Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Düşükten Sonra Hamilelik Durumu Nasıl Olur?

Bebek kaybedildikten sonra anne hem duygusal hemde fiziksel olarak büyük bir çöküntü içine girer. Düşüğün yarattığı etki anne-babayı olumsuz etkiler. Eğer tekrar bir bebek sahibi olmak isteyen ebeveynler varsa duygusal dalgalanmaların azalmasını beklemelidir. İyileşmek için kendinize zaman tanıyın, bu bebeğinizin daha sağlıklı bir ortamda doğmasını sağlayacaktır. Şimdi bu yazıda sizlere düşüğün sebeplerini, tekrar hamile kalmak için neler yapılabileceğini anlatacağız.

Düşük Neden Olur?

hamilelikte düşük

Düşüğün pek çok sebebi vardır. Bunlar:

 • Annenin yaşı,
 • Beslenme,
 • Bağışıklık sisteminin zayıf olması,
 • Genetik faktörler,
 • B12 vitamin eksiliği düşüğe neden olabilir. Düşüğün en önemli belirtileri kasık ağrısı ve kan gelmesidir. Bunun için annenin dikkatli olması ve sağlıklı beslenmesi gerekir.

Düşük Sonrası Hamile Kalmak Mümkün Mü?

hamilelikte düşük

Düşükte bilinmesi gereken önemli şeylerden biri hamile kalmak için son şansınız olmadığıdır. Birçok nedene bağlı olarak yapılan düşük sonrası ileride tekrar hamile kalabilir ve sağlıklı bir gebelik dönemi geçirebilirsiniz. Yeniden anne adayı olabilmek için kendinizi psikolojik olarak hazır hissedeceğiniz anı bekleyin ve bir doktora başvurarak tavsiye alın. Doktorunuz size alınması gereken önlemleri ve yapılması gereken şeyleri en doğru şekilde belirleyecektir.

Çoğu kadın birden fazla düşük yapma durumu ile karşılaşmaz. Fakat bazı kadınlarda bu birkaç kere oluşabilir. Bazen düşük hamile kaldığını öğrenmeden önce bile gerçekleşebilir. Düşükler genel olarak gebeliğin 20. haftasından önce meydana gelir. Bunları doktor ile paylaştıktan sonra yeniden gebe kalmaya çalışmak çok daha sağlıklı bir gebelik geçirmenizi sağlayacaktır. Gebelik öncesi doktor sizden birtakım testler isteyecektir. Bunlar:

Kan Testi: Hormonlar ve bağışıklık sisteminin altında yatan sorunları bulmak için gerekli olan bir testtir.

Kromozom Testleri: Düşüğün altında yatan nedenlerden biri olan kromozomlar için yapılan testlerdir.

Ultrason: Rahim ve serviks sağlığını incelemek için yapılır.

Histeroskopi: Küçük bir teleskop olan bu alet rahim ağzından rahim içine yerleştirilir. Burada rahim duvarlarını, fallop tüplerini ve rahmin sağlıklı olup olmadığını inceler.

Histerosalpingografi: X ışınlarının kullanıldığı bir röntgen biçimidir. Rahim bölgesi incelenir.

Sonohistogram: Vajina ve rahim ağzından rahim içine bir sıvı enjekte edilmesidir. Daha sonra ultrason ile incelenerek astar sağlığına bakılır.

Düşükten Ne Kadar Zaman Sonra Hamile Kalınır?

hamilelikte düşük

Düşük yaşandıktan sonra vücut ve rahim eski haline döner. Tekrar gebe kalmak hemen mümkündür. Fakat anne adayı psikolojik olarak kendini buna hazır hissetmeyebilir. Düşükten sonra psikolojik baskı daha yüksektir. Bunun için en doğru anı beklemek aile için daha iyi olacaktır. Düşükten sonra kesin bu zaman hamile kalırsınız diye bir bilgi netliği yoktur. Ancak doktorlar annenin en az 6 ay beklemesini daha uygun görür.

Düşük sonrası kadınlar:

 • Bol bol sıvı tüketmeli,
 • Ağır yük kaldırmamalı,
 • Düzenli uyku ve sağlıklı beslenmeye özen göstermeli,
 • Enfeksiyon riski ile karşı karşıya kalabilirsiniz, bu yüzden doktorun verdiği ilaçları ihmal etmemeli,
 • 2 hafta spor yapmamalı,
 • İyileşene kadar cinsel ilişkiye girmemelidir.

Düşük Sonrası Hamile Kalan Annelerin Dikkate Alması Gerekenler

hamilelikte düşük

Düşüğün ardından hamile kalmaya çalışan veya hamile kalan kadınların sağlıklı beslenmeyi bir yaşam tarzı haline getirmesi gerekir. Sağlıklı bir bebek dünyaya getirmek istiyorsanız ilk önce kendinize dikkat etmelisiniz. Dikkat edilmesi gereken önlemler:

 • Folik Asit Takviyeleri: Eğer hamile kalmadan önce folik asit kullanmaya başlarsanız hamile kalma şansınız daha da artar. Folik asitin faydaları, üreme şansını arttırması ve fetüsü korumasıdır. Hamile kaldıktan sonrada folik asit alımına devam etmek bebek için iyidir. Çünkü folik asit, bebeklerin omurilik ve sinir sisteminin sağlıklı olarak gelişmesinde büyük rol oynar.
 • Kilonuzu İdeal Seviyede Tutmak: Olmanız gereken kilodan daha zayıf ya da daha kilolu olmak gebe kalma şansınızı olumsuz etkiler. Sağlıklı beslenerek ve düzenli spor yaparak dengenizi koruyabilirsiniz.
 • Zararlı Maddelerden Uzak Durmak: Alkol ve sigara gibi kötü alışkanlıklarınız varsa hem hamile kalmak için hem de hamile kaldığınızda bu alışkanlıklardan bir an önce vazgeçmelisiniz.
 • Yoga ve Meditasyon: Zihinsel olarak kendinizi rahatlatmak ve vücudun kendi içinde dengesini bulmak için bu sporları yapabilirsiniz.
 • Destek Grupları: Daha önce bu kötü deneyimi yaşamış insanlarla bir araya gelerek ruhsal sağlığınızı paylaşabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.