklerinizde de biberiyeyi rahatlıkla kullanabilirsiniz.

7. Havuç Suyu

Havuç en sağlıklı besinlerden birisidir. Güne başlamadan önce içecek olduğunuz bir bardak ballı havuç suyu, düşük tansiyonunuzun normal seviyede kalmasını sağlayacaktır. Ballı havuç suyunu aç karnına içmeniz daha iyidir. Sabah ve akşam olmak üzere, günde iki kere tüketebilirsiniz.

8. Pancar Suyu

Pancar suyu hem düşük tansiyonda hem de yüksek tansiyonda kullanılan bir yöntemdir. Düşük tansiyon sırasında kullanıldığında tansiyon değerlerini yükseltir. Kısacası pancar suyu tansiyonu dengelemeye yarar. Devamlı olarak tüketirseniz tansiyonunuz da normale döner. Günde bir bardak pancar suyu ile daha sağlıklı bir tansiyon elde edersiniz.

9. Süt ve Badem

Süt, en sağlıklı besin kaynaklarından birisidir. Süt ve badem karışımı da tansiyon değerlerini düzenlemeye yarar. Bir bardak suyun içine biraz badem atın ve sabah kadar bekletin. Sonra bademleri ezerek süte karıştırın ve için. Bu karışım tansiyon değerlerinizin normal düzeye gelmesini sağlayacaktır.

10. Üzüm

Uzmanlar tarafından söylenene göre, sadece düşük tansiyon için değil sağlıklı bir yaşam için kuru üzüm tüketimi önemlidir. Günde belirli miktarda abartmadan kuru üzüm tüketebilirsiniz.

11. Meyan Kökü

Meyan kökünün özelliği tansiyonu yükseltmesidir, bu yüzden de yüksek tansiyonu olan kişilere özellikle yasaklanmıştır. Kortizol hormonu olarak da bilinen stres hormonu düşük olduğu zaman meydana gelen düşük tansiyonda tüketilmesi önerilmektedir. Meyan kökü ile yapılmış çay tüketerek düşük tansiyonunuzu yükseltebilirsiniz.

Meyan çayını yapmak için gerekli olan malzemeler şu şekildedir:

  • 1 bardak sıcak su.
  • 1 kaşık meyan otu. Kurutulmuş ya da toz şeklinde olabilir.

İlk olarak meyan otunu bir tencereye koyduktan sonra üzerine sıcak suyu ekleyin. 5 dakikalık bir demlenmeye bırakın, ardından da süzerek tüketiniz.

12. Sığırkuyruğu Otu

Düşük tansiyona iyi gelen diğer bir bitki de sığırkuyruğu otudur. İçeriğinde bulunan bazı bileşikler sayesinde tansiyonu düzenlemeye yarar. Ayrıca sığırkuyruğu otu, antioksidandır ve yorgunluğa karşı da iyi gelir. İlk olarak bir tencerenin içine sığırkuyruğu otlarını yerleştirin ve üzerine de kaynar suyu dökün. 15 dakika boyunca bu karşımı dinlendirin ve soğuktan sonra da çay olarak tüketebilirsiniz.

13. Zencefil

Zencefil de düşük tansiyonun düşmanlarından olan bir bitkidir. Güçlü bir antioksidan içerdiğinden yararlıdır. İçeriğindekiler sayesinde dolaşımı uyarır ve basıncın normal düzeye gelmesini sağlar. Zencefil çayı için de, rendelenmiş zencefilleri kaynar suda biraz bekletin ve süzdükten sonra tüketin.

14. Ginseng Çayı

Özellikle Çinliler tarafından oldukça fazla tüketilen Ginseng çayı,  birçok hastalığa iyi gelmektedir. Fiziksel strese ve zihinsel yorgunluğa iyi gelir. Ginseng, zencefil gibi yüksek kan basıncını düşürür ve düşük kan basıncını da normal seviyelere çıkarır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.