Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Düşükten Sonra Tekrar Gebelik İhtimali Var mı?

Gebeliğin erken dönemlerinde görülebilen başlıca komplikasyonlardan birisi düşüktür. En belirgin belirtisi vajinal kanamalar şeklinde kendini gösterir. Bu kanama genellikle parlak kırmızı renkten koyu kahveye kadar gidebilir. Her kanamanın düşükten kaynaklanabileceğini düşünmek yanlış olur. Bazen gebeliğin ilk haftalarında embriyonun rahime tutunması esnasında da ara kanamalar görülebilir.

Ancak vajinal kanamalara takiben kasık ağrısı ve kramp gözleniyorsa düşük riski olabilir. Genellikle uzun süren ve yoğun geçen şiddeti kramplar düşükle sonuçlanabilir. Düşük nedenleri arasında birtakım hastalıklar, anne-babanın yaşı, trombofili, yoğun egzersizler, stres ve travma sayılabilir. Peki, düşükten sonra tekrar gebelik ihtimali var mı?

Düşükten Sonra Hamile Kalma Şansı Nedir?

düşük sonrası gebelik

Kadının düşük komplikasyonu geçirmesinden sonra hamile kalma şansı vardır. Burada önemli olan kriter, kadının düşüğe neden olan faktörlerinin giderilip giderilmemesidir. Şayet düşüğe neden olan etmenler giderilmemişse, yeni bir gebeliğin oluşma olasılığı daha az düzeydedir. Ancak gebeliğin sonlanmasına neden olan etkenler giderilmişse, yeni bir hamileliğin oluşma şansı daha yüksek olacaktır.

Kadının kendini hazır hissetmesi ve yumurtlama dönemlerinde ilişkiye girmesi yeni bir hamileliğin oluşma süresini kısaltacaktır. Ayrıca kadının geçirdiği düşük sayısı da yeni bir gebelik için doğrudan ilintilidir. Yani geçmişte birden fazla düşük yapmış kadın ile bir kez düşük yapmış olan kadının gebe kalma olasılığı aynı değildir. Yeni bir hamilelik için mutlaka kadının jinekolojik muayeneden geçmesi gerekir. Böylelikle düşüğün nedenleri araştırılarak yeni bir sağlıklı gebeliğe adım atılabilir.

Düşükten Sonra Hamile Kalmak İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

gebelik için doktor tedavisi

Geçirdiğiniz düşük gebelikten sonra kendinizi yeni bir hamileliğe hazır hissediyorsanız ilk olarak jinekoloğunuza başvurmanız gerekir. Çünkü atlatmış olduğunuz düşük nedeniyle doktor kontrolünde olmanız, daha sağlıklı gebelik dönemine başlamanıza yardımcı olacaktır. Doktorunuz öncelikle hamilelik planı için sağlık durumunuzu inceleyecektir. Kan ve kromozon testleri ve ultrason incelemeleri, histeroskopi bu tetkiklere örnek verilebilir. Kan testleri, anne olmak isteyen kadının hormonal durumunu ve bağışıklık sistemini görmek adına yapılır. Düşük nedenlerinin başlıcası kromozom sayısı ve kromozomsal rahatsızlıklardır. O nedenle jinekoloji uzmanı düşük yaptığınız için kromozom durumunuzu da incelemek isteyecektir.

Dahili ve harici olarak yapılan ultrason incelemeleri ile servisk ve rahim içinin sağlık durumu gözlenir. Histeroskopi de rahim ağzına yerleştirilen bir çeşit teleskoptur. Doktor, jinekolojik muayene esnasında fallop tüplerinin ve rahim duvarının sağlığını incelemek adına kullanabilir. Kadının düşük sonrası doktor kontrolü dışında kendi sağlığına da dikkat etmesi gerekir. Stres, depresyon veya bunalım gibi ruhsal problemlerden uzak durulmalıdır. Düzenli ve sağlıklı şekilde mevsimsel gıdalardan tüketerek beslenmesine dikkat etmelidir.

Düşükten Sonra Hamile Kalma Süresi Nedir?

gebelik testi

Gebelik sürecini düşükle sonlandıran anne adayları, bebek heyecanı içinde oldukları için yeni bir hamilelik dönemi için sabırsızlanabilir. Dolasıyla düşükten kısa bir süre sonra jinekoloğa başvurarak yeni bir gebelik için ne kadar beklemeleri gerektiğini sorarlar. Ancak tıpta düşükten belli bir sonra beklenmesi gerektiğini ifade eden genel bir kanı yoktur. Her doktor kendisi doğru bulduğu süre zarfını önerebilir.

Bazen birtakım uzmanlar, “gebe kalmak için beklemenize gerek yoktur” şeklinde açıklama da yapabilir. Beklenmemesi gerektiği, tıptaki birtakım çalışmalarla desteklenir. Hatta düşükten sonraki gebeliklerde bebeklerin daha sağlıklı şekilde dünyaya gelebilecekleri de savunulur. Kısacası düşük sonrası gebe kalmak için fizyolojik açıdan bir zaman aralığı yoktur, fakat çiftlerin ruhsal yönden yeni bir gebeliğe hazır olmaları mutlaka beklenmelidir.

Düşükten Sonra Hamile Kalanlar Nelere Dikkat Etmelidir?

gebelikte dikkat edilmesi gerekenler

Yaşamının belirli döneminde düşük geçirip yeniden hamile kalan kadınların birtakım kriterlere dikkat etmelerinde fayda vardır. Öncelikle düşük ardından gebelik gerçekleşmişse, daha sağlıklı bir yaşam sürdürmek için her ayrıntı göz önünde bulundurulmalıdır. Dikkat edilmesi gereken hususlar aşağıdaki gibi sıralanabilir;

  • Üreme şansını artırmak ve fetüsü korumak için folik asit takviyelerine erken başlanmalı,
  • Mevcut olan kiloların korunması için düzenli beslenme programları takip edilmeli,
  • Alkol ve sigara gibi bağımlılık yapan birtakım olumsuz alışkanlıklar bırakılmalı,
  • Hayatınızı zorlayan işlerden ve aktivitelerden kaçınılmalı,
  • Meditasyon ve yoga gibi zihinsel aktivitelerle zihin dinlendirilmeli,
  • Doktor kontrolünde uygun spor faaliyetleri yapılmalıdır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.